Haber Detayı
25 Kasım 2015 - Çarşamba 15:27
 
KOCATEPE DÜNYA’YA AÇILIYOR
Büyükkalecik Beldesi’nin zirvesi kurtuluş savaşının en can alıcı zaferi büyük taarruzun başlangıç noktası Kocatepe kapılarını Dünya’ya açılıyor.
Gündem Haberi
KOCATEPE DÜNYA’YA AÇILIYOR

Büyükkalecik Belediye Başkanı ve bazı turizm şirketleriyle yapılan görüşmeler ilk meyvesini verdi. Başkan Mustafa Çıngırak’ın girişimleriyle dün Kocatepe’ye 100 kişilik turist kafilesi geldi.

 

ENFES DUYGULAR HİSSETTİM

Sefa Termal tesislerine konaklamak ve sağlık turizmi için gelen 50 kişilik Bulgar Pumak’larından oluşan kafile otobüsle önce Büyükkalecik’e sonra ise Kocatepe’ye çıktı. Yerli kafile ise tura kendi araçlarıyla katıldılar. Ekibin hem tercümanlığını hem de organizatörlüğünü gerçekleştiren İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Serbest, Kocatepe’ye ilk kez geçen yıl geldiğini ve çok duygulandığını belirtti. Serbest, “Geçen yıl buraya geldiğimde enfes duygular hissettim. Bence her türkün burayı görmesi milli bir görev. Geçen yıl Başkan Çıngırak’a da söyledim artık benden kurtulamazsınız dedim. Bu işi bir görev akdederek Afyon’a Sefa Termal’e  getirdiğimiz her turisti buraya getireceğim. Atatürk ve silah arkadaşlarının ne zorluklarla bu savaşı kazandıklarını burayı görmeden anlamak mümkün değil” dedi. Misafirleri hakkında da bilgiler veren Serbest, “Misafirlerimiz Bulgaristan’ın Blagoyefgrat kentinin Godredolçef ilçesi Koçan Köyü sakinlerinden oluşuyor. Bu köy Müslüman bir köy” dedi.

 

 

Yerli turist kafilesinin lideri Konyalılar Vakfı Genel Başkanı ve İzmir Sivil Toplum Örgütleri Genel Başkanı Mehmet Aydoğan, “Biz yıllarca Kocatepe diye Varan tesislerinin oradaki sembolik anıtı ziyaret ettik. Meğerse asıl Kocatepe burasıymış. Bu yanlışlık bir an önce düzeltilmeli. Çıkar amacıyla oraya konulan o sembolik anıt kaldırılmalı ve asıl anıtı tam tarif edilen levhalar konulmalı.  Burayı şimdiye kadar hiç birimiz bilmiyorduk. Her Türk vatandaşının mutlaka buraya çıkıp bu mevzileri görmesi bu havayı soluması lazım. Biz sivil toplum örgütleri olarak 2 bin kişiye yakın kalabalık bir ekibiz ve bundan sonra bir çok arkadaşımızın buraya gelmesini sağlayacağız” dedi.

 

BUGÜN ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK

Misafirleriyle tek tek ilgilenen Büyükkalecik Belediye Başkanı Mustafa Çıngırak, bu ziyaretin kendilerini oldukça memnun ettiğini söyledi. Çıngırak, “Biz göreve geldiğimizde Kocatepe’yi Dünya’ya açacağız dedik. Ve bu hayalimiz için bugün önemli bir adım attık. Türk tarihinin mihenk taşlarından olan Kocatepe anıtı ve şehitliklerimiz tüm dünyaya tanıtılacak. Bu iş için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Daha büyük çaplı turizm anlaşmalarına da imza atmaya hazırlanıyoruz” diye konuştu.

 

MİSAFİRLERE BÜKME İKRAM EDİLDİ

Organizasyonda misafileriyle birlikte Kocatepe’ye çıkan başkan Çıngırak hatıra fotoğrafı çektirmeyide ihmal etmezken. Çıngırak’a Beyyazı Belediye Başkanı Asım Altıntaş da eşlik etti. Anıt ziyaretinin ardından Başkan Çıngırak Belediye Düğün Salonunda misafirlerine bükme zeytin, peynir ve ayran menüsünden oluşan ikramda bulundu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyon Haber, Kocatepe, kalecik,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
KOCATEPE DÜNYA’YA AÇILIYOR
KOCATEPE DÜNYA’YA AÇILIYOR
KOCATEPE DÜNYA’YA AÇILIYOR
KOCATEPE DÜNYA’YA AÇILIYOR
KOCATEPE DÜNYA’YA AÇILIYOR
KOCATEPE DÜNYA’YA AÇILIYOR
KOCATEPE DÜNYA’YA AÇILIYOR
Yorumlar
Haber Yazılımı