Haber Detayı
16 Ekim 2015 - Cuma 23:14
 
Ercan “Türkiye’yi bölgesinde ilham kaynağı olan bir ülke yapacağız”
Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Nevzat Ercan, Türkiye'nin CHP iktidarıyla Ortadoğu'da saygın bir ülke hâline geleceğini belirtti. Ercan, "CHP iktidarında Türkiye, Ortadoğu'da maceracılıktan uzak; sözüne güvenilir bir ülke olacak" dedi.
Gündem Haberi
Ercan “Türkiye’yi bölgesinde ilham kaynağı olan bir ülke yapacağız”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Nevzat Ercan, Türkiye'nin Ortadoğu'da maceracı ve kibirli bir siyaset yürüttüğünü, bu nedenle 'komşularla sıfır sorun' yerine 'tüm komşuları ile sorunlu' ülke hâline geldiğini belirtti. Dış politikada temel siyasetlerinin Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesi olduğunu hatırlatan Ercan, "Türkiye için, Ortadoğu’da maceracılıktan, kibirden, fırsatçılıktan ve hamasetten uzak bir dış politika ile sözüne güvenilir ve saygın bir ülke modeli oluşturacağız. Türkiye’nin, Orta Doğu’da istikrar üreten, tutarlı ve yapıcı bir ülke olarak, saygınlığını yeniden kazanması için kararlılıkla çalışacağız. Laikliğe, kadın-erkek eşitliğine ve insan haklarına vereceğimiz önemle Türkiye’yi bölgesinde ilham kaynağı olan bir ülke yapacağız. Barış çabalarına yapacağımız katkılarla samimiyetimizi ve inandırıcılığımızı yeniden tesis edecek, Türkiye’yi Orta Doğu’da güçlü, istikrarlı ve müreffeh bir lider ülke yapacağız. Komşularımız ve bölge ülkeleriyle buyurgan olmayan ve karşılıklı ilişkileri geliştirmeye dayanan kapsamlı ilişkiler inşa edeceğiz. Komşularımızın iç işlerine müdahale etmeyecek, bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüklerine saygı duyacağız" dedi.

TERÖR UNSURLARINI TEMİZLEYECEĞİZ

Türkiye'nin CHP iktidarında terör örgütlerinin de üstesinden geleceğini söyleyen Ercan, şu ifadeleri kullandı:

"IŞİD başta olmak üzere, Irak ve Suriye’deki teröristlere yapılan her türlü yardımı önleyeceğiz ve teröre karşı kesin bir tavır alacağız. Irak ve Suriye’de etkin olan terör örgütlerinin ülkemiz için oluşturduğu güvenlik tehditlerini ortadan kaldıracağız. Topraklarımızda yuvalanan terör unsurlarını temizleyeceğiz. Türkiye havalimanlarının ve sınırlarının Irak ve Suriye’ye giden teröristlerin bir sıçrama tahtasına dönüşmesini önleyeceğiz. Geçişlere aracılık eden iç unsurlarla yasal yollarla etkin biçimde mücadele edeceğiz."

 

Afyon Haber Medyaafyon.com

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ercan, “Türkiye’yi, bölgesinde, ilham, kaynağı, olan, bir, ülke, yapaca
Yorumlar
Haber Yazılımı