Haber Detayı
30 Temmuz 2016 - Cumartesi 17:48 Bu haber 1371 kez okundu
 
KUMANDA MERKEZİ’Nİ SAĞLAMLARDA
Türkiye’de ulaşım alanında devrim niteliği taşıyan ve dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı bugün ise Başbakan olan Binali Yıldırım tarafından büyük proje olarak nitelendirilen Yüksek Hızlı Tren Projesinin yarım kalan Yüksek Hızlı Tren ve Konvensiyonel Hatlar için Kumanda Merkezi inşaatında çalışmalar yeniden başladı. Yapılan ihale sonucu ihaleyi Afyonkarahisar firması olan Sağlamlar İnşaat üstlendi.
Ekonomi Haberi
KUMANDA MERKEZİ’Nİ SAĞLAMLARDA

Bir solukta Afyonkarahisar, bir adımda İzmir', ''Kara tren gecikir, hızlı tren yetişir''  sloganlarıyla protokol anlaşması yapılan ve yapım çalışmalarına başlanan Yüksek Hızlı Tren projesinin Afyonkarahisar’daki kumanda merkezi yapım işi 2011 yılında yapılan ihale sonucunda VİA Grup isimli yüklenici firmaya verilmişti ancak firmanın iflas ettiği gerekçesiyle çalışmalar tamamlanamadığı için yarım kalmıştı.

 “900 GÜNDE TAMAMLANMASI PLANLANMIŞTI”

Dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, dönemin Milletvekili Sait Açba ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın katıldığı Yüksek Hızlı Tren Projesinin Ankara-Afyonkarahisar hattı yapım işi protokol anlaşması 11 Haziran 2012’de Ankara DDY Genel Müdürlüğü’nde yapılmıştı. ''Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren koridorunun ilk etabı olan Ankara-Afyonkarahisar kesiminin yapım ihalesine 26 teklif verilmiş, ihaleyi kazanan Sigma-Burkay-Makimsan-YDA iş odaklığı tarafından yürütülecek olan Ankara-Afyonkarahisar altyapı yapım işinin 624 kilometre uzunluğunda olduğu belirtilmiş 1080 gün olan işin tamamlanma süresi ise müteahhit ile yapılan pazarlık sonucu 900 güne düşürülmüştü.

“6,5 MİLYON TL’LİK YATIRIM YARIDA KALMIŞTI”

Sigma-Burkay-Makimsan-YDA iş odaklığı tarafından yürütülen altyapı yapım işi hızla devam ederken Ankara-Afyonkarahisar kesiminde, 900 gün olan proje süresinde toplam 8 bin metre uzunluğunda 11 adet tünel, toplam 6 bin 300 metrelik 16 adet viyadük, 24 adet köprü, 116 adet alt geçit üst geçit, 195 adet menfez inşa edileceği, 65 milyon 500 bin metreküp toprak işi gerçekleştirileceği ifade edilmişti. Yüksek Hızlı Tren ve Konvensiyonel hatlar için yapılması planlanan ve inşaatına başlanan kumanda merkezi binası yapımı ise iş yüklenici firma olan VİA Grup isimli firmaya 2011 yılında yapılan ihale ile teslim edilmişti. VİA Grup isimli yüklenici firmaya işin yapımı 6 milyon 347 bin 590 TL 95 kuruşluk bir ihale bedeli belirlenmişti. İhale şartnamesine göre işin tamamlanması için ise 350 günlük bir süre verilmişti. 2011 yılında ihalesi tamamlanarak yapımına başlanan Yüksek Hızlı Tren ve Konvensiyonel Hatlar Kumanda Merkezi inşaatı firmanın iflas gerekçesiyle yarıda kalmıştı.

YENİ YÜKLENİCİ FİRMA SAĞLAMLAR İNŞAAT OLDU

Hızlı Tren Projesi’nin kalbi durumunda olan ve yönetim sistemini içinde barındıracak Yüksek Hızlı Tren ve Konvensiyonel Hatlar Kumanda Merkezi inşaatının projeyle birlikte tamamlanması için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yeniden ihaleye çıkarıldığı ve yapılan ihaleyi ise Afyonkarahisar firması olan Sağlamlar İnşaat’ın aldığı öğrenildi. 16 Haziran 2016 tarihinde yapılan ihaleyi kazanarak Yüksek Hızlı Tren ve Konvensiyonel Hatlar Kumanda Merkezi İnşaatı’nın yapım işini üstlenen Sağlamlar İnşaat’ın ihale şartnamesi gereği 240 gün içerisinde işi tamamlayacağı belirtildi. Sağlamlar İnşaat tarafından yapımı üstlenilen işin 240 gün içerisinde tamamlanmasını öngören ihaleye göre işin ihale bedeli de 8 milyon 144 bin 100 TL 13 kuruş olarak belirlendiği belirtildi. >>Mustafa KILINÇ

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KUMANDA, MERKEZİ’Nİ, SAĞLAMLARDA,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
KUMANDA MERKEZİ’Nİ SAĞLAMLARDA
KUMANDA MERKEZİ’Nİ SAĞLAMLARDA
KUMANDA MERKEZİ’Nİ SAĞLAMLARDA
KUMANDA MERKEZİ’Nİ SAĞLAMLARDA
KUMANDA MERKEZİ’Nİ SAĞLAMLARDA
Yorumlar
Haber Yazılımı