Haber Detayı
27 Haziran 2019 - Perşembe 17:10
 
İşte Böyle Afyonkarahisar
Afyon Kirazının Çin Yolculuğu Başladı Türkiye’den Çin’e Kiraz İhracatının Başlama Töreni Çay ilçesinde yapıldı. Hasat edilen kirazlar Çin’e gidecek.
Ekonomi Haberi
İşte Böyle Afyonkarahisar

Törene Vali Vekili Ümit Şeref Kayacan, Çin Büyükelçisi Deng Li, Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Çay Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Sultandağı Kaymakamı Önder Koç, AKÜ Rektör Yardımcısı Şuayip Özdemir, Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Acar, Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığının üst düzey yetkilileri ve basın mensupları katıldı.

 

Halk oyunları ekibinin gösterisiyle başlayan törende ilk olarak Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer konuştu. Çin ile Türkiye arasında ihracat sürecinin nasıl geliştiğini anlattı.

 

Tarım ve Oman İl Müdürü İbrahim Acar’da kirazın Afyonkarahisar için önemine değindi. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Neslihan Alper ve Ticaret Bakanlığı Bakan Danışmanı Zülfikar Kılıç’ın konuşmalarının ardından Çin Büyükelçisi Deng Li söz aldı.

 

Çin Kısa süre Sonra Türkiye’nin Önemli Kiraz Tüketicisi Olacaktır.

 

Türkiye’den Çin’e yapılacak ihracatta emeği olan herkese teşekkür eden Çin Büyükelçisi Deng Li: “Kiraz küçük bir meyve gibi görünse de aslında ihracatı birçok üreticinin hayatını etkiliyor. Ben inanıyorum ki Çin kısa bir süre sonra Türkiye’nin en önemli kiraz tüketicisi haline gelecektir. Kiraz konusunda attığımız bu önemli adım diğer alanlarda kendisini gösterecektir. Çin ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler genel anlamdaki ticari ilişkileri de etkileyecek ve ikili ilişkilerin gelişmesine vesile olacaktır. İçtenlikle istiyorum ki Afyon kirazı gibi Afyon mermeri de Çin piyasasında popüler olacaktır. Afyon artık Türkiye kirazlarının Çin’deki modeli olmuştur” dedi.

 

Tarımsal Alanda İhracat Yapmak Memnuniyet Verici

 

Son olarak konuşan Vali Vekili Ümit Şeref Kayacan: “Öncelikle Sayın Büyükelçiyi Afyonkarahisar’da görmekten, ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Daha önce mermer ihracatı ile tanınan Afyonkarahisar’ımızın bundan sonraki süreçte de tarımsal ürünlerde ihracatını geliştirmesinden büyük memnuniyet duymaktayız. İlimiz adına bu memnuniyeti ayrıca dile getirmek isterim. Çin “Made İn China” markasını bizler gündelik hayatta, alışveriş merkezlerinde en küçük eşyadan diğer tüm elektronik cihazlara kadar görmekteyiz. Aleyhimizde olan bu durumun giderek lehimize olacağını umut etmekteyim. Bundan böyle tüm dünya ile ticari ilişkilerini en üst boyuta taşıyacak ve “Made İn Turkey” markasını dünyaya tanıtacaktır" diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Vali Vekili Ümit Şeref Kayacan ve protokol üyeleri Çinli heyete günün anısında hediyeler takdim etti.

 

Tesisin gezilmesi ve kirazların paketlenme aşamalarının incelenmesi ile tören sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İşte, Böyle, Afyonkarahisar, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İşte Böyle Afyonkarahisar
İşte Böyle Afyonkarahisar
İşte Böyle Afyonkarahisar
İşte Böyle Afyonkarahisar
İşte Böyle Afyonkarahisar
İşte Böyle Afyonkarahisar
İşte Böyle Afyonkarahisar
Yorumlar
Haber Yazılımı