Haber Detayı
21 Ekim 2015 - Çarşamba 16:06
 
MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI SELCEN KARAER’E KADIN SEÇMENLERLER BULUŞTU
MHP Afyonkarahisar Milletvekili Adayı Selcen Karaer seçim çalışmalarını kapsamında kadınlarla buluştu.
Siyaset Haberi
MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI SELCEN KARAER’E KADIN SEÇMENLERLER BULUŞTU

 Seçim çalışmalarını yoğun şekilde sürdüren MHP Afyonkarahisar Milletvekili Adayı Selcen Karaer kadın seçmenlerle buluştu. Karaer’e, Gül anneler ve Biz de varız derneklerini ziyaret ederken ATSO’da düzenlenen ATSO il kadın girişimciler kurulu toplantısında kadın girişimcilerle de bir araya geldi.

KADININ KONUMU VE AİLE KURUMU GÜÇLENDİRİLECEK

Karaer ziyaretlerinde parti seçim politikaları ve parti beyannamesinden bahsederken özellikle Kadınlara yönelik olarak beyannamede öne çıkan konular üzerinde durdu. Karaer; “Millî ve manevî değerlerin korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasında; millî bütünlüğün ve dayanışmanın pekiştirilmesinde aile kurumu büyük önem arz etmektedir. Türk toplumunun temel taşı olan aile, ekonomik ve sosyal gelişmelerin yol açtığı olumsuz gelişmelere karşı korunacaktır. Başta kadınlarımızın aile içindeki konumu olmak üzere aile kurumu güçlendirilecek, aile bireyleri arasındaki bağlılığı ve aile bütünlüğünü koruyucu politikalar geliştirilecektir. Aileyi ve sosyal fonksiyonlarını zayıflatıcı unsurlar ortadan kaldırılacaktır” dedi.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ POLİTİKALARINA ÖNEM VERİLECEK

Aile birliğinin korunması amacıyla çalışan eşlerin aynı il içinde görev yapmaları sağlanacaktır diyen Karaer; “Toplumsal cinsiyet eşitliği politikalara yerleştirilecek, politika süreçlerinin tüm evrelerinde ve düzeylerinde erkeklerle kadınlar arasındaki eşitlik prensibi dikkate alınacaktır. Kız çocuklarının okullaşma oranını arttırmaya yönelik teşvik politikaları yaygınlaştırılacaktır. Eğitimin tüm kademelerindeki yönetici, öğretmen ve öğreticiler toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilinçlendirilecek, ders kitapları ve eğitim materyallerinde toplumsal cinsiyet eşitsizliğini pekiştiren ifadeler yer almayacaktır. Anne ve babaların birlikte devredilemez “ebeveyn” izni kullanabilmesi yönünde düzenleme yapılacaktır” dedi.

KADININ TOPLUMDAKİ KONUMU GÜÇLENDİRİLECEK

Kadınlara karşı uygulanan her türlü fiili ve hukuki ayrımcılığa son verilecektir” diyen Karaer; “Başta aile içinden gelenler olmak üzere kadına yönelik şiddet konusunda toplumsal farkındalık güçlendirilecektir. Şiddet ortaya çıktıktan veya risk oluştuktan sonra mağdurlar için koruyucu hizmetler etkinleştirilecektir. Kadınların yoğun olarak karşılaştıkları hastalıklara yönelik olarak sağlık kuruluşlarında özel teşhis ve tedavi birimleri yaygınlaştırılacaktır. Kadınlara sigortalılık öncesi doğumlar için doğum borçlanma hakkı verilecektir. Kadınların istihdam edilebilirlikleri geliştirilecek Kadınların eğitim düzeyleri yükseltilecek; kalkınma sürecinde, iş hayatında ve karar alma mekanizmalarında daha fazla rol almaları sağlanarak toplumsal konumları güçlendirilecektir.  Kadınların istihdam edilebilirlikleri geliştirilerek işgücü piyasasında dezavantajlı konuma düşmeleri önlenecek ve çalışma hayatında kadınlara yönelik negatif ayrımcılığa son verilecektir. Kadınların işgücüne katılımı desteklenecektir. Çalışmayan ev hanımlarına mesleki beceri kazandırılarak aile bütçesine ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaları sağlanacaktır” dedi.

GİRİŞİMCİ KADINLARA FİNANS DESTEĞİ SAĞLANACAK

Girişimci kadınlara yüzde ellisi hibe olmak üzere finans desteği verileceğinin altını çizen Karaer; “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu kaynaklı, kadınlara yönelik iş kurma destek programlarında çift aşamalı bir sistem uygulamaya konulacak, başlangıç kredisi alarak kurdukları işi sağlıklı bir şekilde yürütenlere, işlerini geliştirmeleri için aldıkları kredi tutarında hibe desteği verilecektir. Ayrıca evlerdeki eski eşyaların teknolojik ürünlerle yenilenmesine vergi kolaylığı getirilecek. Hanelerde enerji verimliliğini teşvik amacıyla yüksek enerji tasarruflu elektronik eşyaların yurt içinde üretimi ve satışı sağlanacaktır. Belli yaşın üzerindeki elektronik ev eşyalarının değişimi vergi kolaylıkları yoluyla desteklenecektir” dedi.

KADINLARA YÖNELİK ŞİDDET VE AYRIMCILIK SON BULACAK

Karaer’in özellikle üzerinde durduğu en önemli noktalardan biri de kadına yönelik şiddet oldu. Karaer bu konuda da şunları ifade etti; “Kadınların şiddete maruz kalmasına yol açan kültürel, sosyal, psikolojik ve ekonomik nedenler ortadan kaldırılacak, sivil toplum kuruluşları ve medyanın bu konuda duyarlı hareket etmesi sağlanacaktır. Kadınların saygınlıklarına gölge düşüren, temel hak ve özgürlüklerini kısıtlayan, istismarlarına yol açarak toplumda geri planda kalmalarına sebep olan her türlü çağ dışı uygulamalara son verilecektir. Şiddete maruz kalan kadınlara adli yardım desteği sağlanacak, dava zaman aşımı uygulanmayacak. Şiddete, tacize ve istismara uğrayan kadınlara, yasal yollardan hak araması sırasında adli yardım desteği sağlanacak, dava zaman aşımından ve mahkeme harç ve masraflarından muaf tutulacaklardır. Kadın Sığınma evlerinin fiziki şartları, personel sayıları artırılacak standartları yükseltilecektir” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP, MİLLETVEKİLİ, ADAYI, SELCEN, KARAER’E, KADIN, SEÇMENLERLER, BULUŞTU,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI SELCEN KARAER’E KADIN SEÇMENLERLER BULUŞTU
MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI SELCEN KARAER’E KADIN SEÇMENLERLER BULUŞTU
MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI SELCEN KARAER’E KADIN SEÇMENLERLER BULUŞTU
MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI SELCEN KARAER’E KADIN SEÇMENLERLER BULUŞTU
MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI SELCEN KARAER’E KADIN SEÇMENLERLER BULUŞTU
MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI SELCEN KARAER’E KADIN SEÇMENLERLER BULUŞTU
Yorumlar
Haber Yazılımı