Haber Detayı
23 Ağustos 2013 - Cuma 00:00
 
Diren Bedesten
Bedesten esnafı 99 yıllık çarşının restoresi için umutsuz. Çarşının yüzde 30’unu elinde bulunduran hak sahipleri elini cebine atmıyor. Diğerleri ise Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a son tekliflerini sunmak için hazırlık yapıyor.
Gündem Haberi
Diren Bedesten

1914 yılında yaptırılan Bedesten Çarşısının restorasyonu yılan hikâyesine döndü.  Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın ‘Maliyetin yüzde 60’ı benden gerisini siz tamamlayın’ teklifine sıcak bakan esnaf bu kez de il dışında olan hak sahiplerinden dolayı sıkıntı yaşıyor. Şuan için hala çarşının yüzde 64’üne sahip olanlar il dışında, bunlardan yüzde 30’u ile irtibat kurulamıyor. Afyonlu esnaf ise diğerlerinin haklarına düşen parayı kendi cebinden ödemeye yanaşmayınca restore işi gerçekleşmiyor.

Başkana bir teklif daha götürecekler

Bedesten Çarşısı Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Levent Cantaş,  Afyonkarahisar’a yakışmayan bu çarşının bir şekilde restore edilmesi gerektiğini söyledi. Ulaşılamayan hak sahipleri yüzünden virane olmuş bir çarşıda faaliyet göstermek zorunda kaldıklarını söyleyen Cantaş, “Belediyenin projesine göre çarşı restoresi 1 milyon TL tutuyor. Bunun yüzde 60’ını belediye üstlenecek. Geri kalanda bizim. Kişi başına maksimum 5 bin TL gibi bir ücret çıkıyor. Çarşı esnafı olarak ikna edilemeyen yüzde 30’un parasını kendi cebimizden yaptırmak istedik ama bu seferde Afyonlu esnaf kabul etmedi. Bu çarşının bir şekilde yapılması lazım. Belediye Başkanımıza son bir teklif daha götüreceğiz” dedi.>>haber İsmail Çavdar

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bedesten, esnafı, 99, yıllık, çarşının, restoresi, için, umutsuz, Çarşının, yüzd
Yorumlar
Haber Yazılımı