Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 10:45
 
Dondurmaya rağbet arttı!
Afyonkarahisar’da uzun süren yağışlı ve kapalı hava dönemi sebebi ile sezonu bu yıl geç açan dondurmacılar, yoğun satışlarının birkaç ay geç başladığını belirtiler..
Ekonomi Haberi
Dondurmaya rağbet arttı!

Afyonkarahisar’da  uzun süren yağışlı ve kapalı hava dönemi sebebi ile sezonu bu yıl geç açan dondurmacılar, yoğun satışlarının birkaç ay geç başladığını belirtiyorlar.

Haziran'ın sonlarına kadar süren kapalı ve yağışlı dönem sonrası havaların mevsim normallerine dönmesiyle birlikte sıcaklıklar yükselirken, vatandaşların yaz aylarında çok tüketilen soğuk içecekler ve yiyeceklere rağbeti artmaya başladı. Her dönem tüketilebilen, özellikle yaz aylarının en çok rağbet gören yiyecekleri arasında yer alan dondurma, sıcaklıkların artmasıyla birlikte insanların serinlemek için tercih ettikleri başlıca yiyecekler arasında yer alıyor.

Sezon geç başladı

Afyonkarahisar’ın uğrak yerlerinden Kahraman Maraş Karaca Baklava ve Dondurma işletmesi olan Önder Güngören, bu yıl ilkbahar sonu ve yaz başında uzun bir kapalı ve yağışlı dönem geçirdiklerini anlattı. Bunun normal zamanlarda nisan ayında başlayan dondurma satışlarını olumsuz etkilediğini belirten Güngören, "Dondurmaya rağbet daha önceleri nisan ayında başlardı. Ama bu sene soğuklar, yağışlar temmuza kadar devam ettiği için temmuz ayına sarktı. Bu yıl bizim için sezon geç başladı. Birkaç ay kaybımız var diyebilirim. Normalde nisan ayının sonunu doğru başlayan dondurma sezonu temmuz ayına kadar sarktı. Yağmurlar, serin havalar sebebi ile tam bir sıcak dönem yaşamadığımız için vatandaşlarımız dondurmaya pek de rağbet etmedi, satışlarımız beklediğimiz gibi geçmedi. Umudumuz temmuz, ağustos ve sıcak geçmesini beklediğimiz sonbahar mevsiminin ilk aylarında. Umarım bu açığı kapatabiliriz" dedi.

Her çeşitli dondurma tezgahlarda

Güngören, sütlüsünden limonlusuna, kakaolusundan kavunlusuna, çileklisine kadar birçok çeşidi olan dondurmayı müşterilerine sunduklarını anlattı. Önder Güngören, sıcaklıkların arttığı bu dönemde kakaolu ya da sütlü gibi klasik çeşitlerden ziyade en çok limonlu, çilekli, kavunlu gibi mevsim meyveleri aromalı olanlarına ilgi gösterildiğini belirtti. Sıcaklıklar arttığı sürece dondurma satışlarının da aynı oranda arttığından bahseden Güngören, "Satışlarımız çok şükür iyi. Sıcaklıklar arttığı sürece dondurma satışları daha fazla artıyor. Merdiven altı üretim olmayan, doğal dondurmalar her zaman sağlıklıdır. Vatandaşlarımız en çok dondurmaya rağbet gösteriyor sıcaklıklar yükselince. Tabi dondurmadan sonra en çok limonata, gazlı içecekler gibi ürünlere de yöneliyorlar" dedi.

Güngören, vatandaşların doğal üretim yapan işletmelerden dondurma alışveriş yapmaları gerektiğini vurgulayarak, "Dondurmayı, bizim gibi sütle doğal üretim yapanlardan almalı vatandaşlarımız. Sade ve kakaoludan daha ziyade çilekli, limonlu, vişneli, karadutlu, son dönemde yeni çıkan Bodrum mandalinalı gibi mevsim meyveleri aromalılar daha fazla gidiyor sıcaklarda, daha serinletici olduğu için. Alaattin yeşilçay Özel

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dondurmaya, rağbet, arttı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı