Haber Detayı
19 Ekim 2017 - Perşembe 12:43
 
İLİMİZDE COĞRAFİ İŞARETLER TESPİT TOPLANTISI
İLİMİZDE COĞRAFİ İŞARETLER TESPİT TOPLANTISI YAPILDI.
Ekonomi Haberi
İLİMİZDE COĞRAFİ İŞARETLER TESPİT TOPLANTISI

Valimiz Sayın Mustafa TUTULMAZ’ın talimatıyla; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Afyonkarahisar İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde oluşturulan Coğrafi İşaretler Tespit Komisyonu toplantısı 17 Ekim 2017 tarihinde Salı günü Vali Yardımcısı Dr. Adem USLU Başkanlığında; Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akın YILDIRIM, Türk Patent ve Marka Kurumu Uzmanı Neşe İLOĞLU, Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Ali ŞENOL, Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Ferah BEKTEŞ, Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı Mühendis Hilal UĞURLU, Afyon Kocatepe Üniversitesi Yrd. Doç Dr. Murad TİRYAKİOĞLU, Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı Adalet ATACAN, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Mühendis Özlem GÜNERİ, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Serdar UZUN, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Şube Müdürü Abdurrahman TOPATAN’ın katılımıyla Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası binasında bulunan toplantı salonunda gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu toplantıda, tescil müracaat işlemleri, coğrafi işaretler; daha önce tescil alınmış ve müracaat aşamasında olan ürünler hakkında komisyon üyelerine Türk Patent ve Marka Kurumu Uzmanı Neşe İLOĞLU tarafından bilgilendirme sunumu yapılmıştır.

İlimizde coğrafi işaret tescili alan ürünler; Afyon Kaymağı, Afyon Mermeri, Afyon Pastırması, Afyon Sucuğu, Bayat Türkmen Kilimi, Çay İlçesi Vişnesi olarak görünmektedir.

Afyonkarahisar Patatesli Ev Ekmeği yayında, Şuhut Keşkeği, Afyon Lokumu Türk Patent ve Marka Kurumunca inceleme aşamasında olup; inceleme sonucu tescil alan ürünler arasına katılacaklardır.

Toplantıda ilimiz için potansiyel oluşturan, Afyonkarahisar ile özdeşleşen ürünlere ait yapılan tespit sonucu 15 adet ürün içinde coğrafi işaret almak üzere Türk patent ve Marka Kurumuna müracaat edilmesi gerektiği hususunda görüş birliğine varılmıştır.

Bu ürünler sırasıyla, Afyon Kaymaklı Ekmek Kadayıfı, Afyonkarahisar (Kızılay) Maden Suyu, Sultandağı Kirazı, Sandıklı Patatesi, Şuhut Patatesi, Sandıklı Leblebisi/Leblebi Şekeri, Dazkırı El Halısı, Afyon Manda Yoğurdu, Afyon Haşhaş Tohumu, Afyon Haşhaş Ezmesi, Afyon Haşhaş Yağı, Afyon Haşhaşlı Katmeri, Afyon Sucuk Döneri, Afyon Bükmesi, Afyon Ağzıaçığı olarak belirlenmiş olup; ilgili kurum ve kuruluşlar Türk Marka ve Patent Kurumuna müracaat yapmak üzere görevlendirilerek toplantı sona ermiştir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İLİMİZDE, COĞRAFİ, İŞARETLER, TESPİT, TOPLANTISI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı