Haber Detayı
15 Ocak 2017 - Pazar 17:18 Bu haber 863 kez okundu
 
Klasik usulde avukatlık türkiye'de son günlerini yaşıyor
Afyonkarahisar Baro Başkanı Avukat Turgay Şahin, artık eski usulde avukatlığın Türkiye'de son günlerini yaşadığını söyledi. Şahin mesleğe yeni giren genç avukatların diplomanın yanına yabancı dil yüksek lisans gibi farklar ekleyerek bir adım önde olmaları tavsiyesinde bulundu.
Eğitim Haberi
Klasik usulde avukatlık türkiye'de son günlerini yaşıyor

Stajer Avukat Şule Nur Yücel'in yemin töreni Afyonkarahisar Barosu'nda düzenlendi. Yücel yaptığı avukatlık yeminin ardından avukatlık ruhsatnamesini Afyonkarahisar Baro Başkanı Av. Turgay Şahin'in elinden aldı.

HUKUK FAKÜLTELERİ YILDA 18 BİN MEZUN VERİYOR

Düzenlenen törende konuşan Şahin genç avukatlara tavsiyelerde bulunarak, bundan 20 yıl önce 6 hukuk fakültesinin her yıl 300-400 mezun verdiğini şuanda 120'nin üzerinde hukuk fakültesinin ise yılda 17-18 bin mezun verdiğini ifade etti.

Şuan 65 bin hukuk fakültesi öğrencisinin bulunduğunu kaydeden Baro Başkanı Şahin, "Geçen hafta 4 arkadaşımıza ruhsatname verdik. Daha önce yemin metnini tek tek okutuyorduk. Lakin stajyer sayımız dolayısıyla ruhsatname adedimiz de yükseldi. Artık toplu yemin törenleri düzenliyoruz. Sanırım bundan sonra da böyle olacak" dedi.   

SADECE DİPLOMA YETERLİ DEĞİL

21'inci yüzyılda avukatlık mesleğini yapmanın rotasının belli olduğunu dile getiren Şahin, "Bu yol bundan önceki yol değil ama bunu artık çok rahat görebiliyoruz. Bizim için yani eski avukatlar yönünden bu yolu değiştirmek zor ama yeni kuşak şu an da avukatlığa başlayanlar için yollarını buna göre belirlemeleri hakikaten zorunlu. Artık klasik usulde bir avukatlık Türkiye'de son günlerini yaşıyor. Büroda tek başına avukatlık yapılmamalı. Avukatlığın serbest meslek olduğunu unutmayın. Ayrıca uzmanlaşmalısınız. Yabancı dil bilginizi meslek çalışmalarınızda kullanılabilecek düzeye getirmelisiniz. Artık sadece avukatlıkta diploma yetmiyor yanına bir şey konmalı. Yabancı dil yüksek lisans gibi. Avukatlık diplomasının yanına konulan her şey genç meslektaşlarımızı bir adım öne geçirecek" diye konuştu.

ULUSLARARASI HUKUK BÜROLARI HAYATIMIZA GİRECEK

Bundan 20 yıl önce 6 hukuk fakültesinin her yıl 300-400 verdiğini hatırlatan Şahin,  "Şuan da 120’nin üzerinde hukuk fakültesi her yıl 17-18 bin mezun veriyor. Şuan da 65 bin hukuk fakültesi öğrencisi var. Artık diploma ya da şu anda vereceğimiz ruhsat tek başına anlam ifade etmiyor. Diplomanın yanına bir yabancı dil ekleyelim uluslararası avukat örgütlerine üye olunmalı. Belki Afyon'da zor ama büyükşehirlerde görev yapılırsa bu da olabilir. Yabancı avukat ofisleri ile rekabet edecek uluslararası düzeye gelmelisiniz. Önümüzdeki dönem böyle olacak. Şuanda uluslararası hukuk bürolarının ufak ufak sızma girişimleri var. Biz barolar olarak karşı çıkıyoruz. Ama uluslararası hukuk büroları hayatımıza girecek. Yarın bunlar yasal alt yapısını da oluşturduklarında ne yazık ki biz bu donanımımızla karşılarında çok dayanamayacağız" ifadelerini kullandı.

REKABETTEN ÇOK UZAĞIZ

Şahin konuşmasına şöyle devam etti:

"Çünkü biz bu konuda rekabetten çok uzağız. Yerel avukatlar olarak rekabete girecek düzeyde uluslararası hukuk bilmek zorundayız. Çünkü artık hukuki ilişkiler yerel olmaktan çıktı. Bunu orta büyüklükte bir il olan Afyon'da bile ithalat ihracat vs. gibi bir sürü uluslararası hukuk prosedürü gerektiren ilişkilerde ve buna ilişkin ticari anlaşmalarda görebiliyoruz. Bu daha da derinleşecek. Birde uluslararası hukuk kurallarını oluşturan anlaşmalar var. Bunlar henüz hayatımıza maalesef girmedi. Şuanda kanundan daha önemli bir norm düzeyinde... Hakimler de bilmiyor avukatlar da bilmiyor. Bunu bilsek belki bir müvekkilimizi kurtaracağız bir hakkın iadesini sağlayacağız."

SİYASETTE VE SOSYAL YAŞAMDA ETKİLİ OLUNMALI

Avukatların baro çalışmalarına katılmalarını tavsiye eden Şahin, "Arkadaşlarımızın baro çalışmalarında aktif rol almasını istiyoruz. Siyasette ve sosyal yaşamda etkili olmalısınız. Bu konuda arkadaşlara hep şunu söylüyorum. Hangi siyasi partiye gönül veriyorsanız onun saflarında çalışın çünkü siyasetin kalitesini siz yükselteceksiniz. A partisi veya B partisi önemli değil. Oy verdiğiniz, vermeye düşündüğünüz partiye en üst düzeyde hizmet edin böylece siyasetin Türkiye'de genel düzeyi yükselmiş olsun. Arkadaşlarıma bunu tavsiye ediyorum" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: afyon haber, afyon, baro,
Yorumlar
Haber Yazılımı