Haber Detayı
18 Ağustos 2015 - Salı 22:33
 
ELİNDEN GELENİ YAPMAK!
Köşe Yazarı Bülent Elitok
Gündem Haberi
ELİNDEN GELENİ YAPMAK!

Tatilde, okulda, TV’de, sokakta, kuaförde vs. idollerine her gün biraz daha benzeyen, tek tip insanları sıkça görmeye başlamakla birlikte, klişe bir şekilde erkek çocukların saldırgan yetiştirme tarzından ziyade, erkek-kız ayrımı yapmaksızın genel yetiştirme hataları sonucu organize sayılabilecek hatalı çocuk grupların, bir başka gruba veya bireye tahakkümü oldukça dikkatimi çeken bir durum son zamanlarda. Eskiden erkek çocukların kız çocukları üzerine tahakkümü varken, şimdilerde kız-erkek farkı olmaksızın gruplaşmaların yapısal değişiklik gösterdiğine tanık oluyoruz. Tıpkı büyükler gibi veya büyükleri gibi. Grubu bir araya getiren birlikte eğlenebilme yeteneğinin yanında, başkalarını dışarıda bırakma, eleme, hariç tutma, kullanma, sömürme, grupta olmanın statü düşük dahi olsa ayrıcalık hissi vermesi  gibi sebeplerdir genelde. Her grup gibi bu grupların da bir çekirdeği ve fikir babası var elbet. İşin ilginç yanı bu liderlik artık sadece erkek çocuğunun da değil. Bu gruplardan çıkan ve tahakküm ettikleri kişi veya gruplarınkinden farklı olarak, fikirler mantıklı kendilerine göre. Ama grup üyelerini çekirdekten perifere göre yüzde oranları düşük olacak şekilde kapsamakta. Şimdi gelelim, fikirlerin doğruluğuna!

Bu 6-12 yaş arasındaki çocukların fikirleri siyasi olamayacağına göre, birlikte vakit geçirmenin güzelliği olmalıdır bu çocukların fikri. Paylaşmak, sevmek, bilgi alış verişinde bulunmak  gibi erdemleri olmalıdır bu birlikteliğin. Biri birinin kuyusunu kazmak, organize bir şekilde başkalarına tahakküm, yalan, entrika hayretle izlediğim çok sıkça karşılaşılan özellikler olmaya başladı bu gruplar arasında. Tıpkı Amerika’da sıkça rastlanan çocuk ve genç çeteler gibi. Sonra dışarıda kalan toplumsal varlıklardan biri alıyor silahı okulu, marketi falan tarıyor 25 ölü, 30 ölü.

Yani sevgi ve saygının yerini nefret ve kin almış veya o yöne doğru bir gidiş var küçücük çocuklar arasında maalesef. Abrattığımı düşünen varsa, umarım haklı çıkar.

Aşırı özgüven, her zaman haklı, egosu yüksek yavruların sayılarının artması toplum bilincini barındırmayan dünya vatandaşı bir neslin kapılarını aralamaktadır. Bu kötü bir şey mi? Eğer ben milli kültüre inanıyorsam kötü, inanmıyorsam iyi. Eğer ben dinimi yaşayan bir toplum düşlüyorsam kötü, düşlemiyorsam iyi.

 

Eğer devlet toplumun varlığı ile var ise, konu önemli ve müdahale gerekli tıpkı batı toplumlarında olduğu gibi. Bir pedagog olmamakla birlikte, bir ebeveyn ve bir gözlemci olarak gelecek gençlerimizin ise, bugünden geci yok eğitim adına yapılması gerekenler yapılamalı, ağaç yaşken eğilmelidir. Yoksa yarın çok geç olacak!

Çocuk yetiştirmekte elinden geleni yapmakla,  doğru ve yeterli yapmış olmuyoruz her zaman. Konu pohpohlanmış çocukların konusu kadar küçük olmayıp, toplumsal dokunun değişi meselesidir kontrolsüzce kanımca. İdollerine her gün biraz daha yaklaşan, fikri, vicdanı ve fenotipi biri birine yakınlaşan dünya gençliği ve çocukluk çağındaki gençler.

Şimdi kabuk değiştiren, cinsiyet ayrımı gözetmeyen bu çocuklar arası ilişkilerin geleceğimiz için yeniden ele alınması, devletimizin ailelerin de aralarında bulunduğu yaygın eğitim kapsamında ele alınması, gelecek kültürel doku açısından çok önemli ve yerinde bir atılım olacaktır.

Haftaya görüşmek dileğiyle…

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Numan Bangir
Etiketler: ELİNDEN, GELENİ, YAPMAK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı