Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 18:49
 
Mahreme hapis cezası
Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde FETÖ-PDY Davaları kapsamında 11 Temmuz Perşembe gününde 1'i tutuklu olmak üzere 32 kişi mahkemeye çıkarıldı. Silahlı Terör Örgütü'ne Üye Olma, Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme, Dolandırıcılık, Çocuğun Cinsel İstismarı, 5411 S.K.M, Resmi Belge de Sahtecilik, İhaleye Fesat Karıştırma, Kullanmak İçin Uyuşturucu Madde Kabul Etmek veya Bulundurmak, Kasten Öldürme suçlarından yargılanan sanıkların savunmaları ve ifadeleri alındı.
Asayiş Haberi
Mahreme hapis cezası

Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma Suçundan tutuklu yargılanan sanık Alper A.'nın 8 yıl 9 ay hapsine karar verilirken, tutuksuz yargılanan evli çift Samed K. ve Sevilay K.' nin beraatine, Dolandırıcılık ve Parada Sahtecilik Suçlarından yargılanan sanıklar Abdul Aziz Ö., Hasan A. ve Enver T.' nin Dolandırıcılık suçundan ayrı ayrı 2 yıl 6 ay ve Parada Sahtecilik suçundan 3'er yıl hapsine  ayrı ayrı 6 bin gün günlüğü 20 TL'den para cezası ödemelerine karar verildi.

Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma Suçundan Mahrem olarak yargılanan tutuklu sanık Alper A.'nın avukatı savunmasını gerçekleştirdi. Hakimin dosya içindeki bilgi, belge ve rapor değerlendirildiğinde yargılamanın aşaması göz önünde bulundurulduğunda yargılamaya herhangi bir katkı sağlamayacağı düşünüldüğü için ek süre talebini reddetmesine karşılık olarak avukat; "Garson kod adlı kişi ile ilgili olarak gerek savcılıkta gerekse diğer ifadelerinde emniyetin üst kademelerinde çalıştığını söylüyor. Bu şahıs 18 Nisan'da ifade vermek istediğini talep ediyor ve 4 bin 700 civarında mahrem imamla ilgili bilgisi olduğunu söylüyor. Daha sonra bir hafta içerisinde 4 bin 700 kişinin incelemesi gerçekleşiyor. Bir hafta içerisinde nasıl gerçekleşebiliyor bu inceleme. Dijital verinin doğru olduğunu kabul edersek sadece buna dayanarak suçlu ilan etmemek gerekir ve dijital veriyi doğrulayabilecek başka bir veride yoktur. Üniversite' de babasının vefatından dolayı maddi durumları kötüye gittiği için belirttiğiniz evlerde kalmıştır. Müvekkilimin Bylock kullanmadığı elinizde ki raporlarla da sabittir.Aramalarda toplanan 31 adet verinin hiç birisi örgüt ele başına ait değildir. Müvekkilim 26 Nisan 2016'da gözaltına alındığından beri ceza evinde bu neredeyse infaza giriyor" şeklinde konuştu. Mahkeme sanığın hükmen tutukluluk halinin devamına ve 8 yıl 9 ay hapsine karar verdi.

EVLİ ÇİFTE BERAAT

Silahlı Terör Örgütü'ne Yardım Etme Suçundan tutuksuz yargılanan evli çift Samed K. ve Sevilay K.' nın mahkeme tarafından savunmaları dinlendi.Bankasya'ya talimat doğrultusunda para yatırdıkları iddialarına yanıt veren Sevilay K.," Biz evlendikten sonra elimize para geçti bizde bankaya yatırmaya karar verdik. Eşim bana jest hediye olsun ikimizin adına açtı. Parayı da eşim yatırdı ben üzerime atılı olan suçları kabul etmiyorum beraatimi talep ediyorum" dedi. Mahkeme Samed K. ve Sevilay K.'nın beraatine karar verdi.

SANIK 28. MADDEDEN YARARLANMAK İSTEDİ

Tutuksuz yargılanan sanıklar Fatih Deniz Ö. ve Yasemin Ö.' nünde ifadeleri alınması için avukatları ile birlikte duruşma salonun yerlerini almaları beklendi. Ancak duruşmaya Yasemin Ö. katılmadı. Fatih Deniz Ö.'nün rapor sonucunda 5 adet MP3 dosyasında örgüt ele başının videoları, talimat sonucu Bankasya'ya para yatırdığı, Bylock ve İdıl kullandığı ayrıca toplantı ve sohbet ayarladığı tespit edildi. Fatih Deniz Ö.,"Anayasa'nın 28. maddesinden yararlanmak istiyorum. Ben şuan işlemediğim bir suçtan dolayı yargılanıyorum" ifadelerini kullanırken avukatı ise kararı beklemeden ek süre talep etti. Buna karşılık Hakim," Belki avukat beraati beğenmeyip süre isteyecek" dedi. Mahkeme önümüzde ki celseye kadar süre verdi.

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mahreme, hapis, cezası,
Yorumlar
Haber Yazılımı