Haber Detayı
08 Kasım 2015 - Pazar 17:32
 
DERT VE SIKINTILAR UNUTULUYOR
Afyonkarahisar Mevlevi Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Hacer Aran Keskin, Mevlana Hazretlerinin sevgi ve hoşgörüsünü mekanımızda yansıtmaya çalışıyoruz” dedi.
Kültür Haberi
DERT VE SIKINTILAR UNUTULUYOR

Afyonkarahisar Mevlevi Kültürünü Yaşatma Derneği bugüne kadar yaptığı kursları hızlandırarak vermeye devam ediyor. Afyonkarahisar Mevlevi Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Hacer Aran Keskin, sevgi ve hoşgörünün hakim olduğu gelecek nesiller oluşmasına katkı sağlamayı hedeflediklerini kaydetti. Keskin, “Sultan Divani Hazretleri’ni tanıtmak, yerelde farkındalık yaratarak Afyonkarahisar’ın dünyada Mevlevilikteki ikinci büyük tekkesi olduğunu anlatabilmek. Faaliyetlerimiz vesilesiyle toplumun her kesimine biraz farkındalık eğitimi gibi Mevlevilikle ilgili eğitim çalışmaları yapmaya başladık” dedi.

DERT VE SIKINTILAR UNUTULUYOR

Bugüne kadar birçok eğitim kursu açtıklarını ve vatandaşlardan da beklediklerinden daha fazla ilgi gördüklerini ifade eden Dernek Başkanı Keskin; “Derneğimiz bünyesindeki çalışmalar kapsamında şu an çeşitli kurslarımız var. Derneğimize ait Kültür Sanat Konağımızı ise okul olarak kullanıyoruz. Vatandaşların bizlere olan ilgisinin de çok güzel olması bizlere şunu gösteriyor; okullarda da eğitim alabilecek olmasına rağmen insanlar bizi tercih ediyorlar, bizim ortamımızı tercih ediyorlar. Vatandaşların bizlere verdiği desteği görmek bizi çok mutlu ediyor. Hal böyle olunca da bütün dertler ve sıkıntılar unutulup gidiyor” ifadelerini kullandı.

AFYONKARAHİSAR ÇOK BAKİR

Dernek bünyesinde bugüne kadar açılmış ve hala devam eden kurslardan söz eden Keskin, “Hat, tezhip, ebru, keçe gibi kursların yanında geleneksel Türk mutfağı, geleneksel el işi bebek yapımı, kudüm, klasik kemençe, kanun, ud, ney, tanbur, sema, ritim, Osmanlıca, Farsça, Arapça gibi eğitimler de veriyoruz” dedi. Mevlevilikten de söz eden Hacer Aran Keskin, “Mevlevilik konusunda yapılabilecek o kadar çok şey var ki bu noktada Afyonkarahisar çok bakir. Mevlevilik konusunda bugüne kadar çok fazla çalışma yapılmamış. Afyonkarahisar’da şu an yapılan aşure etkinliği çok önemli ve güzel ama adet yerini bulsun diye yapılan bir faaliyet gibi olmaya başladı” diye konuştu.  

İNSANLARIN ÜZERİNE BİR ŞEMSİYE

Keskin şunları söyledi: “İnsanların işi gücü yok hep Mevlevilikle mi uğraşacaklar diye de düşünülebilir. Söylemek istediğimiz şey bu değil. Afyonkarahisar sosyal olarak bu şeylere aç aslında ve kendi değerlerinin farkına vararak bu tarz çalışmaların içine girerlerse çok iyi olacaklarını sanıyorum. En azından insanlar birbirlerine selam verecekler, komşuluklar artacak, diyaloglar genişleyecek, Mevlana Hazretlerinin sevgi ve hoşgörüyle ilgili düşünceleri bütün insanların üzerine bir şemsiye olacaktır. İnsanlar daha çok birlik beraberlik içerisinde sevgi içerisinde en çok bir arada olmamız gereken dönemler yaşıyoruz.”  afyon yenigün gazetesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: DERT, VE, SIKINTILAR, UNUTULUYOR,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
DERT VE SIKINTILAR UNUTULUYOR
DERT VE SIKINTILAR UNUTULUYOR
DERT VE SIKINTILAR UNUTULUYOR
DERT VE SIKINTILAR UNUTULUYOR
Yorumlar
Haber Yazılımı