Haber Detayı
19 Kasım 2015 - Perşembe 17:03
 
“Hava Kirliliğinin Önüne Geçeceğiz”
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, “Biz kesinlikle Türkiye’de havası en kirli olan il değiliz. Özellikle bunu üstüne basa basa söyleyeyim. Başta Sayın Valimiz gerçekten göreve geldiği günden bu yana bu konuda ciddi bir çaba sarf ediyor dedi
Gündem Haberi
“Hava Kirliliğinin Önüne Geçeceğiz”

Türkiye’de yıllardır havası en kirli iller sıralamasında en ön sıralara oturan Afyonkarahisar’ın hava kirliliğinin giderilmesi için yapılan tüm çalışmalar çare olamıyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan değerlerde havası kirli iller arasında yine zirvelerde gösterilen Afyonkarahisar’a doğalgaz ve AFJET’de çare olamıyor. Alınan tüm tedbirlere rağmen, bir çanak gibi olan Afyon’da hava kirliliği, hava sirkülasyonu olmamasından kaynaklanan önemli bir sorun haline geldi. Yenigün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mustafa Dağhan’a konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, “Kesinlikle Türkiye’de havası en kirli olan il değiliz” dedi. 

AFYON’DA HAVA SİRKÜLASYONU YOK

Başkan Çoban, “Afyonkarahisar coğrafi konumu itibariyle yeni jeolojik yapısı itibariyle hava sirkülasyonunun olmadığı bir il merkezi. Geçtiğimiz hafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müsteşarının basın toplantısı esnasında tuşa basmasıyla o anki durumu göz önüne alarak sadece 1 parametrede o an da, o saatte, o dakikada en kirli il Afyonkarahisar göründü. Bu haberler basında çıkınca hemen kendi arkadaşlarımız, kendi mühendislerimiz, Sayın Valimiz ile konuyla yakından ilgilendik. Tabi hemen Çevre Şehir Müdürlüğümüzü aradık. Bu verinin çok yanlış olabileceğini söyledik. Bize onlarda anlık veri olduğunu söylediler. Mesela şu anda biz 31.sıradayız Türkiye’de. Bu sabah ben yine arkadaşlarımla bir toplantı yaptım. Başkan Yardımcımız bana dedi ki, ‘biz şu anda Türkiye’de o kalemde 70. sıradayız.’ Yani anlık değişebiliyor” ifadelerine yer verdi.   

VALİ GÜNER’İN GİRİŞİMİYLE DAĞITILAN

KÖMÜRLERİN KALİTESİ ARTTI

Mühim olanın bunun günlük, haftalık, aylık olarak izlenmesi olduğunu kaydeden Burhanettin Çoban, hava kirliliğinin önlenmesi için alınan tedbirlerden söz ederek, “Biz kesinlikle Türkiye’de havası en kirli olan il değiliz. Özellikle bunu üstüne basa basa söyleyeyim. Başta Sayın Valimiz gerçekten göreve geldiği günden bu yana bu konuda ciddi bir çaba sarf ediyor. Biliyorsunuz sosyal yardımlaşma vakfımız kişi başı yani aile başı 2 ton kömür dağıtıyor. Şimdiye kadar bu kömürlerin kalitesi pek uygun değildi. Ancak Sayın Valimizin özel girişimleriyle 2015-2016 kışında kullanılmak üzere artık bize kaliteli kömür gelmeye ve dağıtılmaya başlandı. Bunun bir faydasını görmeye başlayacağız. Biliyorsunuz bizler 2009 yılında göreve geldik. Salih Sel Başkanımız ile birlikte. Zamanın Valisi Haluk İmga Bey bizim AFJET yönetim kurulu başkanıydı. Biz 3’müz el ele vererek AFJET’e yatırım değişikliği yaptık” dedi.  

AFJET ŞEBEKELERİ YENİLENDİ

Başkan Çoban, “Yusuf Ulutürk’ü Genel Müdürlüğe getirdik. Yusuf Bey’in göreve gelmesiyle beraber mevcut eski AFJET şebekeleri yenilendi, 4500 merkez abonesine ilaveten yaklaşık 20.00 abone yani yüz metre kareden baz alırsak binaları 20 bin meskene isabet edecek oranda metre kareye sahip binalar AFJET’e kavuştu. Yani bugün biz Afyon’da yüz metre kare büyüklüğünde yaklaşık 25 bin konut ısınıyor diyebiliriz AFJETle. Ayrıca bununla yetinmedik. Otellerimiz, oteller bölgemizi, buradaki tüm tesisleri, üniversite hastanemizi AFJET kapsamına aldık. Bununla da yetinmedik. Doğalgaz şirketi 2009 sonrasında abone sayısını tam 4-5 kat arttırdı. Yani artık Afyon’da özellikle doğalgaz ama en özellikle AFJET çalışmalarını öyle arttırdı ki bu şehrimize özellikle şehrimizin merkezine inşallah temiz hava olarak yansıdı, yansımaya da devam edecek” diye konuştu.  

HAVASI EN KİRLİ İL DEĞİL

Yine bu sene bir ilave daha yapıldığını söyleyen Çoban şunları aktardı; “Biliyorsunuz Erenler bölgesinde ki üniversitemize ait kampüs toplam 200 bin metre kare ısınan alana sahip. Yani bunu da 100 metre kare evlere böldüğümüz zaman yaklaşık 2000 konuta eş değer bir bina. bu sene de yani 2015 kışından itibaren de üniversitemizin, ANS kampusü de AFJET enerjisiyle ısınmaya başladı. Tabi bütün bunlar şehrimize inşallah temiz hava olarak yansıyacak. Yine Sayın Valimiz dün bununla ilgili bir toplantı yaptı. Sanıyorum Sayın Valimiz geniş kapsamlı bir açıklamayı yakında yapacak. Bu hava kirliliği ile ilgili bu açıklamayı beklenmesini tavsiye ediyorum. Ama tekrar tekrar belirttiğim bir konu var. Afyon kesinlikle havası en kirli il değil. Bunu özellikle belirteyim.” Tuğçe Bağlıoğlu-Mustafa Dağhan yeni gün gazetesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyon Haber, Hava, Kirliliği, belediye başkanı burhanettin çoban,
Yorumlar
Haber Yazılımı