Haber Detayı
19 Kasım 2015 - Perşembe 17:42
 
ERASMUS TEŞVİĞİ
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi, Erasmus+ Bilgilendirme ve Teşvik Toplantısı düzenledi. ANS Kampusünde bulunan Atatürk Kongre Merkezinde 19-20 Kasım 2015 tarihlerinde düzenlenen toplantının açış töreni 19 Kasım 2015 Perşembe günü gerçekleştirildi.
Gündem Haberi
ERASMUS TEŞVİĞİ

Törene AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Sağbaş, AKÜ Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Mustafa Güler, Türkiye Ulusal Ajans Başkanı Mesut Kamiloğlu başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

ÜNİVERSİTELERİMİZ DÜNYA ÜNİVERSİTELERİ İLE İŞBİRLİĞİNE GİRMELİ

Törenin açış konuşmalarının ilkini AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Sağbaş yaptı. Sağbaş konuşmasında “Ülkemizin her ilinde en az bir üniversite bulunmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki bilim evrenseldir ve üniversitemizin diğer ülkelerin üniversiteleri ile işbirliğinde sayısız fayda bulunmaktadır. Dolayısıyla üniversitelerimizin dünya üniversiteleri ile işbirliğine gitmesi bir zarurettir. Bu noktada üniversitelerimizin dışa açılmasına Ulusal Ajans rehberlik etmektedir. Son yıllarda Ulusal Ajansın başarılı koordinasyonu ile Erasmus gibi programlarla öğrenci ve akademik personel değişimi alanlarında dikkate değer bir hareketlilik sağlanmıştır. Üniversitemizde çok sayıda öğrenci ve öğretim üyesi de bu değişim programlarından yararlanmıştır” dedi.

86 BİN ÖĞRENCİMİZ YURT DIŞINA GİTTİ

Etkinliğin ikinci konuşmasını Türkiye Ulusal Ajans Başkanı Mesut Kamiloğlu gerçekleştirdi. Kamiloğlu konuşmasında “Uluslarasılaşma, hali hazırda, günümüzde yükseköğrenimde temel trendlerden birisi. Genel olarak rakamlara baktığımızda günümüzde yaklaşık 5 milyon civarında olan uluslararası öğrencilerin 2020’ye kadar 8 milyona ulaşmasını bekliyoruz. Aslında uluslararasılaşma sadece öğrenci değişimi, öğrenci hareketliliği ile sınırlı değil. Ancak bu günkü toplantımızda daha çok bu konu üzerinde odaklanacağız. Türkiye Ulusal Ajansının yürüttüğü Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik programları üniversitelerimizin, yüksek öğretim kurumlarımızın uluslararasılaşmasına ciddi anlamda katkı sağlamıştır. Geçtiğimiz 10 yıla baktığımızda yaklaşık 280 milyon Avroluk bir kaynağı yüksek öğretim hareketlilik kapsamında üniversitelerimize tahsis ettiğimizi görüyoruz. Bu kaynak ile üniversitelerimizin hazırladığı kaynak aracılığıyla yaklaşık 86 bin öğrencimiz yurt dışında eğitim alma, staj yapma ve farklı projelerde faaliyet gösterme şansına sahip oldu. Bunların yanı sıra yaklaşık 25 bine yakın yükseköğretim personelimiz de yine Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları aracılığıyla yurtdışında gerek deneyim paylaşımında bulundular, gerekse de eğitim verme fırsatını yakaladılar” diye konuştu. >>> Haber Merkezi 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyon Haber, medyaafyon,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ERASMUS TEŞVİĞİ
ERASMUS TEŞVİĞİ
ERASMUS TEŞVİĞİ
Yorumlar
Haber Yazılımı