Haber Detayı
16 Ekim 2015 - Cuma 23:14
 
Milli şirketler için MHP gerek
Enerji, petrol ve doğalgaz arama şirketlerinin tamamen milli sermaye ile yapılmasını gerektiğini söyleyen Karaer, “1 Kasım seçimlerinde MHP iktidarıyla birlikte enerji kontrolü yabancılardan yerli firmalarımıza geçecek” dedi
Siyaset Haberi
Milli şirketler için MHP gerek

Seçim çalışmalarını yoğun şekilde sürdüren MHP Afyonkarahisar Milletvekili Adayı Selcen Karaer Şuhut ilçesini ziyaret ederek MHP’ye destek istedi.  MHP İl Yönetim Kurulu üyeleri, Kadın Koordinasyon Kurulu üyeleri ve Şuhut ilçe teşkilatıyla ziyaretlerini gerçekleştiren Karaer, MHP iktidarında enerji sektörünün millileştirileceğini ifade etti.

 

UYGUN ZEMİN OLUŞTURULACAK

MHP iktidarında rekabetçi piyasanın güçlendirileceğini kaydeden Karaer, “Enerji sektörü yeniden yapılandırılacak, rekabetçi piyasa güçlendirilecek. Enerjiyle ilgili Bakanlık, bağlı ve ilgili kuruluşları, EPDK ve enerji KİT’leri yeniden yapılandırılacaktır. Kamu enerji yatırımları plânlı ve istikrarlı bir şekilde tamamlanacak, yerli ve yabancı özel sermayenin enerji sektöründeki yatırımlarını artırması için uygun zemin oluşturulacaktır” dedi.

 

ERİŞİMİN KOLAYLAŞMASI SAĞLANACAKTIR

Türkiye’nin enerji Borsasına ihtiyaç olduğunu kaydeden Karaer, “Referans fiyat oluşumlarına imkân veren ve uzun vadeli alım-satımların yapılabildiği bir enerji borsası Borsa İstanbul altında kurulacaktır. Borsanın, enerji piyasalarında fonlama ve fiyatlamayı garanti edecek bir mekanizma olması hedeflenecek, piyasaların derinleşmesiyle finansman imkânlarına erişimin kolaylaşması sağlanacaktır. Özelleştirmelerle gittikçe belirgin hale gelen piyasada hâkim güç oluşturma hareketleri dizginlenecek, bununla ilgili mevzuatta yer alan sınırlayıcı hükümler kararlılıkla uygulanacak, sektörle işbirliği içinde mevzuat yenilenecek, tam rekabetçi piyasa yapısı tesis edilecektir” ifadelerini kullandı.

ULUSLARARASI ORTAKLIK SEÇENEKLERİ

Enerji sektörünün milli hale geleceğini kaydeden Karaer, “Millî petrol-gaz şirketleri oluşturulacak, arama ve üretime hız verilecek. Petrol ve doğal gaz arama, çıkarma ve taşıma işlerinde faaliyet gösteren kamu işletmeleri bir üst yönetim altında toplanacak, dikey bütünleşik bir yapıyla millî petrol-gaz şirketleri oluşturulacaktır. Bu şirketlerin rafinaj, dağıtım, toptan ve perakende satış alanlarında faaliyet gösterebilmeleri için sermaye artırımı sağlanacak, yeni kuruluş yasasıyla şirket yönetimlerinde profesyonellere de yer verilecektir. Yeniden yapılanma, ilâve yatırımlar, sermaye desteği ve profesyonelleşme ile Türk petrol-gaz şirketleri uluslararası piyasalarda rekabet edebilir hale getirilecektir. Bunun için kamu-özel işbirliği modelinin yanı sıra uluslararası ortaklık seçenekleri de değerlendirilecektir.  Konvansiyonel petrol ve doğal gazın yanı sıra, ikili işbirlikleri yoluyla bitümlü şeyl, gaz hidrat, sığ biyojenik gaz, kömür gazı ve özellikle kaya gazı aramalarına da hız verilecektir. Millî petrol-gaz şirketleri aracılığıyla Orta Asya Türk cumhuriyetleri ve Libya, Cezayir, Irak gibi ülkelerde arama ve sondaj faaliyetleri gerçekleştirilecektir” şeklinde konuştu.>>>Haber Merkezi

Kaynak: Editör: Numan Bangir
Etiketler: Milli, şirketler, için, MHP, gerek,
Yorumlar
Haber Yazılımı