Haber Detayı
08 Eylül 2019 - Pazar 19:34
 
Ormanların Gizli Gözleri Devrede
Bölge Müdürlüğümüz Dinar Orman İşletme Müdürlüğünde ormanların korunması faaliyetleri kapsamında son teknolojik ürünler kullanılmaya başlandı.
Gündem Haberi
Ormanların Gizli Gözleri Devrede

Anayasamızın 169.maddesi gereğince ormanların korunması esas olup Orman Genel Müdürlüğü birimlerince teknolojiden faydalanma kapsamında dron ve  fotokapan gibi günümüz teknolojisinin ürünleri ormanların korunmasında büyük katkı sağladı. Dinar Orman İşletme Müdürlüğünce ormanlardan usulsüz faydalanma, orman yangınları ile mücadele, kaçak avlanma, otlatmaya yasaklanmış alanlarda usulsüz otlatma, açma işgal gibi kanun dışı müdahalelerin engellenmesi, şüphelilerin tespiti ve yasal işlemlerin yapılması konularında teknolojik araçlar yoğun şekilde kullanılmaya başlandı.

Bunun sonucu olarak ormanlardan yasa dışı faydalanmaya çalışanlar tespit edilerek adli mercilere sevki sağlanmaktadır. Bu çerçevede Dinar Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarında kaçak ağaç kesimi yapan bir şüpheliye ait görüntüler teknolojik göze takılmış olup hakkında yasal işlem yapılarak adli mercilere sevk edilmiştir. Sözkonusu sistemlerin yoğun şekilde kullanılarak daha etkin mücadele yapılması için Bölge Müdürlüğümüze bağlı bütün birimlerde çalışmalar sürmektedir.


Ormanların korunmasında asıl amaç insanlarımızın cezalandırılması olmayıp, yasal çerçevede, etkin koruma faaliyetleri ile caydırıcılığın ön plana çıkarılması bu sayede suçun işlenmesini önleyerek ormanların ve insanların zarar görmesini engellemektir.

Yasal olarak Halkımızın orman kaynaklarından doğan ihtiyaçlarını orman idaresine başvurarak, gerekli izinleri almak suretiyle karşılaması gerekmektedir.

Ormanlık alanlarda görülecek usulsüzlüklerin 112 veya 177 numaralı ücretsiz ihbar hatlarına bildirilmesinde hassasiyet gösteren vatandaşlarımıza müteşekkiriz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ormanların, Gizli, Gözleri, Devrede,
Yorumlar
Haber Yazılımı