Haber Detayı
12 Haziran 2019 - Çarşamba 17:08
 
Güneş enerjisi için ilk adım atıldı
İscehisar ilçesinin kalkınması adına, ülkemizde yatırım öncelikleri arasında bulunan güneş enerji santralinin kurulumu adına ilk adımlar atıldı.
İlçeler Haberi
Güneş enerjisi için ilk adım atıldı

Merkezi Ankara’da bulunan İKRATECH İNŞ. BİL. ENER. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Yetkilileri ile imzalanan protokol gereği 3 ay içerisinde çağrı mektubu alınarak tesisin ihale aşamasına getirilmesi sağlanacak.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Ahmet Şahin; “Devletimizin en çok önem verdiği ve desteklediği konuların başında Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının kullanımı gelmektedir. İlçemizi kalkındırmak daha ileriye taşımak adına önceliklerimiz Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Zafer Kalkınma Ajansı gibi kurumların teşvikleri başta olmak üzere yatırımların bir an önce yapılmasını sağlamaktır. Bu amaçla ilk adımı attık,  6 ay gibi bir süre sonrasında İscehisar Belediyesi olarak ilk elektrik üretimimizi yapmayı planlıyoruz. Tesisten üretilen elektriğin 10 yıl süresince Devlet tarafından alım garantisi bulunmaktadır. İlk aşamada 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Tesisi kurulacak olup yaklaşık maliyeti ortalama 1 milyon 65 bin Euro’dur. Devlet alım garantili yapılacak olan tesis 6 yılda kendi maliyetini karşılayacaktır. Tesisin 30 yıl verimli çalışma süresi bulunmaktadır. Tesisin aylık getirisi ortalama 150 bin TL olup, 30 yıllık getirisi 54 milyon TL’dir. Memleketimize hayırlı olsun inşallah” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Güneş, enerjisi, için, ilk, adım, atıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı