Haber Detayı
24 Eylül 2017 - Pazar 17:58 Bu haber 616 kez okundu
 
EĞİTİM BİR SEN AFYONKARAHİSAR 1’NOLU ŞUBE DİVAN TOPLANTISI
EĞİTİM BİR SEN AFYONKARAHİSAR 1’NOLU ŞUBE DİVAN TOPLANTISI
Eğitim Haberi
EĞİTİM BİR SEN AFYONKARAHİSAR 1’NOLU ŞUBE DİVAN TOPLANTISI

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının başlaması ile birlikte Eğitim Bir Sen Afyonkarahisar 1’Nolu  şube teşkilat çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda Emir Murat Özdilek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılan İl Divan Toplantısına İl ve ilçe yönetimleri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Eğitim Bir Sen Afyonkarahisar 1’Nolu şube Başkanı Abdullah ÇELİK; bu tür toplantıların ortak dil oluşturma noktasında çok önemli olduğunu belirtti.  Eğitim Bir Sen Genel Merkezince hazırlanan yayınların takip edilmesinin ortak bir sendikal dil ve eylem birlikteliğinin gerçekleşmesini sağlayacağını ifade etti.

EMEĞİMİZİ KİMSE İTİBARSIZLAŞTIRAMAZ

Eğitim Bir Sen Afyonkarahisar 1’Nolu şube Başkanı Abdullah ÇELİK, çamur atmayı, algı oluşturarak gerçekleri ters yüz etmeyi iş edinenlere fırsat vermemek için eğitim çalışanlarına ulaşmaları ve elde ettikleri kazanımları anlatmaları gerektiğini belirterek, “Gerçekleri çarpıtanların, emeğimizi itibarsızlaştırma çabasında olanların yaymaya çalıştıkları yalanlara kimse kanmasın. Eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolunda yetkili olarak masaya oturduğumuz günden bugüne birçok sosyal sorunun çözümüne, yeni mali kazanımlara ve mevcut mali kazanımların geliştirilmesine imza attık. Bunun yanında ülkenin geleceği, çalışma hayatının şartları, millî iradenin hâkim olması için hep sorumluluk aldık. Emeğimize sahip çıkmak, verdiğimiz mücadeleyi anlatmak, bu yüke omuz veren teşkilatımızla istişarelerde bulunmak, kazanımlarımıza yönelik manipülasyonların fırsat vermemek durumundayız.” dedi.

 

REHBER ÖĞRETMENLER SORUN KAYNAĞI DEĞİL ÇÖZÜM ORTAĞI OLARAK GÖRÜLMELİ

Rehber öğretmenlerimize ilişkin mevcut yönetmelik üzerinden olumsuz bir algı oluşmuşsa bunun müsebbibi rehber öğretmenler değil, eğitimin paydaşlarına danışmadan yönetmelik düzenlemeleri yapanlardır.

Rehber öğretmenlerin okulda, okul yönetimi ve öğretmenleri ile öğrencileri karşısındaki konumu ve durumu, kıyaslarla değil, mesleki nitelikleri ve psikolojik danışma alanına ilişkin dünya örnekleriyle belirlenmeli ve düzenlenmelidir. Başta rehber öğretmenler ve yetkili sendika olmak üzere, ilgili tarafların görüş, öneri ve eleştirilerinin dikkate alınması gerekmektedir. Rehber öğretmenlerin asli görevleriyle bağdaşmayan, asli görevlerinden uzaklaşmalarına sebep olacak türden bir düzenleme yapılmamalıdır. 

YENİ ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİ PAYDAŞLARIN GÖRÜŞLERİYLE ŞEKİLLENMELİ

Tüm öğrencilerin TEOG sınav puanına göre merkezi olarak yerleştirilmesinin pedagojik boyutu zaman içinde zayıfladı. Merkezi yerleştirme yerine, TEOG’un yürürlüğe konulduğu süreçte vurgulandığı gibi izleme ve değerlendirme fonksiyonunu daha fazla üstlenecek bir sınavın ön plana çıkarılması gerekmektedir.

Gelinen noktada, TEOG’da esas sorunun merkezi yerleştirmeden kaynaklandığı gerçeğinden hareketle, geçmiş tecrübelerden de istifade ederek rasyonel ve kalıcı çözümler için adımlar atılmalıdır. Millî Eğitim Bakanlığı’nı, Ortaöğretime Geçiş Sistemi konusunda eğitimin paydaşlarıyla istişare edilerek olgunlaştırılmış, sürdürülebilir bir model geliştirmeye davet ediyoruz. 

KALICI BİR YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME SİSTEMİ KURULMALIDIR

Eğitim Bir Sen Afyonkarahisar 1’Nolu şube Başkanı Abdullah ÇELİK; “Eğitim kurumlarında görev yapan yöneticilerin karşılaştıkları sıkıntıları yakından takip ediyoruz. Kendini tanıyan, yeteneklerini bilen, değerlerine bağlı, çevresine duyarlı, düşünen, düşündüğünü uygulayabilen,  soran, sorgulayan, eleştiren, iyiden, doğrudan, güzelden yana tavır koyabilen bireyler yetiştirme noktasında yaptıkları çalışmaları destekliyoruz.

Mahkeme kararları göz önünde bulundurularak çıkartılan yürürlükteki yönetmelik, mevcut sorunlara kısa vadeli çözümler getirse de,  uzun vadede yürütülebilir ve kalıcı bir yönetici görevlendirme sistemi kurulmalıdır.” dedi.

Şube yönetim kurulu üyeleri ve ilçe başkanlarının değerlendirmeleri ile devam eden toplantı da eğitim ve eğitim çalışanlarının mevcut ve olası problemleri ile yapılacak sendikal faaliyetler üzerinde duruldu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: EĞİTİM, BİR, SEN, AFYONKARAHİSAR, 1’NOLU, ŞUBE, DİVAN, TOPLANTISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı