Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 12:04
 
Keten tohumu afyon'da siyelek
İlimizin eski sokaklarından olan Tuz Pazarı'nda aktar Zafer Murat Çakır ile faydalı bitkiler üzerinden keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Bugünkü konumuz Keten Tohumu'nun faydaları kullanım alanları oldu. Kökeninin Mısır'a kadar dayandığı söylenen Keten tohumu Afyon'da ise Siyelek olarak biliniyor.
Ekonomi Haberi
Keten tohumu afyon'da siyelek

Kökü Mısır'a kadar dayanan Keten Tohumu'nun faydaları saymakla bitmiyor. Kolon kanserinden zayıflamaya, Sindirim probleminden beyinsel gelişime gibi daha pek çok alanda yardıma yetişen Keten Tohumuna günlük hayatımızda daha çok yer vermemiz gerektiğini bu sohbetimizin sonunda kesinleştirmiş olduk.

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Aktarımız Zafer Murat Çakır Keten Tohumu'nu tanıtırken okurlarımıza önemli bilgiler aktardı. Çakır," Afyon'da Siyelek olarak bilinen Keten Tohumu aslına bakıldığında çok tüketilen bir bitki değil. Keten gövdesi daha çok tüketilen ve bilinen bir şey ama Keten Tohumu çok az tüketiliyor. Keten Tohumu içerisinde Omega3, Omega6 ve Omega9 içeriyor. Yararlı yağ asitleri içerdiği için kanda ki yağ asitlerini kontrol ediyor ve Kolestrol dediğimiz kötü yağlanmayı düzenlemeye yarıyor. İçerisinde pek çok asitte bulunuyor ve Keten Tohumunun en çok talep eden sindirim sisteminde zorluk yaşayanlar ve zayıflamak isteyenler. Kabızlığa etkisine sonradan bulduk biz genel de safra da taş varsa Keten Tohumunun yağını veriyoruz. Bunu düzenli olarak tükettiğimiz de safra kesesini temizliyor. Genel de kabızlık problemi de safranın düzensiz akışından kaynaklanıyor. Keten Tohumunun yağını tükettiğimiz zaman safrayı da zaman içerisinde temizlemiş oluyoruz. Bu yolu denemeden bana göre kimse safra taşı ile ilgili tıbbi müdahale ve ameliyatta bulunmasın. Yani hekim tavsiyesi ile riskli bir durum yoksa bu yolu deneyebilirler" ifadelerini kullandı.

"İÇERİĞİ CEVİZDEN DAHA ZENGİN"

Keten Tohumu'nun faydaları saymakla bitmiyor diyen Çakır,"Keten tohumunu öğüterek ve ya çiğneyerek salata vb. gibi gıdalarda tüketebilirler. Bu şekilde tüketildiği zaman vücutta ki kolestrol ve yağ oranını azaltacaklardır. Aynı zaman da sindirim sistemiyle alakalı olarak bağırsak ta da bir rahatlama olacaktır. Tuvalete rahat çıkma, kabızlık problemi ve düzensiz idrar atımları gibi problemlerde büyük faydası dokunacaktır. Keten Tohumunu vücut soğutmada da kullanabiliriz vücut ısınını düşürme etkisi vardır. Çok az miktar da olsa içerisin de hidrolik asit vardır. Bu arada Keten Tohumu yağı beyin gelişimi ile ilgili olarak cevizden bile zengindir. İçerisinde ki yağlardan dolayı beyin gelişimi, görme fonksiyonu, büyüme, kan basıncını düzeltme, yağların yakılması gibi sıkıntılara da büyük faydası dokunuyor" şeklinde konuştu.

KETEN TOHUMU NASIL KULLANILIR?

Kullanım şekilleri ile ilgili alternatif bilgiler aktaran Çakır," Keten Tohumunu susam gibi düşünmek lazım aslında. Pasta, böreklerde, salatanın içerisinde ve yemeklerde kullanabilirler ama eğer daha düzenli tüketmek istenirse öğütülerek daha kolay tüketim sağlanılabilir. Biz kabuklu olarak vatandaşa sunuyoruz bunun sebebi ise kabuklu olarak daha uzun soluklu muhafaza edilebiliyor. Kabuk kısmı kırıldığı zaman muhafaza ömrü kısalıyor ve özelliği yitirme süreci başlıyor" dedi.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Keten Tohumu kullanımında dikkat edilmesi gerek önemli konuları da belirten Çakır,"Bunların dışında bir uyarı yapmam gerekiyor. Özellikle kadınlarımız için keten tohumunda dikkat edilmesi gerekilen bir husus; Keten Tohumu göğüs kanserinde kullanılmaz yani eğer böyle bir durumunuz varsa veya aileden kaynaklı risk taşıyorsanız keten tohumu kullanmamalısınız. Kanser yapıcı değil ancak kanser riski taşıyan ve ya kanser hastalığına sahip olan bir kişi kesinlikle keten tohumu tüketmemelidir. Ancak bu sadece göğüs kanseri için geçerli diğer kanser türleri için değil. Eğer isterlerse keten tohumunu yağ olarak da tüketebilirler. Erkeklerde sıkça gördüğümüz prostat ile ilgili olarak ise prostat bezinin küçülmesine de etki eder. Kadınlar da kullanıldığı takdirde menopoz sonrası östrojenlerin düşmesini sağlıyor ve terleme yanma gibi sıkıntıları ortadan kaldırıyor. Ayrıca diğer önemli bir etkisi ise kolon kanserine etki ediyor eğer düzenli kullanılırsa kolon kanseri riskini ortadan kaldırıyor" cümlelerine yer verdi.

ZAYIFLAMAYA DESTEK VERİYOR

Zayıflama konusunda keten tohumunun takviye olduğunu belirten Çakır,"Zayıflamak isteyenlere keten tohumunu takviye besin olarak önerebiliriz yani tek başına hiç bir etkisi olmaz diyetlerde takviye olarak kullanılabilir. Zayıflama çayının yanında ve ya öğünlerinde keten tohumu tüketerek destekleyebilir. Sadece keten tohumu ile zayıflama mümkün değildir. Lifli bir gıda olduğu için lif yoğunluğundan dolayı sindirim sistemin çok büyük yardım sağlıyor" ifadelerini kullandı.

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ/ÖZEL

Kaynak: Editör:
Etiketler: Keten, tohumu, afyon'da, siyelek,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Keten tohumu afyon'da siyelek
Keten tohumu afyon'da siyelek
Keten tohumu afyon'da siyelek
Yorumlar
Haber Yazılımı