Haber Detayı
14 Haziran 2019 - Cuma 11:31
 
Kan verin hediyeniz hayat olsun
14 Haziran Gönüllü Kan Bağışçıları Günü'nde Afyonkarahisar Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Kubilay Akman Hisar gazetesi aracılığıyla kan bağışının önemini ve kök hücreyle alakalı vatandaşımızı bilinçlendirmek adına detaylı bilgi aktardı. Akman kan acil değil sürekli ihtiyaçtır derken Kan Verin Hediyeniz Hayat Olsun sloganıyla vatandaşımızı kan bağışına davet etti.
Sağlık Haberi
Kan verin hediyeniz hayat olsun

10 yıldır Afyonkarahisar' da Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Kubilay Akman kan bağışının önemini anlatırken gazetemiz aracılığıyla halkımıza seslendi. Akman," Kan gruplarını bulan Avusturalya'lı bilim insanı Karl Landsteiner 14 Haziran'da doğduğu için her yıl bu tarihte Dünya da ve ülkemizde kutlanıyor. Bugünlerde biz insanlarımızı onurlandırmak adına kan bağışı 10'un üzerinde olan kişilere bronz madalya, 25'in üzerinde olanlara gümüş madalya ve 35'in üzerinde olan kişilere ise altın madalyayı Kızılay adına takdim etmekteyiz. Bu şekilde hem kan bağışı yapan insanlarımızı onurlandırıyoruz hem de diğer insanlarımızı kan bağışına teşvik ediyoruz. Bu kapsam da düzenlediğimiz törenlere protokol üyelerimiz katılıyor ve insanları onure ederek genç nesillere de bilgi vermiş oluyoruz. Biz buradan sizin aracılığınız ile 18 yaş üzeri herkese çağrı da bulunarak kan bağışına davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

KAN ACİL DEĞİL SÜREKLİ İHTİYAÇTIR

Afyonkarahisar'da kan bağışı için yapılan çalışmalardan bahseden Akman," Merkezimiz açık olduğu gibi burada aldığımız bağışlar yeterli olmuyor. Sivil toplum örgütlerimiz Kamu kurumları, fabrika ve meydan gibi yerlere tır ve çadırlarla ulaşarak ekip merkezi kuruyoruz. Her gün iki-üç tane ekibimiz oluyor günlük 100 aylık 2 binlik kan ihtiyacına cevap verebiliyoruz. Afyonkarahisar olarak şu an için kendi kendimize yeterli durumdayız ama biz yoğun çalışıyoruz Kızılay Kan Merkezi olarak sadece merkezimi açsak yeterli olmayacak dışarıda ki ekiplerimizle çalışma yaptığımız için insanlara kan bağışını anlatarak, seminerler vererek yeterli olabiliyoruz. Yine bu şekilde duyarlı vatandaşlarımıza sesleniyoruz" şeklinde konuştu.

KÖK HÜCREDEN KORKMAYIN

Kök Hücre ilgili olarak insanları aydınlatan ve kök hücre bağışının korkulacak bir şey olmadığını ifade eden Akman," Kan bağışı olduğu gibi Kök Hücre bağışı da söz konusu. Kızılay'ımızın yaptığı bir etkinlik ile birlikte sadece numune alıyoruz. İnsanlar numune alındığı zaman kök hücrenin de alındığını düşünüyorlar ama bu bilgi yanlıştır. Biz üç tüp numune alıyoruz ve bu numuneler testlerden geçerek Sağlık Bakanlığı'na teslim ediliyor. Bakanlığımız sürekli bu numuneleri tarıyor her bir hasta için numuneler tekrar taramalardan geçiyor. Eğer numuneler içerisinde hastayla bir eşleşme olursa Kızılay devreden çıkıyor ve bakanlık numune sahibiyle irtibata geçiyor. Genel de bu işlem büyük şehirlerde oluyor numune sahiplerini davet ediyorlar ve bir hafta içerisinde kök hücre nakli gerçekleşiyor. Burada bir hafta ayırması gerektiğini kişinin bilmesi gerekiyor. Korkmalarına gerek yok eskiden kemik iliği ile ilgili olarak kalçadan alınan bir doku nakliydi insanlar bu yüzden korkuyorlar. Şimdi korkmanıza gerek yok koldan girilerek herhangi bir acı hmeden işlem gerçekleşiyor. Ben Afyonkarahisar halkına çok teşekkür ediyorum bu konuda çok duyarlı oldukları için" cümlelerini kurdu.

Hisar Gazetesi AYSEL BÜYÜKKORKMAZ/ÖZEL

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kan, verin, hediyeniz, hayat, olsun,
Yorumlar
Haber Yazılımı