Haber Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 16:33
 
FETÖ-PDY'den 2 beraat
Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde FETÖ- PDY Davaları kapsamında 20 Haziran tarihinde 2'si tutuklu olmak üzere 17 sanık mahkemeye çıkarıldı. Silahlı terör örgütüne üye olma, terör örgütü propagandası yapma ve kamu malına zarar verme suçlarından 17 sanığın çıkarıldığı mahkemede 2 kişi beraat ederken, tutuklu yargılanan 2 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.
Asayiş Haberi
FETÖ-PDY'den 2 beraat

Tutuksuz yargılanan sanıklardan Mehmet A.'nın çıkarıldığı mahkemede savunması dinlendi. Mehmet A.,"Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde görev yaparken bekardım. Orada bir tane arkadaşım yemek yapardı. Beni çağırdığı zamanlarda ben de davete icabet ederdim. Daha sonra aramızda iş ile ilgili bir problem oldu ve ondan sonra bir daha davetlerine gitmedim. Dernek ve ya örgüte hiç bir zaman para yardımı yapmadım. Bankasya'ya gelince de banka faizsiz işlem uyguladığı için tercih ettim bunun dışında bankada herhangi bir işlemim olmadı. Bir tanığın hakkımda verdiği ifadeyle ilgili olarak da benim mesleğe 2002 yılında başladığımı söylemiş ama ben mesleğe 1993 yılında başladım" ifadelerini kullandı.Tanık Cüneyt G. ise uzaktan bağlantı ile ifadesini verdi. Cüneyt G.,"1999 ve 2003 yılları arasında Diyarbakır'da görev yaptım. Mehmet A.'da Ergani'de görev yapıyordu. Kandil geceleri 8-9 kişilik yapılan sohbetlerde gördüm kendisini. Onun dışında sohbetlere düzenli katılıp katılmadığını bilmiyorum" şeklinde konuştu. Sanık Mehmet A.'nın beraatine karar verildi.

"ALEYHİNE YÖNELİK HİÇ BİR İFADE YOKTUR"

Tutuklu yargılanan sanıklardan Abdurrahman S.'nin duruşma da tutukluluk halinin devamına karar verildi. Abdurrahman S.," Yaşlı bir annem, eşim ve çocuğum var onlara bakmakla yükümlüyüm. Tutuksuz yargılanmayı talep ediyorum" ifadelerini kullandı. Abdurrahman S.'nin avukatı ise;" Müvekkilim sınava 5 kez girmiştir hayatının hiç bir evresinde Fetö- Pdy gibi terör örgütlerine üye olmamıştır. Geçen duruşma Yasin isimli şahıs etkin pişmanlıktan yararlanmıştır. Bunun dışında müvekkilimin komşusu Şükrü D.'nin de tanık olarak dinlenmesini istiyorum. Müvekkilimin aleyhine yönelik hiç bir ifade yoktur" dedi.

"ATILAN SUÇ DELİLİ YETERLİ DEĞİLDİR"

Tutuklu yargılanan diğer sanık Mevlüt Ç.'nin de avukatı savunmasını yaptı. Tutukluluk halinin devamına karar verilen sanık Mevlüt Ç.'nin avukatı,"Müvekkilim HTS kayıtlarında çıkan isimlerin çoğunu tanımamaktadır. Bu durum delil olarak kabuk edilemez. Kendisi 10 aydır tutuklu eşi ve bebeği var. Kaçma şüphesi yoktur. Müvekkilime atılı suç sadece ardışık aramalardır. Uzun bir tutukluluk geçirmektedir. Atılı olan suç delili yeterli değildir. Müvekkilim adına tanıklık eden kişi ile zaten aralarında husumet vardır.Tahliyesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

"AVUKAT VE SAVCININ BASKISIYLA ETKİN PİŞMANLIK İFADESİ VERDİM"

Tutuksuz yargılanan sanık Ebru Ç. ise daha önce etkin pişmanlık hususunda vermiş olduğu ifadeyi avukat ve savcı zoruyla verdim diyerek reddetti. Ebru Ç.," Ben Bursa'ya çalışma maksatlı gitmiştim ve sigortam yatmadığı için geri döndüm. Avukat ve savcı bana etkin pişmanlık adı altında çok baskı yaparak ifade vermemi istediler. Bu sebeple vermiş olduğum ifade hür irademle verdiğim bir ifade değildir. Çalıştığım yer çok kalabalık bir lise yurduydu sürekli gelen giden olurdu" ifadelerini kullandı. Sanığın duruşması 3 Ekim tarihine ertelendi.

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: FETÖ-PDY'den, 2, beraat,
Yorumlar
Haber Yazılımı