Haber Detayı
30 Eylül 2018 - Pazar 18:56
 
Geleceğin mühendis ve sanayicileri MTAL’de yetişiyor
Afyonkarahisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki eğitim faaliyetleri hakkında velileri bilgilendiren Okul Müdürü Osman Tezgiden, okulda farklı eğitim öğretim programları ile geleceğin mühendis ve sanayicilerinin yetiştirildiğini söyledi.
Eğitim Haberi
Geleceğin mühendis ve sanayicileri MTAL’de yetişiyor

Afyonkarahisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle öğrenci velileri ile bilgilendirme toplantısı düzenledi.

VELİLER BİLGİLENDİRİLDİ

Afyonkarahisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Osman Tezgiden okulda uygulanan eğitim programları, staj, işletmelerde meslek eğitimi, destekleme ve yetiştirme kursları, okulda yapılan ders dışı sosyal ve sportif etkinlikler, okulda uygulanan proje ve protokoller, mesleki ve teknik eğitim alan öğrencilerin mezuniyet sonrası avantajları gibi konularda velileri bilgilendirdi.

Toplantıda, okul olarak başarılı bir eğitim öğretim dönemi geçirmeyi planladıklarını söyleyen MTAL Müdürü Tezgiden, öğrenciler ve velilerden beklentilerini açıklayarak velilerin sorularını cevaplandırdı.

AKADEMİK EĞİTİM VERİLİYOR

Okulda Elektrik Elektronik ve Makine Teknolojisi Alanlarında Anadolu Teknik Programı, Bilişim Teknolojileri, Elektrik Elektronik Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Metal Teknolojisi, Mobilya ve İç mekan Tasarımı, Makine Teknolojisi ve Tasarım Teknolojisi Alanlarında Anadolu Meslek Programında eğitim öğretim yaptıklarını ifade eden Tezgiden, “Okulumuzda Anadolu Teknik Programında ağırlıklı olarak akademik eğitim veriliyor. Her sınıf seviyesinde meslek dersleri ile birlikte genel bilgi dersleri de yer almakta. Hedefinde yüksek öğretim olan öğrencilerimiz bu program türünü tercih ediyorlar. Anadolu Meslek Programında ise 9 ve 10. sınıflarda Anadolu Teknik programı ile aynı dersler okutuluyor. 11. ve 12. sınıflarda ise öğrencilere istemeleri halinde alan dal dersi ya da akademik eğitim için genel bilgi derslerinden seçme imkanı sağlayarak öğrencilere idealleri doğrultusunda bir eğitim ortamı sunuyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLER SİGORTALANIYOR

Öğrencilere iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı 10. sınıftan itibaren sigorta yapıldığını söyleyen MTAL Müdürü Tezgiden, Genel Sağlık Sigortası olmayan öğrencilerin ayrıca bu sigorta kapsamına da alındığını belirtti.

STAJLA ÖĞRENCİLER DENEYİMLERİNİ UYGULAYARAK ARTIYOR

Öğretim programının türüne göre öğrencilerin yaz tatillerinde staj ya da eğitim öğretim yılı içerisinde İşletmede Meslek Eğitimi yapmak için işletmelere gönderildiğini kaydeden Okul Müdürü Osman Tezgiden, “Bu sayede öğrenciler okulda edindiği bilgi ve becerileri işletme şartlarında uygulama ve deneyimlerini arttırma imkanı buluyorlar. İşletmede Beceri Eğitiminde öğrencilere işletmeler tarafından yaşlarına uygun asgari ücretin 1/3’ünden aşağı olmamak üzere ücret ödeniyor. Bu ücretin bir kısmı devlet tarafından işletmelere katkı olarak geri veriliyor” şeklinde konuştu.

KURSLAR YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

Öğrenci velilerine Afyonkarahisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde verilen eğitimi detaylı bir şekilde anlatan Tezgiden sözlerine şu şekilde devam etti:

“Öğrenciler istekleri doğrultusunda ders saatleri dışında destekleme ve yetiştirme kursları ile destekleniyor. Bu eğitim öğretim yılında dersler Ekim ayı ile birlikte başlayacak. Öğrencilerimizin kurslara yoğun ilgi göstermesi oldukça çok sevindirici.”  

