Haber Detayı
02 Haziran 2016 - Perşembe 19:11 Bu haber 1265 kez okundu
 
KAHVALTILAR BİZİ NASIL MUTLU EDER, İŞTE TARİFİ
KAHVALTILAR BİZİ NASIL MUTLU EDER, İŞTE TARİFİ
Sağlık Haberi
KAHVALTILAR BİZİ NASIL MUTLU EDER, İŞTE TARİFİ

Diğer öğünleri bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı" diyor Cemal Süreya, katılmamak elde değil. Sabahın erken saatlerinde, hele bir de yanınızda sevdikleriniz de varsa; kahvaltı, başlı başına bir mutluluk sebebidir.

Kahvaltı tabağına şöyle bir detaylı bakarsak, aslında o tabaktaki pek çok besin kaynağının mutluluğu tetikleyecek unsurlarla dolu olduğunu görürüz. Bunu daha iyi anlatmak için annelerimizin çocukken bize yemek yedirebilmek için kullandığı taktiği düşünmek yeterli aslında.

-Bak bu güzel oyuncaklarmış

-Hamm...

-Bu da güzel cicilermiş

- Hamm...

-Bu da hani bana demiş

-Hammm...

Aslında biz küçükken ufacıkken annelerimizin uyguladığı bu taktik, biraz farklı şekilde ele alındığında kahvaltının bize mutluluğu nasıl getirdiği daha iyi anlaşılabilir belki.

O halde kahvaltı tabağındaki mutluluk veren besinleri bir Cemal Süreya şiirselliği kadar olmasa da incelemeye çalışalım :)

Beyaz Peynir:

Beyaz Peynir, umutlar gibidir. Damaktaki tadı, yeniliğin; güzelliğin ve gelecek günlere olan inancın kudreti gibi güçlüdür. Bu nedenle umut'suz bir kahvaltı düşünülemez.

Kaşar Peynir:

Geçmiştir. İyi kötü geride bıraktığımız yaşam gibidir. Onu tadarken, geçmiş anıların üzerinde dolanır gibiyizdir aslında. İyi anılar kadar lezzetli, acı hatıralar gibi tuzludur. Ne yaparsak yapalım geçmişten vazgeçemiyorsak; kaşar peynirden de vazgeçemeyiz.

Domates:

Enerji deposudur. Yeni günün enerjisini onun kırmızı siluetinden alırız. Güçlü olmamız ve mücadele etmekten korkmamız gerektiğini söyler tadı. Mutlu olmak için çaba sarf etmek gerekiyorsa, bu çabayı bize domates veriyor olmalı...

Yeşil Zeytin:

Yeşil zeytin, eksik kaldığımız noktaların ya da yaptığımız hataların hatırlatıcısıdır. Ekşidir bu yüzden. Ancak mutlu olmak için, kendimizi olduğu gibi kabul etmemiz gerekir. Bu yüzden hatalarımızın bize ne anlatmak istediğini iyi anlamamız çok önemlidir.

Siyah Zeytin:

Siyah Zeytin, çektiğimiz sıkıntılar, stres ve zorluklar olabilir. Eğer içindeki sert çekirdeği ayıklayabilirseniz, aslında onların da bu hayatta büyük bir yeri olduğunu anlayabilirsiniz. Bu nedenle siyah zeytin, "dost acı söyler" sözü gibidir. Dostunuzu kahvaltınızdan eksik etmeyiniz :)

Tereyağı:

Tereyağı, keyiftir... Bazen her şeyi bir kenara bırakıp hayatını keyfini çıkarmak gerekir. Bu nedenle kahvaltıya keyif sürmeden olmaz. Tadını çıkarmak gerekir.

Reçel:

Reçel, hayatın tatlı ve eğlenceli anlarını kahvaltıya taşır. Eş, dostla yapılan eğlenceli vakitler, aniden gerçekleştirilen etkinlikler gibi zevklidir. Kahvaltının mutluluk iksirinde onun büyük bir rolü vardır.

Bal:

Adı üstünde işte bal... İnsana kendini şanslı htirir. Hiç olmayacak zamanda yapılan güzel sürprizler gibidir. Haz, enerji ve heyecan; hepsi onun içindedir. Balsız olmaz...

Yumurta:

Yumarta, disiplindir. Hedeflerinize ulaşmak için yapmanız gerekenleri, sıcağı sıcağına yapmanız gerektiğini hatırlatır. Üstelik bünyeye verdiği zindelik cabasıdır. Mutluluğun, huzur ile bütünleşip ne denli uzayabileceğini anlatmaya çalışır.

Salatalık:

Salatalık, neşedir. Serinliği ve şeffalığıyla da hoşgörüyü temsil eder. Sakinleştirir ve sağduyu sahibi kılar insanı. Bu nedenle mutluluk veren kahvaltıların olmazsa olmaz bir diğer damarıdır

Portakal Suyu:

Carpe Diem'dir. Anı yaşamanın ve içinde bulunduğun her günün, çok önemli olduğunu hirir damaktayken. Bu nedenle her yudum, yeni günün tazeliğini ve bereketini sunar bünyeye...

Çay

"Çay, duyguların sıvı halidir" der bir şiirde. Duygusuz bir kahvaltı da, duygusuz insanlar gibidir bu yüzden.

Bizi güne hazırlayan, daha zinde ve daha huzurlu kılan bu tılsımlı öğünü, gerçekten kaçırmamak gerek. Hele ki sevgi dolu ellerle hazırlanıyor ve sunuluyorsa, hiç kaçırmamak gerek :)

Kaynak: Editör: Numan Bangir
Etiketler: afyon haberleri, afyon sağlık haberleri
Yorumlar
Haber Yazılımı