Haber Detayı
02 Temmuz 2019 - Salı 16:43
 
FETÖ- PDY'de beraatler, para ve hapis cezaları
Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde FETÖ-PDY Davaları kapsamında 02 Temmuz tarihinde 3'ü tutuklu 19 kişi mahkemeye çıkarıldı. Silahlı Terör Örgütü'ne Üye Olma, Resmi Belge de Sahtecilik, Dolandırıcılık, Terör Örgütü Propagandası Yapma suçlarından yargılanan sanıkların çıkarıldıkları mahkemede tutuklu yargılanan bir sanık tahliye edilirken duruşması gerçekleşen diğer sanıkların da savunmaları dinlendi.
Asayiş Haberi
FETÖ- PDY'de beraatler, para ve hapis cezaları

Tutuksuz yargılanan sanık Fatih Ö'nün beraatine,tutuklu yargılanan sanıklardan İsmet Ö'nün tahliyesine, Silahlı Terör Örgütü'ne Üye Olma, Dolandırıcılık ve Resmi Belge de Sahtecilik suçlarından yargılanan Eyüp A.'nın Dolandırıcılık suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapsine ve 16 bin 666 gün günlüğü 20 TL'den para cezasına, Terör Örgütü'ne Üye olma suçundan 10 yıl hapsine ve Resmi Belge de Sahtecilik suçundan Beraatine karar verilirken tutuksuz yargılanan sanık Demhat B.'nin 1 yıl 6 ay 22 gün ve Demet Y.'nin 2 yıl 1 ay hapsine karar verildi.

"KİTAPLAR ZAMAN GAZETESİ İLE GELİYORDU"

Tutuksuz yargılanan sanık Özcan K.'nin duruşma da savunması dinlendi. Öcan K.," 2012 yılına kadar sohbetlere katıldım ancak o tarihten sonra bir daha asla gitmedim. Himmet, sadaka ve para yardımı gibi olaylara karışmadım. 2013 yılında çocuklarımı dershaneye yazdıramadım bu yüzden bulunduğumuz yerde ki bilgi evine kayıt ettirdim. Bilgi Evi kitapları Zaman gazetesi ile gönderiyordu" ifadelerini kullandı. Daha sonra tutuklu tanık dinlendi ve tanık; " Daha önce bir iki kez karşılaşmıştım ama kendisini tanımıyorum. Herhangi bir şekilde faaliyet içerisinde olup olmadığını bilmiyorum, görmedim" dedi. Sanığın duruşması ileri tarihe ertelendi.

"TERÖR KAMPI DEĞİL MİLLİ EĞİTİMİN ONAYLADIĞI OKUL"

Tutuksuz yargılanan sanık Hatice C. ise savunması alınmak üzere mahkemeye çıkarıldı. Hatice C.," 29 Mart Cuma günü beni bir bayan memur aradı ve ifade vermemi istedi. Ben bir öğretmenim daha önceki ifadelerim de belirttiğim gibi görüştüğüm kişilerin çoğu okulum da öğrencimdi. Bankasya konusuna gelince bununla ilgili olarak dosyam da eksikliklerin olduğunu düşünüyorum. Banka da bir çok işlem olduğuna dair suçlamaya yönelik olarak ta çocuklarıma ayrı hesaplar açmıştım bu yüzden çok işlem yapmışım gibi görünüyor. Çalıştığım okullar ile ilgili olarak bir çok okula başvuru yaptım ancak sadece bu okullar kabul etti" şeklinde konuştu. Daha sonra avukatı müvekkili ile ilgili olarak; "Müvekkilim adına 4 adet suçlama var. FETÖ'nün çok rahat bir şeklide yaşadığı dönemlerde müvekkilim bir terör kampına eğitim vermemiştir. Çalıştığı okul Milli Eğitim tarafından onaylanan bir okul da çalışmıştır.Bylock konusunda bilir kişinin raporu gelmiş ve biz bu bilir kişi raporunun içeriğini kabul etmiyoruz ve tekrarlanmasını istiyoruz. Müvekkilim banka hesapları ile ilgili olarak ise detaylı bakılırsa hiç bir delil teşkil etmemektedir" dedi.

TALEBE, MAHREM İMAMLARI, MUHASEBECİ

Tutuksuz sanık Hatice C.'YA hakim telefon görüşmelerini sordu. Hakim," Abdullah D. esnaf yapılanması, Ahmet Talebe, Bilal İ. Emirdağ İlçe İmamı, Ömer Ç. Küçük Bölge İmamı, Şaban Emniyet Mahrem İmamı, Veli K. Milli Eğitim İmamı, Yalçın A. Örgüt Muhasebecisi bu isimlerle Hts raporlarında çıkan görüşmeleriniz var. Bu isimleri tanıyor musunuz" sorusuna Hatice C.," Hayır bu isimleri tanımıyorum çalıştığım okulda ki öğrenci ya da veliler olabilir" dedi. Duruşma 5 Kasım tarihine ertelendi.