ÖĞRENCİLER BOŞ ZAMANLARINDA SOSYAL VE SPORTİF ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞTİRİYOR

MTAL’de 2017-2018 eğitim öğretim yılında “Hobi Atölyesi”nin hizmete açıldığını dile getiren Tezgiden,  “Bu sayede öğrenciler boş zamanlarını değerlendirmek için fırsat buluyorlar. Hobi Atölyesinde kodlama,  ağaç işleme, robotik, görsel sanatlar, teknolojik tasarım, zeka oyunları, okuma köşelerinde faaliyetler yapılıyor. Ayrıca küçük bir sinema salonumuz bulunmakta. Öğrencilerimiz tüm etkinlikleri öğretmenleri nezaretinde gerçekleştiriyorlar. Okulumuza Afyonkarahisar Belediyesi tarafından bir futbol sahası yapıldı. Afyonkarahisar’lı hayırseverlerin katkıları, Okul Aile Birliğinin desteği ile okulumuza voleybol ve basketbol sahaları da kazandırıldı. Münazara eğitimleri, izcilik çalışmaları, sosyal kulüp çalışmaları, geziler ile öğrencilerimiz ders dışında türlü faaliyetlerle destekleniyor” dedi.

KURUM VE GİRİŞMCİLERLE PROTOKOL YAPILIYOR

Her yıl düzenlenen Ortaöğretim öğrencileri arasında yapılan TÜBİTAK yarışmalarına onlarca proje ile katıldıklarını ve bu çalışmaların öğrencilere pek çok şey kazandırarak ufuklarını açtıklarını söyleyen Tezgiden, “Bu yıl hedefimiz daha büyük. TÜBİTAK 4004 ve 4007 dallarında proje hazırlamak için planlama yapıyoruz. Ayrıca Afyonkarahisar kurum ve sanayicileri ile yapılan protokoller ile eğitim öğretimin daha verimli hale gelmesi için çalışıyoruz. Bunun için kurum ve girişimcilerimiz ile her türlü işbirliğine hazırız” diye konuştu.

MEZUNLARIMIZ GÖĞSÜMÜZÜ KABARTIYOR

4 yıllık eğitim öğretim hayatı sonrasında öğrencilerin Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK)  tarafından kabul edilen Meslek Lisesi Diploması ile birlikte Europass Sertifikası, İş Yeri Açma Belgesi aldıklarını kaydeden Tezgiden, “Öğrencilerimiz Europass sertifika eki ile aldıkları eğitimi yurtdışındaki kurumlarda daha kolay anlaşılır hale getirebilirken, okuldan teknisyen ünvanı ile mezun olarak bu şekilde isterlerse yüksek öğrenime devam edebiliyorlar. İsterlerse bağımsız iş yeri açabiliyor yada daha çok deneyim kazanmak için iş hayatına atılabiliyorlar. Öte yandan öğrencilerimiz KPSS sınavı ile teknisyen olarak atanabiliyorlar. Yine mühendislik eğitimi veren Teknoloji Fakültelerinin kontenjanlarının 30 kadarı meslek lisesi öğrencilerine ayrılmış durumda.  Kısacası çok büyük avantajlarla öğrencilerimizi mezun ediyoruz. Mezunlarımız okul sonrası kendilerine güvenerek yüksek öğrenim ve iş hayatına atılarak bu başarıları ile bizlerin göğsünü kabartıyorlar. Öğrencilerimizin başarılarını daha yükseklere taşımak için velilerimizin de desteğine ihtiyacımız var. Geleceğimiz olan öğrencilerimizin çok çalışmalarını, bol bol kitap okuyup araştırma yapmalarını bekliyoruz” dedi.

Velilerin sorularının cevaplanmasıyla devam eden toplantı sonunda Afyonkarahisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Osman Tezgiden, velilere toplantıya gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederken, kapılarının ve telefonlarının velilere 7 gün 24 saat açık olduğunu sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Geleceğin, mühendis, ve, sanayicileri, MTAL’de, yetişiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı