Haber Detayı
15 Kasım 2015 - Pazar 20:47
 
Ocaklarda yanmaz bant kullanılmalı
Özerler Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Özer, Soma faciası ile ilgili bugüne kadar fazla üzerinde durulmayan bir konuya değinerek, yer altı maden ocaklarında alev almayan (solidvowen) bant kullanılması gerektiğini belirterek, “Soma’da yaşanan olayları hepimiz biliyoruz. Burada olması gereken band yanmaz banttı” dedi.
Ekonomi Haberi
Ocaklarda yanmaz bant kullanılmalı

Özerler Holding tarafından Türkiye genelinde 200 firmanın katıldığı “Çelik-Tekstil Karkaslı Kovveyör Bantlar ve Alev Yürümez Özellikli Bantlara” ait bilgilendirme semineri düzenlendi. Termal bir otelde gerçekleştirilen toplantının ardından gazetecilere “band ve maden sektörüne” ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Özer, Soma faciası ile ilgili bugüne kadar fazla üzerinde durulmayan bir konuya değindi.

SOMA’DA YAŞANANI HEPİMİZ BİLİYORUZ

Facia ile ilgili madenlerde kullanılması gereken band sistemleri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Özer, Soma gibi metan gazının fazla olduğu yer altı madenlerinde alev almayan (solidvowen) band kullanılması gerektiğini ifade etti. Bu band türünün bugüne kadar Türkiye’de üretilmediğini hatırlatan Özer, “200’den fazla konveyör band kullanan üreticileri burada. Yanmayan yanmaz bantlar konusunda bilgilendirmelerde bulunduk. Soma’da yaşanan olayları hepimiz biliyoruz. Burada olması gereken band yanmaz banttı. Bunun şu anda Türkiye’de imalatı yapılamıyor. Bu bantlarla ilgili yani konveyör bantlarla ilgili ilklerin öncüsü firma olarak, Özer Band olarak bu konuda çalışmalarımızı başlattık. Türkiye bunun nasıl imalatını yapabiliriz ve bu konuda Polonya’da, Avrupa’nın en büyük firması olan Conbelts firması ile buluştuk ve bir anlaşma imzaladık. 2 sene içerisinde Türkiye’de ve Afyon’da imalatını gerçekleştirmek istiyoruz.

 “EN KISA SÜREDE BİZ ÜRETECEĞİZ”

  Özer, yer altı madenlerinde kullanılması gereken band sistemleri ile ilgili açıklamalarına şöyle devam etti:   “Biliyorsunuz tekrar söylüyorum Soma’da yaşanan olaylarda kullanılması gereken bant bu bantlardı. Bundan dolayı böyle bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Yer altında kullanılması gereken bantlar metan gazı olan bölgelerde kesinlikle alev almayan, alev yürümeyen konveyör bant tipidir. Bunun imalatı da şuanda Türkiye’de dediğim gibi yok. Conbelts firması bu konuda çalışmaları var, Avrupa’nın en büyüğü nasip olursa Türkiye’de de en kısa sürede biz bu bantları beraber üreteceğiz, zaten şu anda halihazırda kendilerinin temsilciliğini Türkiye’de almış durumdayız. Bu bandın belli formülleri var. Dışarıdan alev bile tutulsa kendisi yanmayan bir bant. Normal bir bandın içerisinde kauçuk ki kauçuk bir petrol türevidir ondan dolayı da yandığı zaman onu durdurmak gerçekten çok zordur. Ancak bu batta alev dahi tutulsa dışarıdan ateş bile tutulsa bu bant yanmaz.”

 “TTK İLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR”

Alev almaz band üretimi için yer altı maden sektöründe faaliyet gösteren firmalardan yoğun talepler geldiğini de belirten Özer, Türkiye’nin en büyük kurumlarından birisi olan Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile görüşmelerin devam ettiğini de söyledi. Kurum temsilcilerinin toplantıya katıldığını da ifade eden Özer, “Bu konuda Türkiye’de öncü firma olduğumuz için kendileri de buradalar, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ilk çalışmayı bizle gerçekleştirdi. Biz gerek laboratuar gerek imalat olarak bütün aksiyonları aldık. Dediğimiz gibi Türkiye’de yer altı madenlerinde artık bu bant kullanılacak” dedi.   Seminer, açıklamanın ardından basın kapalı olarak devam etti.>>>Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: afyon, özerler, holding, afyon haber, afyon, haberleri
Yorumlar
Haber Yazılımı