Haber Detayı
23 Aralık 2019 - Pazartesi 00:47
 
Karaciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
Sağlık Haberi
Karaciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Karaciğer kanserinin semptomları ve anlaşılması hakkında bilgiler verilirken, bu kanser çeşidinde insan teninin sarardığı, kusma problemi oluştuğu ve dışkının beyaz renk aldığı belirtilir. Karaciğer kanserinin anlaşılması, ilk belirtilerin gözlemlenmesiyle gerçekleşir. Karaciğer hastalığı başlangıcında kişi, mide bulanması, kusma, sarılık benzeri ciltte sararma, cildin hasar alması halinde kolay kanama, iyi beslenilmesine rağmen kilo kaybı gibi şikayetlerde bulunur. Karaciğer kanseri olma nedenleri, karın şişliği belirtisi, kilo kaybı etkisi, teşhisi hakkında detaylar, alt başlıklardan öğrenilir.

 

Neden Karaciğer Kanseri Olunur?

Karaciğer kanseri olma sebepleri şu şekilde sıralanırlar:

 

Hepatit C ve B virüsü taşınması sebebiyle Karaciğer kanseri olma riski bulunur.

Kişinin yüksek alkol kullanımı sebebi ile Karaciğer kanserine yakalanılır.

Siroz hastalığı, Karaciğer kanserine sebep olur.

Obezite, diyabet gibi hastalıklar karaciğer kanseri olma riskini arttırırken, vücutta görülen demir depolama rahatsızlığı karaciğer kanserine sebep olur.

 

 

Karaciğer Kanserinde Karın Şişliği

Karaciğer kanserinde mide şişkinliği, karaciğer kanserinin temel belirtileri arasında yer alır. Temel belirti olan karın şişkinliğinin yaşanmasının sebepleri şu şekilde sıralanırlar:

 

Karaciğer kanseri her hangi bir tümörün, karaciğerde bulunması nedeniyle oluşmuşsa, kişide karın şişkinliği ilk belirti olarak gözlemlenir.

Karaciğer kanseri başlangıcında karaciğer görevini tam olarak yapamaz. Bu duruma bağlı olarak karaciğerde biriken sıvı, karında şişkinliğe neden olur.

Karaciğer Kanseri

 

Karaciğer Kanserinde Kilo Kaybı

Karaciğer kanserinde kiloda azalma, hastalığın en temel ikinci belirtisidir. Karaciğer kanseri riski taşınması halinde gözlemlenen, kilo kaybı belirtisi hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 

 

 

Kili kaybı hızlı bir şekilde yaşanıyorsa,

Kişinin yemek yeme düzeninde değişim olmamasına rağmen hızlı kilo kaybı varsa,

Kişinin vücudunun kilo ağırlığının 15’i kısa sürede kaybedilmiş ve ciltte sararma gözlemlenmişse, Karaciğer kanseri olma riski taşınır.

Karaciğer Kanseri İçin Teşhis Yöntemi

Karaciğer kanseri teşhis yolu hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 

Karaciğer kanseri olunduğundan tam anlamı ile emin olunması için teşhis yöntemi uygulanmalıdır.

Doktorlar, karaciğer çalışma fonksiyonları için test gerçekleştirerek teşhis yaparlar.

Kişinin kanında yer alan protein ve karaciğer organı enzimleri için ölçüm yapılıp, karaciğer hastalığına yakalanıp, yakalanılmadığı teşhis edilir.

Alfa-fetoprotein testi yapılarak, bu proteinin kanda yüksek oranda bulunması, Karaciğer kanserine yakalanıldığını gösterir.

Karın MRI çekimi yapılarak, karaciğer incelenir. Karaciğer görüntülemede, tümör tespit edilirse, tümörün sahip olduğu özellikler incelenerek, kanser olunup, olunmadığı hakkında doktorlarca teşhis yapılır.

kaynak https://www.kadinlarduysun.com/

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karaciğer, Kanserinin, Belirtileri, Nelerdir,, Nasıl, Anlaşılır?,
Yorumlar
Haber Yazılımı