"BU YAPININ TERÖR ÖRGÜTÜ OLDUĞUNU BİLMİYORDUM"

Tutuksuz yargılanan sanık Ömer S. savunmasını yaptı. Ömer S.," Ben bu yapının terör örgütü olduğunu bilmiyordum. Bu dönemde dini sohbetler ve dersler yapılıyordu amacının eğitime ağırlık vermek ve yurt dışında Türkleri göstermek adına olduğunu düşünüyordum. Herhangi bir talimat üzerine değil ticaret ile uğraştığımdan dolayı bütün bankalarla çalışıyordum. Bankasya'nın banka müdürü ricası ile paramı oraya yatırdım" dedi. Hakim HTS kayıtlarına ilişkin olarak;" İrfan B. Mütevelli yapılanması sohbet hocası, Necmettin Y. Genel sekreter bu şahıslarla telefon görüşmeleri var ve İrfan B. ile ilgili örgütten ayrılanları arayarak ikna etme görevi olduğu söyleniyor" şeklinde soru sordu.

"CUMHURBAŞKANIMIZIN İSTEĞİYLE AYRILDIM"

Sanık Ömer S. ile ilgili olarak iki tane tanıkta dinlendi. Tanıklardan birtanesi;"Kendisi ile ilgili herhangi bir şeklide ihbar yapmadım. Benim telefondan aranarak ihbar edildiğini yazan tutanağı kabul etmiyorum" dedi. Diğer tanık;" Henüz bilmediğimiz zamanlarda sohbetlere katıldığımız da kendisini bir kaç kez görmüştüm. Daha sonra Cumhurbaşkanımızın isteğiyle ben ayrıldım. Ayrıldıktan sonra kendisinin katılıp katılmadığını bilmiyorum. Biz yurtdışına geziye gittiğimizde Ömer S.'yi tam olarak görüp görmediğimi hatırlayamıyorum" şeklinde konuştu. Sanık Ömer S.'nin duruşması 5 Kasım tarihine ertelendi.

SANIK YAKININDAN TANIĞA BEDDUA

Tutuksuz sanık İsmail K. ile tutuklu yargılanan sanık Murat T.' duruşma salonun yerlerini aldılar. İsmail K. ile ilgili olarak cemaat içerisin de aktif olarak çalıştığını söyleyen tanık;" Sohbetlerimizde İsmail K.' da vardı. Aynı ifademi tekrar ediyorum. Uzun zaman geçtiği için tam olarak hatırlayamıyorum. O zamanlarda mütevellinin bir üst grubunda olan insanlar vardı. İsmail Bey de o gruptaydı.İstişare içerisinde yer alıyordu. Ben 2012 yılının sonunda ayrıldım ancak aynı şehirde olduğum için duyuyordum" ifadelerini kullandı. Sanığın yakını tanığa "ALLAH BELANI VERSİN" dediği için salondan çıkarıldı. Tutuklu olarak yargılanan sanık Murat T.'nin ise tutuklu olduğu 33 aylık süre ve herhangi bir suç işlememiş olması üzerine tahliyesine karar verildi.

"HAYATIM BOYUNCA TERÖRÜ HEP LANETLEDİM"

Tutuklu yargılanan bir diğer sanık Eyüp A. ise savunmasını gerçekleştirdi. Eyüp A.," Hiç bir terör örgütüne üye olmadım. Hayatım boyunca hep terörü lanetledim. Benim aleyhim de ifade veren tanıklar hep etkin pişmanlıktan yararlanan kişilerdir. Annem ve babam yaşlı insanlar babam yaşına rağmen hem kendi ailesine hem de benim aileme bakmaya çalışıyor. Çok zor durumdayız ben üzerime atılan suçları işlemedim. 3 yıldır tutukluyum ve ailemden ayrı olduğum için tahliyemi talep ediyorum" dedi. Sanığın Resmi Belge de Sahtecilik suçundan Beraatine, Dolandırıcılık suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapsine ve 16 bin 666 gün günlük 20 TL'den para cezasına ve Terör Örgütüne Üye Olma suçundan 10 yıl hapsine karar verildi.

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: FETÖ-, PDY'de, beraatler,, para, ve, hapis, cezaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı