Haber Detayı
16 Şubat 2014 - Pazar 00:00
 
Lobicilik eğitimi tamamlandı
Alternatif Politikalar Merkezi tarafından geçtiğimiz aylarda verilen 'Savunuculuk ve Lobicilik' eğitimlerine katılan gençlere belgeleri verildi.
Gündem Haberi
Lobicilik eğitimi tamamlandı

Gençlere sertifikalarını Çakmak Otel’de düzenlenen törende Alternatif Politikalar Merkezi Genel Başkanı ve eski milletvekili Mahmut Koçak verdi. Burada bir konuşma yapan Koçak, APM'nin, Afyonkarahisar Gençlik Platformu Derneği ile işbirliği ile gerçekleştirdiği, 'Savunuculuk ve Lobicilik' eğitim çalışmalarının Afyonkarahisar gençliğinin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlendiğini kaydetti. Kent genelinde gruplar halinde 800 gence eğitim verileceğini kaydeden Koçak, bunların ilk grubunun eğitimlerini tamamlayarak belge almaya hak kazandığını söyledi. Eğitim çalışmasında kent ve ülke sorunlarının ele alındığını, katılımcılar arasında konulara ilişkin fikir alışverişinde bulunulduğunu anlatan Koçak, toplantılarla gençliğin toplum içerisinde daha aktif olmasını ve enerjisinden toplumun faydalı bir şekilde yararlanılmasının önünü açmayı hedeflediklerini belirtti.

Gençlerden yeteri kadar istifade edemiyoruz

Koçak, şunları söyledi: "Toplumumuzun yüzde 65'inin 28 yaş ve altı olmasına rağmen bu büyük genç nüfusumuzdan yeteri kadar istifade edemiyoruz. Övündüğümüz genç nüfusumuzu daha etkin hale getirilmesine katkı sağlamak için bu eğitim çalışmalarını başlattık. APM, temel eğitim olarak, savunuculuk, lobicilik, liderlik ve kişisel iletişim tekniklerini doğru kullanmak konusunu bir görev olarak gördü ve buradan başlanması gerektiğini belirledi. Genç nüfusa sürekli olarak, gelecekte sorumluluk verileceğini vaat ediyoruz ve gelecek sizsiniz diyoruz. Gençliğe değer vererek, gençliği bütün projelerin merkezine koyarak, çalışmalarımızı yürütmeliyiz."

Kadınların temsili az

Koçak şöyle devam etti: “Kendini dinleten özgüveni olan gençlik yaratmak istiyoruz. Gençlik geleceğimiz ama bugünümüzde eğitmemiz lazım. Seçilerek gelinen yerlerde gençleri görmek istiyoruz. Toplumun yarısını oluşturan kadınların çok az yerde olması üzüntü verici. Adaylara baktım yüzde 4’ü geçmiyor. Temsil noktasında sıkıntı var. Belediye ve il genel meclislerinde bu sayının artmasını ümit ediyorum. Toplumun yarısının görünmez olması hoş değil. Belki de İslam ülkelerinin geri kalmış olması kadınların geri plana atılmasından kaynaklanıyor. Sanki kadınla evde kalsınlar, evde dursunlar istiyorlar. Tamam evde dursun ama eğitimli olsun, evinde interneti olsun, ikinci bir dil bilsin. Kadınların bunlardan yoksun büyümesi çocukların gelişimini de etkiliyor. Eğitimsiz bir anne çocuğuna nasıl eğitim verecek.”  APM'nin, Türkiye'de ve ülke dışında milli siyaset açısından önemli çalışmalara imza attığını anlatan Koçak, Kuzey Afrika'dan Orta Afrika'nın içlerine, Orta Doğu'dan Türk dünyasındaki hemen hemen tüm coğrafyada, başarılı çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, bu başarının Afyonkarahisar'da da aynı şekilde yürütüleceğini belirtti. İsmail Çavdar

Kaynak: Editör:
Etiketler: Alternatif, Politikalar, Merkezi, , tarafından, geçtiğimiz, aylarda, verilen, Sa
Yorumlar
Haber Yazılımı