Haber Detayı
25 Aralık 2013 - Çarşamba 00:00
 
Dinar da Vatandaş Üçüncü Etap TOKİ İstiyor
Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde gün geçtikçe konut sıkıntısı artmaya devam ediyor. Son zamanlarda fiyatları ve kira bedelleri % 300 artan ev ve arsa fiyatları alıcılara da pes dedirtti.
İlçeler Haberi
Dinar da Vatandaş Üçüncü Etap TOKİ İstiyor

Özellikle kiraların yüksek olması ve kiralık ev bulunamaması üçüncü etap Toplu Konut Projesinin uygulanması konusunu gündeme getirdi. Kendine ait evi olan ya da olmayan vatandaşların büyük bir çoğunluğu üçüncü etabı istiyor. Artık ihtiyaç haline gelen konut yetersizliği konusunda işin uzmanına soran Umut Haber ekipleri Dinar Önder Emlak sahibi Emlak Uzmanı Hasan Aslantürk’ten bazı bilgiler edindi. Aynı zamanda yatırım ve danışmanlık uzmanı olan Hasan Aslantürk, yaklaşık iki yıldan beri ilçede konut yetersizliğinin olduğunu ifade ettiklerini, ilçeye kesinlikle özel ya da devlet eliyle konutların yapılması gerektiğini vurguladıklarını söyleyerek, “Geçtiğimiz yıl özellikle ilçe merkezine tayin olan memurların ev bulmakta çok büyük zorluklar yaşadığını, kiraların, ev ve arsa fiyatlarının aşırırı derecede arttığını söyledik. Şu anda ilçemizde konut ihtiyacı haddinden fazla vardır. Piyasanın normale dönmesi ve rahatlaması için en azından bin adet konutun yapılması gerekmektedir” dedi.

Dar Gelirli TOKİ İstiyor

Dinar şehir merkezinde ikamet eden dar gelirli vatandaşlar, aylık sabit ödemeli TOKİ evlerinden yapılmasını istiyorlar. Ev sahibi olmayı çok istediklerini belirten vatandaşlar, bir ara konunun gündeme geldiğini fakat TOKİ evlerinin arkasının gelmediğini belirttiler. Sabit ödemeli TOKİ evlerinin yapılacak olması halinde taleplerinde artacağını söyleyen vatandaş, “Bizler dar gelirliler olarak peşin ev almamızın imkânı yok. Özel sektörün yaptığı evlerden de maddi imkânlardan dolayı alamıyoruz. Ancak TOKİ Dinar’a ev yapacak olursa sabit ödemeli evlerden alabiliriz.

Termik Santral Gelirse Açık Çoğalır

Dinar’a kurulması planlanan Termik Santralin emlak piyasasını aşırı derecede etkileyeceğini ifade eden Emlak Uzmanları, ilçenin nüfusunda büyük oranda artış gerçekleşmesi halinde ilçedeki konut açığının büyüyeceğini kaydettiler. Yan sanayi kollarıyla birlikte çok büyük bir iş alanına sahip olacak olan Termik Santralin tam olarak faaliyete geçmesi ile birlikte ilçe nüfusunda büyük oranda artmalar olacağı belirtiliyor.>>haber merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyonkarahisar’ın, Dinar, ilçesinde, gün, geçtikçe, konut, sıkıntısı, artmaya, d
Yorumlar
Haber Yazılımı