Haber Detayı
29 Temmuz 2019 - Pazartesi 12:22
 
Futbolda Kurallar Değişti
UEFA, FIFA ve kulüp temsilcilerinin beraber yaptığı toplantılar sonucunda futbol oyun kullarında oldukça önemli değişiklikler ve yenilikler yapıldı… Afyonkarahisar il hakem kurulu başkanı Süleyman Güney yeni kurallar ile ilgili olarak gazetemize özel açıklamalar yaptı.
Spor Haberi
Futbolda Kurallar Değişti

Avrupa Futbolu yeni sezona, yapılan bir çok kural değişikliğiyle giriyor.Dünya üzerindeki futbol kurallarını düzenleyen kurum olan IFAB, 1 Haziran 2019'dan itibaren geçerli olacak yeni kurallarla ilgili bir döküman yayınladı. Buna göre futbolseverlerin alışık olduğu birçok kural değişime uğrayacak. Oyun kurallarını belirleyen IFAB tarafından getirilen yenilikler haziran ayından itibaren resmen yürürlüğe girdi… Yeni kurallar ile ilgili olarak Afyonkarahisar il hakem kurulu başkanı Süleyman Güneş gazetemize özel açıklamalar yaptı.

KALE ATIŞINDA CEZA SAHASI SINIRI KALKTI

Güneş”Kale atışında futbolcular, eski kurala göre topa ceza sahası dışına çıktıktan sonra müdahale edebiliyordu. Artık ceza sahası dışına çıkmasını beklemeden oyuncular topla buluşabilecek.”

ÇARPMA DA OLSA GOL İPTAL EDİLECEK
Açıklamalarına devam eden Güneş “Bir futbolcu elle gol atarsa, ister kasti oynamış olsun isterse çarpma olsun, atılan gol bundan böyle iptal edilecek. Elle oynamada elin-kolun pozisyonu belirleyici olacak. Omuz hizasından yukarıda ve açıktaki kola çarpan her topa elle oynama verilecek.” dedi

PENALTIDA KIPIRDAMAK YASAK
Penaltı atışları sırasında kalecilerin çizgi üzerinde hareket etmelerine izin verildiğini kaydeden Güneş “Artık bu kaldırıldı. Kaleci atış öncesi hareketlenemeyecek, rakibin dikkatini bozacak hareketler yapamayacak. Öne doğru atlamaları da kısıtlanacak bu ihlaller durumunda atış tekrarlanacak.” dedi

OLDUĞU YERDEN SAHAYI TERK EDECEK
Oyuncu değişikliklerinde artık çıkan isimler dördüncü hakemin bulunduğu yerden sahayı terk etmek zorunda olmayacağını kaydeden Süleyman Güneş”. Aksi belirtilmediği sürece, o sırada bulunduğu yere göre en yakın yerden saha dışına çıkabilecek.”

HAVA ATIŞINDA TOP SON OYNAYANA
Hakemin yaptığı hava atışında topu olduğu gibi orta yere bırakma devri kapandığını belirten Güneş”. Topla son oynayan takım hangisiyse hakem topu direkt o takıma atacak, bu sırada futbolcular hakemden yaklaşık dört metre uzakta olacak. Böylece topu alan takımın atağına kaldığı yerden başlamak gibi bir artısı olacak”.

TEKNİK DİREKTÖRE SARI-KIRMIZI KART
Güneş “Bundan böyle tıpkı futbolcular için olduğu gibi, teknik adamlar için de kart uygulaması başlayacak. Teknik direktör ya da antrenörlere hakem tarafından sarı ya da kırmızı kart çıkarılabilecek.”

BARAJA GİRME DEVRİ ARTIK BİTTİ
 “Bugüne kadar serbest atışlar sırasında savunmadaki takım tarafından kurulan baraja, rakip takımdan oyuncu girebiliyordu. Ne var ki bundan sonra mümkün olmayacak. Hücumdaki takımın oyuncuları baraja en az bir metre uzakta duracak.”

HAKEME ÇARPARSA OYUN DURACAK
“Topun hakeme çarpması eski kurala göre doğal kabul ediliyor, oyun bu durumda kesilmeden devam ediyordu. Yeni kuraldaysa topun hakeme çarpması ve bazı belli diğer koşullarda oyun yapılacak hakem atışıyla başlayacak.” Dedi.. Alaattin Yeşilçay  Özel Haber

Kaynak: Editör:
Etiketler: Futbolda, Kurallar, Değişti,
Yorumlar
Haber Yazılımı