Haber Detayı
04 Mayıs 2017 - Perşembe 18:40
 
Devlet, parti devleti oluyor
Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kemal Demirkırkan, haftalık basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. Demirkırkan'ın vurguları şöyle:
Siyaset Haberi
Devlet, parti devleti oluyor

Sınır Tanımayan Gazeteciler, 2017 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye, geçen yıla göre 4 sıra daha gerileyerek 180 ülke arasında 155'inci sırada yer aldı. Türkiye Gazeteciler Sendikasının (TGS) verilerine göre de 159 gazeteci şu anda cezaevinde bulunuyor.

ÖZGÜR OLMAYAN ÜLKE

Özgürlük Evinin (Freedom House) 199 ülkenin basın özgürlüğünü incelediği raporunda Türkiye 163'üncü sırada yer aldı. Yine aynı raporda; basın özgürlüğü açısından Türkiye, "özgür olmayan" ülkeler arasında yerini aldı.

1970 İŞÇİ, İŞ KAZASINDA ÖLDÜ

Türkiye, Etiyopya ve Venezüela gibi otoriteryen ülkelerdeki yöneticiler bağımsız ya da muhalif medyaya yönelik baskılar için siyasi ya da sosyal kalkışmaları bahane ediyor. 2016, iş kazalarında hayatını kaybeden işçilerimizin sayısı 1970 kişi. 1970 işçimiz çalışırken hayatını kaybediyor iş kazalarında. Sadece 2017'nin ilk üç ayında  hayatını kaybeden işçilerin sayısı 441.

ASGARİ ÜCRET, AÇLIK SINIRININ ALTINDA

Asgari ücret net bin 404 lira; açlık sınırı kaç? Bin 518 lira, açlık sınırının altında

2004 yılında taşeron işçi sayısı 181 bin kişiydi; bugün 1 milyon 220 bin taşeron işçisi

var.

Seçim meydanlarında söz verdiler:

Bir yılda 700 bin kişi işsizler ordusuna katildi

Geniş tanımlı (gerçek) işsiz sayısında rekor: 7 milyon 106 bin

Resmi işsiz sayısı 4 milyona yaklaştı

Resmi işsizlik oranı yüzde 13, gerçek işsizlik oranı yüzde 21,4

718 bin işsiz iş bulma ümidini kaybetti

Tarım dışı işsizlik yüzde 15,2'ye yükseldi

Tarım dışı (kentsel) genç işsizliği yüzde 27'yi aştı

Ne eğitimde ne istihdamda olan genç oranı yüzde 24,3

Tarım dışı (kentsel) kadın işsizliği yüzde 20'ye yaklaştı

Son bir ayda istihdam sadece 3 bin kişi arttı

Enflasyon ise yüzde 11,8.

PARTİ DEVLETİ VURGUSU

Öte yandan devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını sağlamakla görevli Cumhurbaşkanı, partili olduğu anda, o devlet de parti devleti olur.

O KÖPRÜNÜN İSMİ NE?

Bu basın açıklamamızda bir de şehrin yerel gündemi ile ilgili birkaç söz etmek istiyorum. Biliyorsunuz, mezarlık ile Uydukent arasında neden yapıldığını bilmediğimiz bir köprü inşa edildi. Halk arasında ‘Zekiler Köprüsü’ olarak bilinen bu köprünün ismi, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Üstgeçidi olarak tanıtıldı. Ancak yerel basına da yansıdığı kadarıyla gördük ki yapımcı firma da bu köprüye kendi ismini vermiş. Şimdi soruyoruz: Bu köprünün ismi nedir? Yapımcı firma, bu köprüde kendi reklamını yapma cesaretini nereden bulmuştur?

Kaynak: Editör:
Etiketler: afyon haberi
Yorumlar
Haber Yazılımı