Haber Detayı
26 Mart 2016 - Cumartesi 21:12
 
Okyar’dan beş yeni türkü
Türk Sanat Müziği alanındaki çalışmalarına, Türk Halk Müziği çalışmalarını da ilave eden Rüştü Okyar, Türk Halk Müziği Repertuarına yepyeni Beş Şanlıurfa Türküsü kazandırdı.
Sanat Haberi
Okyar’dan beş yeni türkü

Afyonkarahisar Kültür ve Sanat Derneği başkanı, hemşerimiz Rüştü Okyar, Türk Kültürü ve Sanatına olan hizmetlerine aralıksız devam ediyor.

Rüştü Okyar’ın son zamanlarda Türk Müziği alanındaki çalışmalarını ve çalışmalarından elde ettiği başarılar ülkemiz genelinde takdirle karşılanıyor. Bu güne kadar 150 ye yakın güftesi bestelenen Okyar’ın son çalışması ise ülkemizin en önemli Türk Halk Müziği repertuarına sahip illerinden Şanlıurfa için derlediği yepyeni beş türkü oldu.

Afyonkarahisar Kültür ve Sanat Derneği başkanı, hemşerimiz Rüştü Okyar’ın derlediği, beş Urfa türküsünün dördü notaya alındı. Bu eserlerden üçünü müzikolog Murat Demirhan, birini ise Bestekâr Hasan Cemil Şensever notaya aldı. Değişik makamlarda notaya alınan eserler, Şanlıurfa valiliğine ses kayıtlarıyla birlikte teslim edildi. Nisan ayı içerisinde halka açık olarak İstanbul’ da gerçekleşecek olan bir programda seslendirilecek.

Rüştü Okyar’ın Şanlıurfa için derlediği türkülerin isimleri ise “Bir ağıttır Urfalının türküsü” , “ Ben Urfa’ da Sevdalandım”, “ Urfa benim yurdum sılam”, “Senin sevdan kara göçmen bulutmuş”, “Şanlıurfa dağlarında günler aya dönüşür”

Afyonkarahisar Kültür ve Sanat Derneği başkanı, hemşerimiz Rüştü Okyar’ ın daha önce Amasya, Van, İzmir, İstanbul, Afyonkarahisar, Antalya, Gaziantep illeri içinde yaptığı çalışmaların bulunduğunu bir kez daha hatırlatarak, bundan sonra ki sanat yaşamında kendisine başarılar diliyoruz.

 

 

 

Kaynak: Editör: Numan Bangir
Etiketler: afyon haberleri, afyon haber
Yorumlar
Haber Yazılımı