Haber Detayı
16 Ağustos 2015 - Pazar 18:12
 
MESLEĞİMİZDEN DOLAYI EVLENEMİYORUZ
Maaşları 4 bin liraya kadar yükselen çobanlara kız verilmemesi nedeniyle çobanlık mesleği yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Sandıklı ilçesine bağlı Başağaç köyünde yaşayan ve yıllarını hayvancılığa aday İbrahim Sağlam “ekonomik durumunuz iyi ama çoban denilince kız vermiyorlar” dedi
Gündem Haberi
MESLEĞİMİZDEN DOLAYI EVLENEMİYORUZ

Nüfusunun yüzde 50'sinin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Afyonkarahisar’da, maaşları 4 bin liraya kadar yükselen çobanlara kız verilmemesi nedeniyle çobanlık mesleği yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

 

“Ekonomik durumumuz iyi ama kız vermiyorlar”

 

Sandıklı ilçesine bağlı Başağaç köyünde yıllardır çobanlık yapan İbrahim Sağlam çobanlık mesleğinin yok olmakla karşı karşıya olduğunu belirtti. Sağlam, çobanlık mesleğini seçenlere kız verilmediğini ve bu nedenle de ciddi anlamda çobanlık sıkıntısı olduğunu söyledi. Sağlam, “Bu sıkıntı son dönemlerde ciddi anlamda arttı. İşletmelerin çobanla ilgili çok ciddi anlamda sıkıntıları var. Aslında çobanlık mesleği zor bir meslek. Gecesi gündüzü olmayan, 24 saat hayvanların başında olması gereken bir meslektir. Son dönemlerde bu anlamda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bizim yaklaşık 400 koyunumuz var ve ekonomik durumumuz da çok şükür iyi ama büyük bir sosyal sorun ile resmen karşı karşıyayız” dedi.

 

“3-4 bin lira alanı değil asgari ücretliyi tercih ediyorlar”

 

Bunun kırsal alanda yaşayan insanların büyük şehirlere göç etme hevesi ile ilgili bir sıkıntı olduğunu dile getiren Sağlam, “Afyonkarahisar’da kırsal alanda yaşayan insanlara, özellikle gençlere kız vermiyorlar. Özellikle benim gibi çoban olan insanlara kesinlikle kız vermiyorlar. Bu da çok ciddi anlamda sosyal bir sorundur. Yani şehirde asgari ücretle yaşayan insanlar daha ön planda. Örneğin bir kız babası diyor ki; şehirde yaşasın, az kazansın ama şehirde yaşasın. Biz çobanlar asgari ücretin üç katını belki dört katını kazanmamıza rağmen köyde yaşamak istememelerinden dolayı evlenemiyoruz. Şu anda benim aylık ortalama kazancım 3-4 bin lira arasında ama ne yazık ki evlenemiyorum" dedi.

 

“Asgari ücretli iş olsun, sigortası olsun”

 

Çobanlara kız verilmemesi nedeniyle çobanlık mesleğinin bu duruma geldiğini belirten İbrahim sağlam, "Şu anda çobanın aylığı 3-4 bin liraya geliyor. Kız istemeye gittiğimizde aileler ‘asgari ücretli iş olsun, sigortası olsun’ diyor. Ben burada evlendiğim insana hayvancılık yaptırmayacağım ama biz kız istemeye gittiğimizde 'Bu adamın davarı var, benim kızım onun davarına mı bakacak, işine mi bakacak' diyerek çobana kız vermiyorlar. İşin şehir merkezinde olmasını istiyorlar. Kızının aç kalacağını bilse bile asgari ücretli çalışana kız veriyor. Çobanlara kesinlikle vermiyorlar. Çobanın aylığı normalde 3 – 4 bin lira. Ancak bunun yanında birçok ekstra iş yapıyor ve aylığı 5 bin lirayı buluyor. Ama buna rağmen çobanlar kız alamıyor" şeklinde konuştu.

 

“Mesleğimizi küçümsüyorlar”

 

Sağlam, mesleğin küçümsendiğini belirterek, "Çoban meselesi çok büyük bir mesele köylü için. Koyunu olan bir insanı insan yurduna koyup da kız vermiyorlar. Çobanı zaten bulamıyorsun, bu da ayrı bir sorun. İnsanlar çobana kız verme işini riskli görüyor. Çobanlığı da hakir görüyor. Kız babaları, damat şehirde olsun, sigortalı, asgari ücretli olsun, aç dursun ama şehirde olsun diyor. Yani çobanlar çok para da kazansa kız meselesi için şehri tercih ediyorlar. Oysa bu meslek Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in mesleği yani bize göre kutsal bir meslek ve herkesin yapabileceği bir iş değil" dedi. >>>Oktay Yüksel Türkeli Gazetesi

Kaynak: Editör: Numan Bangir
Etiketler: MESLEĞİMİZDEN, DOLAYI, EVLENEMİYORUZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı