Haber Detayı
06 Kasım 2017 - Pazartesi 14:33
 
HAK ile helal sertifikaları dünya çapında tanınacak
TBMM'de Helal Akreditasyon Kurumu’nun (HAK)kurulmasına dair kanunun kabul edilmesi sonrası açıklamalarda bulunan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, Türkiye’nin uluslararası helal akreditasyon sisteminin öncüsü olacağını söyledi. Kurumun belirleyeceği ve denetleyeceği uluslararası helal standartlarına uygun alınmış bir sertifikanın dünya çapında geçerli olacağını ifade eden Özkal, HAK ile birlikte Türk ihracatçısının 2 milyarlık Müslüman dünyası başta olmak üzere yeni pazarlara açılmasının mümkün olacağını belirtti.
Siyaset Haberi
HAK ile helal sertifikaları dünya çapında tanınacak

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) kurulmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM’de onaylandı. Oylama sonrası HAK ile ilgili bilgi veren AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulan tasarının Türk ihracatçısına yeni ufuklar açacağını anlattı. İslam İşbirliği Teşkilatı çatısı altında oluşturulan İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü’nün dini otoritelerin de onayını alarak uluslararası helal standartlarını belirlediğini vurgulayan Milletvekili Hatice Özkal, İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye 36 ülkenin söz konusu standartları kabul ettiğini kaydetti. Uluslararası standartların belirlenmesi sonrası helal belgesi veren kuruluşları bu standartlar ölçüsünde denetleyecek ilk akreditasyon kuruluşunun Türkiye’de kurulduğunu açıklayan Özkal, “Kabul ettiğimiz yasayla kurulan Helal Akreditasyon Kurumu, helal uygunluk değerlendirme kuruluşlarını akredite edecek. Söz konusu kuruluşların ulusal ve uluslararası standartlara göre faaliyette bulunmalarını, düzenledikleri belgelerin ulusal ve uluslararası alanda kabulünü sağlayacak. Kanunla, helal akreditasyonun tanımı yapıldı. Helal belgelerinde ne yazık ki, dünya çapında bir güven kaybı söz konusuydu. Ancak bundan sonra helal belgesini Türkiye’de HAK tarafından denetlenmiş bir firmadan alan işletmeler bu güven sorununu yaşamayacak. Denetimden geçmiş bir kurumdan helal belgesi alan ihracatçı dünyanın her yerine ihracat yapabilecek. Ürünümüzün güvenirliği artacak” şeklinde konuştu.

Helal Akreditasyon Kurumu benzeri kuruluşların başta Müslüman ülkeler olmak üzere helal belgesinin verildiği pek çok ülkede yaygınlaşacağını ifade eden Milletvekili Hatice Özkal, yurt içi ve yurt dışında yerleşik helal uygunluk değerlendirme kuruluşlarına helal akreditasyon hizmeti sunacak Helal Akreditasyon Kurumu’nun, helal akreditasyonla ilgili kıstas ve tedbirleri belirleyerek, bunları uygulayacağını söyledi. Yurt dışında kurulacak benzer kuruluşlarla uluslararası ve bölgesel akreditasyon birlikleri ve örgütleri nezdinde Türkiye'yi temsil edecekHelal Akreditasyon Kurumu’nun, ikili veya çok taraflı karşılıklı tanıma anlaşmalarını imzalayacağını kaydeden Milletvekili Özkal sözlerini şöyle tamamladı, “Helal Akreditasyon Kurumu kendi akreditasyon kuruluşu olmayan ülkelerdeki helal belgesi veren kuruluşları da denetleyip akredite edebilecek. Dünya çapında 2 milyardan fazla Müslüman, artık daha güvenli alışveriş yapabilecek. Helal belgeli ürünlerin pazarının dünya çapında 7 trilyon dolara yakın olduğu tahmin ediliyor. Artık Türkiye hem bu pazarda söz sahibi hem de ürünleri daha güvenilir görülen bir ülke olacak. Üreticimizin de ihracatçımızın da uluslararası alanda eli daha güçlü olacak.” 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HAK, ile, helal, sertifikaları, dünya, çapında, tanınacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı