Haber Detayı
23 Ağustos 2013 - Cuma 00:00
 
Giresunlu Şehitler Törenle Anılacak
Afyon İscehisar ilçesi Doğanlar köyünde medfun bulunan, Kurtuluş Savaşı'nda şehit düşen Giresunlu şehitler, 29 Ağustos'ta düzenlenecek törenle anılacak.
Gündem Haberi
Giresunlu Şehitler Törenle Anılacak

Afyon İscehisar ilçesi Doğanlar köyünde medfun bulunan, Kurtuluş Savaşı'nda şehit düşen Giresunlu şehitler, 29 Ağustos'ta düzenlenecek törenle anılacak. Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan, yaptığı yazılı açıklamada, Afyon Giresunlular Şehitliği ziyaret programının, bir tek kuruma ait bir organizasyon olmadığını, bütün Giresunlulara ait olduğunu ve her bir Giresunlunun Afyon ziyaretine katılmasını arzu ettiğini söyledi. Turan, Giresun derneklerine seslenerek, Afyon Şehitliği ziyaretine sahip çıkılmasını beklediğini ifade etti. İstanbul, Bursa ve Giresun başta olmak üzere Giresunluların yoğun olarak yaşadıkları yurdun değişik yerlerinden yoğun bir katılım beklediklerini söyleyen Turan, İstanbul'dan kaldırılacak otobüslerle ulaşım sorununun hafifletilmeye çalışıldığını kaydetti. Başka bir ilde kendi şehrinin adını yaşatan şehitlerin çok büyük bir onur vesilesi olduğunu ifade eden Turan, "Bu, dünya tarihinde örneği olmayan bir durumdur. Giresunlular olarak, bunun gururunu ve onurunu yaşamakta haklıyız. Bu yüzden de Giresunlu bütün hemşehrilerimi 29 Ağustos'ta Afyon İscehisar'da bulunmaya ve Kurtuluş Savaşı'nda şehit olan dedelerimizin onurlu mücadelesinin ruhuyla buluşmaya davet ediyorum." diye konuştu.

AFYON GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ

1. Dünya Savaşı'ndan sonra Giresunlulardan oluşan 42. Tabur Alayı, önce Karadeniz'de Ruslarla savaştı, ardından Samsun'da Rum çetelerine karşı mücadele verdi. Sakarya Muharebesi'nde ise neredeyse tamamı şehit düştü. Büyük Taarruz'da ise Afyon İscehisar'da çarpışan ve 47. Alay ismiyle ortaya çıkanlar ise yine Giresunlulardı.>>haber merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyon, İscehisar, ilçesi, Doğanlar, köyünde, medfun, bulunan, Kurtuluş, Savaşınd
Yorumlar
Haber Yazılımı