Haber Detayı
16 Ekim 2015 - Cuma 22:57
 
Gök, “Meclis’te siyasal çoğulculuğun önü açılacaktır”
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İkinci Sıra Milletvekili Adayı Hatice Gök, siyasi partilere milletvekilliği seçimlerinde uygulanan yüzde 10 barajını kaldıracaklarını söyledi. Gök, CHP iktidarında seçim süreçlerinin şaibeli hâle gelmesinin engelleneceğini kaydetti.
Siyaset Haberi
Gök, “Meclis’te siyasal çoğulculuğun önü açılacaktır”

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İkinci Sıra Milletvekili Adayı Hatice Gök, yüzde 10'luk seçim barajının askerî darbe kalıntısı olduğunu belirtti. Yüzde 10'luk seçim barajının Türkiye'nin demokrasisine gölge düşürdüğünü belirterek CHP iktidarında bu barajın düşürüleceğini belirtti. Gök, "CHP, TBMM İçtüzüğü ve Siyasi Partiler Yasası’nda yapacağı değişikliklerle Meclis’in tek parti meclisine, iktidarın tek adam iktidarına ve devletin tek parti devletine dönüşmesine engel olacaktır. Askeri darbe kalıntısı seçim barajı düşürülerek Meclis’te siyasal çoğulculuğun önü açılacaktır. TBMM’nin, tekçi iktidar tehlikesine karşı en temel güvence olması sağlanacaktır. CHP, dengelenmiş ve denetlenmiş bir demokrasinin, ancak siyasal çoğulculuk ve kurumsal özerklik sayesinde mümkün olabileceğine inanmaktadır" dedi.

TRAFOLARA KEDİLER GİRMEYECEK

CHP iktidarında seçim süreçlerinin şaibeli olmaktan çıkarılacağını söyleyen Gök, "Şuna söz veriyoruz: Bizim iktidarımızda trafolara kediler girmeyecek. CHP, seçimlerin meşruiyetine gölge düşürülmesine son verecektir. Türkiye’de tüm seçimlerin serbest ve adil biçimde yapılmasını sağlayacak, seçim süreçlerinin şaibeli hale gelmesini önleyecektir. Kamu kaynaklarının ve personelinin, seçim sonuçlarına etki edecek biçimde partizanca kullanılmasının önüne geçecektir. CHP, tüm yurttaşlarımıza tüm seçimlerin özgür ve adil biçimde gerçekleştirilmesinin güvencesini vermektedir" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gök,, “Meclis’te, siyasal, çoğulculuğun, önü, açılacaktır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı