Haber Detayı
20 Ağustos 2013 - Salı 00:00
 
KAPALI PAZARYERİNİN TEMELİ ATILDI
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, pazarcı esnafına verdiği pazaryeri sözünü tuttu. Hem esnafın hem de halkın ortak talebiyle eski Halil Ağa Semt Pazarı'nın bulunduğu alanda modern bir kapalı pazaryerinin temeli atıldı.
Gündem Haberi
KAPALI PAZARYERİNİN TEMELİ ATILDI

Göreve geldiği günden bu yana seçim vaatlerini tek tek yerine getiren Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, sözünün eri olduğunu bir kez daha ispatladı. Seçim vaatlerinin dışında vaat etmediği birçok çalışmayı hayata geçirerek kente yeni bir vizyon katan Başkan Çoban, pazarcı esnafına verdiği pazaryeri sözünü de tuttu. Pazarcı esnafıyla yapılan istişareler ve halkın talepleri doğrultusunda eski Halil Ağa Semt Pazarı'nın bulunduğu alanda kurulacak kapalı pazaryerinin temeli atıldı.

TÖRENE GENİŞ KATILIM OLDU
Tamamlandığında bölgenin en büyük kapalı pazaryeri olacak pazaryerinin temel atma törenine, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, BARO Başkanı Turgay Şahin, Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Müjdat Karagöz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakkı Yazıcı, AK Parti İl Başkanı Mehmet Zeybek, ATSO Meclis Başkanı Mehmet Çarkgil, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Abdülkadir Konak, Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mahmut Emin Birliktir, OSB Başkanı Bekir Yeşilay, belediye meclisi üyeleri, oda başkanları, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda esnaf ve vatandaş katıldı.

"HİZMET YAPANLARA AŞIĞIZ"
Törende, esnaf odası başkanları temsil ettikleri esnaf adına birer konuşma yaptı. İlk konuşmayı yapan Sebzeciler Odası Başkanı Ergün Aygın, "Ege Bölgesi'nin değil, Türkiye'nin en güzel ve en kapsamlı pazaryerini ilimize kazandırdığı için Belediye Başkanımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum" dedi. Giyimciler Odası Başkanı Hüseyin Karnıbüyük ise bu mutluluğu kendilerine yaşattığı için Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a teşekkürler ederek, "Şu bilinmelidir ki burada fotoğraflarını çektiğimiz alanı bir belediye başkanımız yıktı, bir belediye başkanımız yaptı. Yaptığından dolayı Başkanımıza temsil ettiğimiz esnaf adına teşekkürü bir borç biliriz. Pazaryerinin bu bölgeye yapılması konusunda esnaflar olarak büyük mücadele verdik. Afyonkarahisar senelerce böyle hizmetlere açtı. Sayın Başkanımızın ve milletvekillerimizin yaptığı hizmetleri saymakla bitiremeyiz. Bu hizmetleri yapanlara aşığız. Hizmetlerin devamını diliyorum" diye konuştu.

BİRLİKTİR'DEN ESNAF ADINA TEŞEKKÜR
Pazarcı esnafının uzun yıllar her belediye başkanı döneminde itilip kakıldığını, çeşitli yerlere sürüldüğünü belirten Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı M. Emin Birliktir ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Esnafımız tabiri caiz ise yıllarca üvey evlat muamelesi gördü. Geçmiş dönemin hizmet yapan tüm belediye başkanlarına teşekkür ederiz ancak şunu unuttular. Pazaryerindeki yaklaşık 4 bin civarındaki esnaf ve sanatkârımız, il genelinde köylerle birlikte yaklaşık 30 bin kişiyi istihdam ediyor. Bunlar hep göz ardı edildi. Geçmiş dönem belediye başkanlarımıza 'yapmayın' dememize rağmen her dönemde itilip, kakılan bir esnaf kesimi oldu. Bu nedenle sanki yok sayılan esnafa, Belediye Başkanımız bir söz verdi. Burhanettin Çoban Başkanımızın bugüne kadar vermiş olduğu sözlerin yerine gelmesi bizleri de biraz yanılttı. Esnaf sanatkârlar olarak bizler verilen sözlerin tutulmasına alışık değiliz. Bölgenin en büyük ve en modern kapalı pazaryeri olması, esnafa verdiği değer ve katkılardan dolayı Burhanettin Çoban Başkanımıza sonsuz teşekkür ediyorum"

AFYONKARAHİSAR'DA BİRÇOK ŞEY DEĞİŞTİ
Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Abdülkadir Konak da esnafın eskiden Belediye'ye giderken acaba karşımıza ne çıkacak diyerek korktuğunu kaydederek, "Ama bugün şükürler olsun Başkanımız esnafla ilgili ne sorun olursa olsun mutlaka bizim fikirlerimizi, görüşlerimizi almıştır. Bu doğrultuda görev yapmaktadır. Afyonkarahisar'da birçok şey değişti. Afyon kent görünümüne bürünüyor. Böyle bir pazara ihtiyacımız vardı. Afyon'a yakışır bir pazaryerimiz olacak. Bu tür hizmetlerin artarak devamını talep ediyorum" dedi.

"KAPIMI VE GÖNLÜMÜ HERKESE AÇIK TUTTUM"
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise konuşmasına; bölgenin en büyük kapalı pazaryerini Afyonkarahisar'a kazandıracak olmanın mutluluğu içerisinde olduğunu ifade ederek başladı. Göreve geldiği günden bu tarafa kapısını ve gönlünü har daim halkımıza açık tuttuğunu söyleyen Başkan Burhanettin Çoban; "Başbakanımızdan aldığımız bir ders var, öğüt var. Diyor ki; 'yüksek mertebelerde olanlar, gelirleri iyi olanlar, esasen zaten Belediye Başkanına, Milletvekiline, Vali'ye herkese çok rahat ulaşabilirler. Ama sizler asıl sesinizi duyuramayacağına inanan, altgelir grubuna mensup insanlarla ilgileneceksiniz. Onlar sizlerle rahat görüşebilecek, onlarla aranızda perde oluşturmayacaksınız. Belediye'ye gelen bir vatandaş, üzeri başı kirli de olsa, 'Ben Başkanla görüşmek istiyorum" diyorsa mutlaka görüşeceksiniz. Vatandaşla aranıza duvarlar örmeyeceksiniz. Özel Kalemleriniz "Başkanla görüşemezsiniz" lafını asla söylemeyecek" diyorlar... Dört buçuk yılını doldurmak üzere olan bir belediye başkanıyım. Öğleden sonra gelmek kaydıyla 'Belediye Başkanı ile görüşmek istiyorum" diyen bir vatandaşa bizim özel kalemimiz 'ne görüşeceksin, seni başkan yardımcısına göndereyim, kanalizasyon müdürüne göndereyim, su işi varsa su işleri müdürüne göndereyim" asla demez. Başkanla görüşeceğim diyen bir insan varsa bekler ne zaman odam müsait olursa içeriye alınır ve benimle direk görüşür. Hiçbir Allah'ın kulu 'ben belediye'ye geldim ve çevrildim' lafını söyleyemez" dedi.

"HEM ESNAFIN, HEMDE VATANDAŞIN GÖRÜŞÜ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"
Pazaryerinin fuar alanından şehir merkezine taşınması konusunda halkımızın ve esnafımızın görüşlerine büyük önem verdiklerini dile getiren Başkan Burhanettin Çoban; "Seçim öncesinde pazaryerinde tezgah açan esnaflarımızla görüşmelerde bulundum. Kendileri, "Sayın Başkanım biz fuar alanındaki pazaryerine gittiğimizde işlerimiz öyle düştü ki; hepimiz icralık olduk." dediler. Daha sonra oda başkanları ile bir araya geldik ve kendilerine 'nereye bir pazaryeri yaparsak, siz hoşnut olursunuz' dedik. Eski Halil Ağa Semt Pazarı'nın uygun olacağını söylediler. Halkımızın da talebi bu doğrultudaydı. Öyle ki; halkımız pazaryerinin uzak olduğunu ve ulaşmakta zorluk çektiklerini ifade etti. Nitekim Afyonkarahisarlı hemşehrilerimizin hafızası güçlüdür diye söylüyorum. Ne zaman ki; buradaki Pazaryeri Fuar Alanı'na taşındı, Çavuşbaş, Harbiş, Ataköy, Mecidiye pazarlarımız önem kazandı. Buradaki Pazaryeri açıkken, oradaki pazarlara rağbet yoktu. Dolayısıyla halkımız burada bir pazaryeri istiyor. 'Pazaryeri merkezde olmaz" diyorlar. Ne olacak Fuar Alanı gibi uzak yerlerde mi olsun... Olmadı.. Esnaf birbiri ardına çekini ödeyemedi, iflas noktasına geldi. Pazaryerleri Türkiye'nin her yerinde en kolay şekilde erişilebilir, merkezi yer nere ise oradadır. Modern dünyada bile caddelerde pazaryeri kuruluyor. Demek ki vatandaş ulaşım noktasında bunu önemsiyor." dedi.

"SÖZ VERDİK, YAPIYORUZ"
Esnafa ve halkımıza verdiği sözü yerine getirmenin büyük mutluluğunu yaşadığını dile getiren Başkan Burhanettin Çoban; "Karayolları ile ilgili bir mutabakata vardık. Ancak, Karayolları arazisi çok değerli bir yer. Her ne kadar biz 2010 yılı başında bu işlere başlamışsakta işlemler gecikti. Bizim verilmiş bir sözümüz var. Allah'tan ki; bu arazinin içerisinde bulunan 76 bin metrekarelik belediye arazisi, 2008 yılındaki yapılan bir ihale ile Antalyalı bir firmaya verilmiş. Buraya bir alışveriş merkezi ve 650 tane konut yapılması için. Buranın tamamı konut ve alışveriş merkezi arazisiydi. Peki biz ne yaptık; bu alanın 27 bin metrekaresini alışveriş merkezi olarak, 14 bin metrekaresini konut alanı olarak, geriye kalan 33 bin metrekare arsamızı bugün ki değerlerle yaklaşık 46 milyon 500 bin lira olan arsamızı ise yeşil alan, yol ve pazaryeri olarak ayırdık. Biz buradaki pazaryerine ayırdığımız arsayı satsaydık, hiçbir kuruş para harcamadan başka bir yere bir bu katlı pazaryerini yapardık. Çünkü burada 8 bin metrekare arsamız var, bedeli 12 milyon lira ediyor, biz de bu pazarı toplam 11 milyon liraya mâl ediyoruz. Hayır dedik. Halkımız ve esnafımızın ortak talebi burasıydı. Bu alan üzerinde 20 bin metrekare yeşil alan içerisinde Hanımlar Lokalimiz bitiyor. Ön tarafta yaklaşık 5 bin metrelik yeşil alanımız var. Orada da bir Emekliler Lokali yapıyoruz. Aradaki tüm bağlantılar, hem ana caddeye, hem arka tarafa hem de sanayiye doğru 20 şer metrelik yollarla bağlanıyor" dedi.

 

11 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK
2013 yılı Ocak ayında ihalesi yapılan pazaryerinin Nisan ayında çalışmalarına başlandığını hatırlatan Başkan Çoban, projenin bundan sonraki bölümünün prefabrik olacağını dile getirdi. Başkan Çoban konuşmasını şöyle sürdürdü; "Biz her ne kadar temel atma törenini bugün yapıyorsakta işin ihalesine Ocak 2013 tarihinde çıktık. Şubat ayında ihalemiz vardı, yer teslimi Nisan ayında yapıldı ve çalışmalara başlandı. Burada yaklaşık 10 metreden fazla temele indik bir takım proje değişikliklerine gidildi. Pazaryerimizin zemininde 5 bin metreküp beton var. Demirler alındı. Bugüne kadar toplam harcama bedeli 11 milyon liraya çıktı, 3,5 milyon lirası bizzat harcandı. Yüzde 30'a yakın harcama gerçekleştirildi. Projemizin bundan sonraki bölümü prefabrik bir yapı. Burayı bölgenin en büyük katlı kapalı pazaryerini inşa ediyoruz. Proje esnasında mimar arkadaşlarımızla birlikte Antalya'da Denizli'de Aydın'da İzmir'de benzeri projeleri inceledik. Sadece bölgenin değil, Türkiye'nin en büyük pazarlarından bir tanesini ilimize kazandırıyoruz. Otopark alanı hariç, toplam 15 bin metrekarelik kapalı alanımız var. Ancak bizim bir farkımız var biz bir Antalya ya da İzmir değiliz. Zaman zaman pazaryerine gittiğimde alınan rüzgarla hem vatandaşımızın hem de esnafımızın soğuktan titrediğini bilenlerden birisiyim. O yüzden dedik ki; vatandaşımızı yazın sıcaktan, kışın soğuktan koruyacak, yağıştan koruyacak, rüzgardan koruyacak bir bina yapalım. Otopark hariç 15 bin metrekarelik alanımız var. Otoparkla birlikte toplam kapalı alanımız 20 bin metrekare." dedi.

"İSTEYİN KLİMALI PAZARYERİ YAPALIM..."
Esnaf ve vatandaş için her türlü ayrıntının düşünüldüğü kapalı pazaryerinin son derece modern olduğunu dile getiren Başkan Çoban konuşmasını şöyle tamamladı; "Vatandaşımız buraya geldiğinde ister merdiveni, ister yürüyen bantı, isterse asansörü kullanabilecek. Türkiye'de ilk defa bir pazaryerinde yürüyen bant sistemini uygulamaya geçiriyoruz. İnşallah en geç Aralık ayı sonuna kadar pazaryerimizi hizmete açacağız. Buraya tüm bağlanan yollar, tamamen sıcak asfaltla kaplanacak, kaldırımlarıyla otoparkıyla Hanımlar Lokali ile Pazaryeri ile Emekliler Lokali ile camisiyle komple bir cazibe merkezi olacak. Haftanın bir günü yada iki günü mü, gece mi yoksa gündüz mü çalışacağı konusundaki şartları her konuda olduğu gibi oda başkanları ile istişare yaparak belirleyeceğiz. Benim bir özlemim var. Türkiye'nin her yerinde pazarlar sabah erken saatte açılır, akşam 5-6'ya doğru toplanmaya başlar. Ben istiyorum ki; biz buradaki pazarımızı gündüz 12:00'da açalım, akşam saat 21:00'e kadar açık kalsın. Çünkü çalışan kardeşlerimiz var, kiminin işi 17:00- 18:00'de biterken, kimi vatandaşımızın işi de akşam 19:00-20:00'ye kadar sürüyor. Esnafsa dükkanını kapattıktan sonra ya da özel sektörde çalışıyorsa işinden çıktıktan sonra pazar alışverişini yapabilsin. Çünkü aydınlatmamız var. Siz klima sistemi isteyin Türkiye'nin ilk klimalı pazarını da yaparız. İşin bitmemesi için hiçbir neden yok. Yağ da var, şeker de var, un da var, bunu yapacak usta da var" diye konuştu.

"BİR KOYUNDAN BİRKAÇ POST ÇIKARDI"
Türkiye'nin her tarafının baş döndürücü bir şekilde değiştiğine dikkat çeken Vali irfan Balkanlıoğlu şunları söyledi: "Türkiye geliştikçe Afyon'un geride kalması düşünülemez. Öyle ki bugün burada temeli atılan pazar yerinin modernliği, Avrupa'da bile zor bulunur. Belediye başkanımız belediyeyi borçla devir almasına rağmen bu ve bundan önceki büyük hizmetleri yaparak adeta bir koyundan birkaç post çıkardı. Ben kendisini tebrik ediyorum"

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından Kapalı Pazaryerinin temeli atıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belediye, Başkanı, Burhanettin, Çoban, pazarcı, esnafına, verdiği, pazaryeri,
Yorumlar
Haber Yazılımı