Haber Detayı
28 Eylül 2016 - Çarşamba 19:19 Bu haber 1641 kez okundu
 
Frig vadisi turizmine ‘yunus emre’ eklenecek!
Yunus Emre İlim ve Kültür Derneği Başkanı İrfan Seçen, Emre gölünün kıyısında bulunan Yunus Emre tekkesinde restorasyon çalışmalarının başlayacağını belirterek, Frig vadisinin tarih ve doğa zenginliğinin yanına inanç turizminin de ekleneceğini kaydetti.
Kültür Haberi
Frig vadisi turizmine ‘yunus emre’ eklenecek!

İhsaniye’nin Döğer beldesinde Yunus Emre’yi anma etkinliğinin ilki gerçekleştirildi. Emre Gölü’nün kenarında Döğer Belediyesi ile Yunus Emre İlim ve Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği törende, mehter takımı ve semazen gösterisi izleyenleri mest etti.

Döğer Yunus Emre İlim ve Kültür Derneği Başkanı İrfan Seçen, Emre Gölü’nün kıyısında bulunan tekkesinin restorasyonunun yapılarak turizme kazandırılacağını belirtti. Frig vadisinin ortasında bulunan Yunus Emre tekkesinin bölgeye ciddi bir hareketlik kazandıracağını dile getiren Seçen, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“2015 yılında kurulan derneğimiz, Döğer beldemizde bulunan Yunus Emre tekkesine ve bir takım tarihi eserlerimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Buradaki kültürün gelecek nesillere aktarılması için bir çaba içerisindeyiz. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüzün himayelerinde 1400’lü yıllarda Emre Gölünün kıyısında yaşamış Yunus Emre’nin talebelerine ait türbemizi inanç turizmine açmayı planlıyoruz. Bugün burada Derneğimiz ve Döğer Belediyemizin öncülüğünde bir anma töreni gerçekleştiriyoruz. Bu yıl ilk oldu fakat ileri yıllarda da törenlerimize devam edeceğiz.”

“Türbede restorasyon çalışmaları başlayacak”

Yunus Emre’yi anma törenine Afyonkarahisar ve çevre illerden çok sayıda davetlinin katıldığını ifade eden Seçen, burada düzenlenen etkinliklerle dönemin mistik atmosferini misafirlere yaşatmaya çalıştıklarını belirtti.

Yunus Emre’nin talebelerinin Anadolu’nun aydınlatılmasında çok büyük katkı sağladığını hatırlatan Seçen, “Döğer’de anlatılan rivayetlerde Emre Gölünün kenarında bulunan türbede Yunus Emre’nin, çok sayıda talebesi yaşamış ve islamiyetin yayılmasına büyük katkı sağlamışlardır. Burada türbemiz Kültür Bakanlığımız tarafından tescillenmiştir. Yine türbemiz doğa ve tarih turizminin ortasındadır. Bakanlığımız tarafından Yunus Emre türbemize ödenek ayrıldı. Önümüzdeki süreçte burada restorasyon çalışmaları başlayacak. Yine izin alabildiğimiz ölçüde belediyemizde yollarını yapacak. Bölgemizde var olan tarih ve doğanın yanına bir de inanç turizmini ekleyeceğiz. “ dedi.

“Rivayetlerde Döğer’de geçiyor”

Döğer Yunus Emre’yi anma etkinliklerinin Frig Vadisinin tanıtımına büyük katkı sağlayacağının altını çizen İhsaniye Anadolu Lisesi Müdürü ve Edebiyat Öğretmeni Mustafa Toptop’da türbenin çok önceleri inanç turizmine açılması gerektiğini vurguladı. Yunus Emre’nin tam olarak nerede yaşadığı hakkında bir takım rivayetler olduğunu aktaran Toptop, şöyle konuştu:

“Anadolu’muzun birçok noktasında Yunus Emre tekkesi vardır. Yunus Emre’nin nerede yaşadığı tam olarak bilinmiyor. Özellikle Sarıköy’de, Karaman’da, Sandıklı’da ve İhsaniye ilçesinin Döğer beldesinde yaşadığı yönünde rivayetler vardır. Emre gölünün kıyısında bulunan bu tekkede talebeleriyle ve Taptuk Emre’yle birlikte olduğu söylenmektedir.”

 

“Frig vadisine gelen turistler Yunus Emre tekkesini görsünler”

Döğer’de bulunan türbenin tarihimizde beylikler döneminde ortaya çıktığını ifade eden Toptop, Frig vadisinin ortasında bulunan türbenin yıllarca bakımsız kaldığını dile getirdi. Yunus Emre tekkesinin çoktan inanç turizmine kazandırılması gerektiğini belirten Toptop, “ Burayı yakın zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığımız restorasyonun yapılması için projelendirdi. Derneğimizin çabalarıyla inşallah kısa zamanda inşaat çalışmaları başlayacak. Bizim buradaki amacımız, Döğer beldemizde de Yunus Emre tekkesi olduğunu hatırlatmak ve tanıtmaktır. Burası ayrıca Frig Vadisi üzerinde olduğu için turizme açık ve gezi mekanı olabilir. Buraya gelen turistler, Yunus Emre tekkesini görsünler istiyoruz. Anma töreni etkinliklerimizde her yıl devam edecek” diye konuştu.>>>Arif Yavuz

Kaynak: Editör:
Etiketler: afyon haber, frig vadisi, emre, gölü,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Frig vadisi turizmine ‘yunus emre’ eklenecek!
Frig vadisi turizmine ‘yunus emre’ eklenecek!
Frig vadisi turizmine ‘yunus emre’ eklenecek!
Yorumlar
Haber Yazılımı