Haber Detayı
29 Temmuz 2013 - Pazartesi 02:34
 
İşsiz Gazetecimiz Yok
Basın İlan Kurumu (BİK) Müdürü Burak Orhan, Afyonkarahisar için 13 gazetenin fazla olduğunu belirterek, “Yerel basının kaliteyi artırıp ulusal gazetelerle rekabet edebilmesi için içerik ve finans olarak güçlenmesi lazım. Ama gazete sayısının yüksek olduğu yerlerde bunları sağlamak çok zor” dedi.
Magazin Haberi
İşsiz Gazetecimiz Yok

Basın İlan Kurumu (BİK) Müdürü Burak Orhan, yerel basının BİK’ten sonraki durumunu değerlendirdi. 2 Mayıs 2011 tarihinde göreve başladıklarında sıkıntılı bir yerel basınla karşılaştıklarını anlatan Orhan, 180 bin nüfuslu bir yerde 21 gazete çıkartılmasının şaşkınlığını yaşadıklarını ve kurum toplantısında bu durumu kimseye inandıramadıklarını söyledi. Gazetecilik anlamında yaşanan sıkıntının gazetecileri de olumsuz etkilediğini gözlemlediklerini ifade eden Orhan, 21 gazete için yeterli personel olmamasından dolayı 2 personel ile 4 gazete çıkartmak için uğraş veren Afyon basınını, sıkıntıda gelebilecek son noktaya ulaşmış halde bulduklarını belirtti.

 

Gazeteler reklâm alamıyordu

 

2011 yılında Afyonkarahisar’ın Ankara ve İstanbul’dan sonra Türkiye’de en fazla yerel gazete bulunan iller sıralamasında üçüncü il konumunda olduğunu belirten Orhan, “180 bin nüfuslu bir yerde 21 gazete çıkartılması kalite noktasında sıkıntı oluşturuyordu. Gazeteler satış anlamında ve reklâm konusunda sıkıntı yaşıyordu. Afyonkarahisar’da reklâm pastası çok geniş olmasına rağmen yerel basın bundan faydalanamıyordu. Bunda en önemli etkende gazete enflasyonuydu. Gazeteciler de kaliteli gazetecilik yapmadıklarının farkındaydı” dedi.

 

Halk karar vermeli

 

Göreve başlar başlamaz gazete sayılarını azaltmak için çalışmalara başladıklarını anlatan Orhan, gazete sahiplerinin anlaşması sonucu 21 olan gazete sayısını 13’e düşürdüklerini kaydetti. Afyonkarahisar için 13 gazetenin de fazla olduğunu belirten Orhan, “21 gazeteden 13’e düşmek önemli bir adım ama bunu yeterli görmüyoruz. Afyonkarahisar için kaç gazetenin yeterli olacağına gazeteciler ve halk karar vermeli” dedi.

 

Gazeteci borsası kuruldu

 

Basın İlan Kurumu’nun gazetelerin birleşmesini teşvik etmekteki amacını anlatan Orhan şöyle konuştu: “Basında kalitenin artması için bulunduğu ilin sorunlarına ışık tutabilmesi için ulusal gazetelerle rekabet edebilmesi için yerel gazetelerin kalite, içerik, finans olarak güçlenmesi lazım. Ama gazete sayısının yüksek olduğu yerlerde bunları sağlamak çok zor. Şuanda Afyon’da hala ciddi sıkıntılar var. Baktığımızda adeta gazeteci borsası kurulmuş, yeterli gazeteci bulunmadığı için başka gazetelerin personeli transfer edilmeye çalışılıyor. Bunun da nedeni çok açık; Afyon’a 13 gazete fazla. 13 gazeteye yetecek kadar yetişmiş elemanımız yok.”

 

Kadrolar gazetecilere teslim edildi

 

Yaşanan gelişmelerden gazetecilerin faydasına olduğunu söyleyen Orhan şöyle devam etti: “Gazeteci arkadaşlar anlatıyordu, biz gelmeden önce kadroda yer verilemeyen ve asgari ücretin altında çalışan çok sayıda gazeteci varmış. Tabi biz geldiğimiz zaman gazetecinin değeri arttı. Basında her zaman nitelikli elemanlara ihtiyaç var. Biz de Afyon’daki gazetelerin, yerel sorunlara eğilmesi, yerel olaylara ışık tutmasını istiyoruz. Bülten gazeteciliğine kesinlikle karşıyız. Vatandaşlar bayiye gittiğinde mutlaka isimle bir gazete alabilmeli. O noktaya gelebilmemiz lazım. Afyonkarahisar’da çok fazla gazete okunduğunu düşünmüyorum. Herkes bir ulusal gazete almak için bayiye gittiğinde bir de yerel gazete alabilmeli. Gazetelerin gelirleri bellidir; öncelikli gelir kaynağı bayi satışı, ikinci reklam, üçüncüsü de resmi ilan geliridir. Ama maalesef Afyon’daki gazetelerin resmi ilan dışındaki geliri diğer illerin çok altında kalıyor. Bu da tabi güçlü bir gazete olmasına engel oluyor.”

