Haber Detayı
31 Temmuz 2013 - Çarşamba 02:35
 
ORGANLARIYLA UMUT OLDU
Afyonkarahisar’da geçirdiği kaza sonrası, yaralı olarak hastaneye kaldırılan ve bugün beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın organları ailesi tarafından bağışlandı.
Sağlık Haberi
ORGANLARIYLA UMUT OLDU

Afyonkarahisar’da geçirdiği trafik kazası sonrası yaralı olarak kaldırıldığı Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde tedavisi devam eden bir kişinin bugün gerçekleşen beyin ölümünün ardından bağışlanan organları ile üç kişinin hayat bulacağı bildirildi. Hastanın, karaciğeri ve iki böbreği ailesi tarafından alınan kararla bağışlanmasının ardından, adeta zamana karşı bir yarış başladı. Ailenin isteği üzerine organları bağışlanan kişinin ismi açıklanmazken, hastane yönetiminden alınan bilgelere göre, organları bağışlanan donörün organlarının alınması için İstanbul’dan üç kişilik özel bir ekibin geldiği bildirildi. Yaklaşık üç saat süren operasyonun ardından donörden alınan karaciğeri İstanbul Marmara Üniversitesi Pendik Araştırma ve Uygulama Hastanesinde acil karaciğer nakli bekleyen 24 yaşındaki bir hastaya nakledilmek üzere kara yoluyla önce Zafer Bölgesel Hava Limanını oradan ambulans uçak ile yola çıktı. uçağın İstanbul Sabiha Gökçen Hava Limanına ineceği ve oradan karayolu ile hemen hastaneye götürüleceği kaydedildi. Diğer yandan donörden alınan sol böbrek kara yoluyla Konya Necmettin Erbakan Hastanesi'ne, sağ böbrek ise nakledilmek üzere Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde nakil bekleyen bir hastaya gönderildi. Sağlık ekiplerinin adeta zamanla yarıştığı organ nakli transferlerinde, çok sayıda ambulans ve sağlık çalışanı görev aldı.

"BİR AİLENİN DRAMINI ÜÇ AİLENİN DE MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ"

Gerçekleşen nakillerle ilgili olarak bilgiler veren Afyonkarahisar Devlet Hastanesi yöneticisi Hasan Aslan, bu olayda bir ailenin dramının ve üç ailenin mutluluğunun aynı anda yaşandığını söyleyerek, organ naklinin öneminin çok büyük olduğunu vurguladı. Türkiye’ de sadece böbrek bekleyen hasta sayısının 55 bin olduğunu hatırlatan Aslan, buna rağmen kadavradan organ bağış sayısının ise yıllık 300 civarında olduğunu kaydetti. Aslan, şöyle konuştu, "Bu olay Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde organ bağışının önemini gösteren bir olaydır. 2011 yılında hastanemizde bir donörden organ bağışı olurken, 2012 yılında ise beş beyin ölümü gerçekleşen vaka olmasına rağmen hiç organ bağışı olmamıştı. Bugün gerçekleşen beyin ölümü vakası ise altıncı vaka olacak. Bizim ölçeğimizde ki bir hastaneye göre yapılan organ bağışı aslında ekibimizin iyi çalıştığının bir göstergesidir. Tabi burada organları bağışlanan kişinin ailesinin tutumu da çok önemli, ailemizin duyarlı davranışı ile Türkiye'nin üç farklı noktasına, karaciğer İstanbul da 24 yaşındaki genç bir hastaya nasip olursa nakledilecek. Konya da bir hastamız şuanda belirli bir hastamızın tespiti ise ulusal koordinasyon merkezi tarafından yapılacak." dedi. Donör Afyonkarahisar-Gazlıgöl karayolunda 26 temmuzda meydana gelen trafik kazasında ağır yaralı olarak Afyonkarahisar Devlet Hastanesine kaldırılmış ancak beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine organları ailesi tarafından bağışlanmıştı.>>iha

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyonkarahisar’da, geçirdiği, kaza, sonrası, yaralı, olarak, hastaneye, kal
Yorumlar
Haber Yazılımı