 

İşsiz Gazetecimiz Yok

 

Orhan, işsiz gazeteci bulunmayan Afyonkarahisar’da bu halde bile gazetelerdeki personel açığının kapanmadığını söyledi.

 

 

Gazetelerdeki personel yetersizliğinin editörleri haber hırsızlığına yönelttiğini vurgulayan Orhan, haber hırsızlığının Basın İlan Kurumu mevzuatına aykırı olduğunu belirtti. Haber hırsızlığının internet sitelerinin de sıkça başvurduğu bir yöntem olduğunu ifade eden Orhan, “

Abonesi olmayan ajansın haberlerini kullanması hem emek hırsızlığıdır, hem de etik değildir. Aynı zamanda Basın İlan Kurumu mevzuatına aykırıdır. Haber hırsızlığının önüne geçilmesi için ajanslarımızın çalışmaları var. Gazeteler nasıl bir emek harcıyor ve haberine sahip çıkıyorsa, ajansların emeğine de saygı duyulmalı” dedi. Basın İlan Kurumunun mevzuatına göre eleman bulunduran gazetelerin haber sıkıntısı yaşamayacağını söyleyen Orhan, şöyle konuştu, “Basın İlan Kurumu mevzuatına göre bir gazetenin 4 muhabir kadrosu olmalı, 4 muhabir çalıştırıyorsanız zaten haber sıkıntısı yaşamazsınız. Biz ne Afyon’da nede bir başka ilde dozer operatörlerini, ev hanımlarını gazete kadrolarında görmek istemiyoruz. Kadrolarda gerçek gazetecileri görmek istiyoruz.”

 

Temel sıkıntı İletişim Fakültesi bulunmaması

 

Afyon yerel basınında yetişmiş muhabir ile birlikte safta sekretaryası kadrolarında sıkıntı yaşandığını anlatan Orhan, Afyon’daki tüm gazetecilerin sektörde yer almasına rağmen bu açığın kapanmadığına dikkat çekti. Orhan şöyle devam etti: “Yetişmiş muhabir, sayfa sekreteri kadrosunda ciddi sıkıntımız var. Şuan Afyon’da işsiz gazeteci arkadaşımız yok desek yalan olmaz. İşten ayrılanların kısa sürede bir iş bulduğunu görüyoruz. Bunun nedeni de Afyon’da gazeteci sayısının az olması. 13 gazeteye yetmiyor. Biz bu konuda yasal düzenlemelerle iletişim fakültesi mezunlarını doğrudan kadroya alması çözümü getirdik. İlimizde iletişim fakültesi olmayınca, dışardan gelen  4-5 tane iletişim mezunu var. Afyon basını bu konuya fazla ilgi göstermiyor, temel sıkıntı burada iletişim fakültesi bulunmaması. Türkiye’de iletişim fakülteleri talebin çok üzerinde mezun veriyor. Bunlardan Afyon’un da nasibini alması lazım.”

 

 

 

Gazeteler İyi Yolda

 

Orhan önümüzdeki dönemde gazete birleşmelerinin devam edeceğini belirterek, “Artık herkes kadro bulundurmadan, satışını yapmadan, her şeyi kâğıt üzerinde göstererek resmi ilan alamayacağını biliyor. O dönem bitti artık. Basını takip ediyorum gazete içeriği konusunda güzel gelişmeler yaşanıyor. Bütün gazetelerimiz özel haberlere ağırlık veriyor. Artık gazetecilerimi internet başında bülten düzeltmek yerine sahaya çıkmayı tercih ediyor. Ama bu uğraş Basın İlan Kurumu istediği için değil gerçek gazetecilik yapılması için verilmeli. Afyon’un geleceğinin parlak olduğunu düşünüyorum. Çünkü marka kent olma yolunda ilerliyoruz. Bu alanda yerel basının da yer alması lazım. Güçlü bir yerel basın olursa marka kent konusunda daha iyi yol alırız” diye konuştu.

 

 

Vatandaş Kendini Görmek İstiyor

Gazetelerin vatandaşın sıkıntısına yönelik haberler yapması gerektiğine işaret eden Orhan, “Vatandaş yerel basından kendi sorununa ilgi göstermesini istiyor” dedi.

 

 

Vatandaşın sorunlarına eğilen gazetelerin diğerlerinden daha fazla satacağını ve halk nezdinde önemli bir güce sahip olacağını kaydeden Orhan şöyle konuştu, “Afyon’da vatandaşa sorun bakalım yerel gazete okuyor mu? Neden okuyor neden okumuyor bunu araştırmalıyız. Afyondaki bir bürokrat birisini ziyaret etmiş; vatandaş bu haberi okumak istemiyor. Kendisinden haberleri görmek istiyor. Yolları yapıldı mı, bulunduğu yerdeki ulaşım ne durumda, elektriği kesilecek mi, çarşı pazarda ne oluyor? Vatandaş bunları istiyor, diğer haberler vatandaşın umurunda değil. Biz ne kadar eski yöntemlerde ısrar edersek, bültenlerle gazeteyi doldurursak kaliteden uzaklaşırız. Ulusal basın zaten Afyon’un sorunuyla ilgilenmez. Vatandaş yerel basından kendi sorununa ilgi göstermesini istiyor. Ben sohbet ortamlarında olsun gezdiğim yerlerde olsun vatandaşa yerel basından hangi gazeteleri bildiğini soruyorum. Şimdiye kadar 13 gazeteyi sayabilen görmedim. 13 gazeteyi sayabilen ya basın camiasından birisidir ya da kamu kurumlarında yerel basın konusunda görevi olan kişilerdir. Tanınma anlamında ciddi sorun var”

 

 

En Fazla Üye Dernekte

Basın İlan Kurumu’nun şubeleri bulunan illerdeki meslek örgütlerine ciddi desteklerde bulunduğunu ve bunun dolaylı yönden yerel basının güçlenmesi için yapılan önemli bir yardım olduğunu belirten Orhan, Afyonkarahisar’da en fazla üyeye sahip Afyonkarahisar Gazeteciler Derneği’nin bu yardımlardan iki kez faydalandığını bildirdi. Orhan bu desteklerin devam edeceğini söyleyerek şöyle devam etti, “Derneklerin çok ciddi gelirleri yok, biz de bundan sonra da onlara destek olmaya devam edeceğiz. Yerel basın güçlenecekse örgütsel olarak güçlenecek. Bu destek meslek örgütleri arasında da rekabete neden olabilir. Kim üyesinin sorunuyla daha fazla ilgilenirse o üyesini artırır. Biz başını kuma gömen bir kurum değiliz. Meslek örgütleriyle işbirliğini önemsiyoruz. Kendimizi klasik bir kurum olarak görmüyoruz ve bürokrasinin kurumumuzda yeri yok.”

 

 

Yeniliklere Uyanlar Güçlenecek

 

Gazetelerin teknoloji çağından daha fazla yararlanması için basın İlan Kurumunun gerekli teşvikleri olduğunu söyleyen Orhan, gazetelerin bu teşviklerden yararlanmak için mücadele ederken güçlü bir gazete haline gelmiş olacağını kaydetti.

 

 

Orhan şöyle devam etti, “Teknoloji çağını yaşıyoruz, eski alışkanlıklarımız geride kaldı. İnternet çağına girdik. Siz bir habere gittiğinizde daha büroya dönmeden o haberi internet sitesinde görebiliyorsunuz. Hem yerel hem ulusal medyanın bu çağa ayak uydurması lazım. Biz gazeteleri internet haberciliğine teşvik etmek için bir düzenleme yaptık. Artık bizden resmi ilan alan gazetelerimiz, ilanları internet sitesinde yayınlar ve siteyi güncellerse yüzde 10 oranında daha fazla ilan alabiliyor. Bu da ciddi bir teşviktir. Şimdi gazetelerimiz bu konuda çok iyiler. İnternet siteleri ciddi okunma rakamlarına ulaşıyor. Bu tür yeniliklerle gazetelerimizin daha güçlü olacağına inanıyorum.”

 

 

“Reklâm gazeteler için bir hibe değil, kurumların kendilerini tanıtması için bir araçtır. Afyon’da kurumların yerel basına katkısı çok az. Biz yerel basını güçlendirirsek bunun geri dönüşü daha iyi olacaktır.”

 

“Eskişehir veya Konya’ya baktığımızda devletin katkısına ihtiyaç duymadan reklam ve satıştan ciddi kazançlar sağlayan gazeteleri görüyoruz. Afyon’da hala resmi ilan geliriyle ayakta durmaya çalışan gazeteler varsa şimdiden söyleyelim o iş artık tedavülden kalktı. Bu düşüncenin bir geleceği yok artık.”

 

 

“Afyon’da çift yapılı bir durum var. Afyon basının gelişmesi için tek çatının verimli olacağını düşünüyorum. Ama biz basın meslek örgütlerinin hepsine eşit mesafedeyiz. Kimse ne bizim hasmımız ne de hımsımız. Biz getirilen projeye bakarız. Hepsine kapımız açık.”

 

 

“Yerel basında yinede bir birlik beraberlik olduğunu görüyorum. İnsanlar farklı görüşlerde olsalar da farklı meslek örgütlerine üye olsalar da çokta büyük sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.”>> Görüntü Gazetesi İsmail Çavdar’ın Özel Haberi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Basın, İlan, Kurumu, (BİK), Müdürü, Burak, Orhan, Afyonkarahisar, için, 13, gaze
Yorumlar
Haber Yazılımı