Haber Detayı
04 Mayıs 2017 - Perşembe 18:54
 
“Özel yaşamın gizliliğini ihlal etmiyoruz”
Yerel bir gazetede “Şehrimizin uzun menzilli termal kamera sistemi ile izlendiği” yönünde çıkan iddialara ilişkin Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Bilgi İşlem ekibi ile birlikte basının karşısına çıktı.
Gündem Haberi


Afyonkarahisar Belediyesi’ne ait şehrin çeşitli noktalarında 30 adet kamera olduğunu açıklayan Başkan Burhanettin Çoban, ancak iddia edildiği gibi bu kameralarla özel yaşamın gizliliğinin ihlal edilmediğini söyledi. Bu sistemin sadece ilimizde değil, birçok ilde, hatta ilçe ve beldelerde, emniyet ve belediyeler tarafından kullanıldığını vurgulayan Başkan Çoban, kamuya açık alanların takibi için kurulan bu sistem sayesinde adli vakalarda Emniyet Müdürlüğü’ne de destek olduklarının altını çizdi.

 

“İNANMAYAN GELİP SİSTEMİ İNCELEYEBİLİR”

 

Uygulamalı olarak düzenlenen basın toplantısında gazetecilere bir de çağrıda bulunan Başkan Çoban; “Sistem burada… ‘Belediye istediği yeri gösteriyor, istemediği yeri göstermiyor, bilgileri tam doğru vermiyor’ diyorsanız, kendiniz ya da yanınızda getireceğiniz teknik bir uzmanla inceleyebilirsiniz. İzini şimdiden veriyorum. Buyurun gelin her türlü çalışmaya açığız” dedi. Sistemin şu anda her apartmanda, her fabrikada, her işyerinde var olduğunu belirten Başkan Çoban;  “Bu kameralar sekiz yıldır bizde var. Daha önce 16 adetti biz bunların sayısını 30’a çıkardık.  Bu sistem dünyanın her yerinde var. Şu an girin Youtube bu termal kameralarla canlı olarak zoom da yapılmak suretiyle her yer izlenebiliyor.” diye konuştu.

 

“GÖRÜNTÜLER KESİNLİKLE İNTERNETE AÇIK DEĞİL”

 

Sistemin internete bağlı olmadığına dikkat çeken Başkan Çoban; “Öyle bir algı oluşturuldu ki sanki belediyenin işi gücü yok, onu bunu takip edecek, izleyecek… Şu an izlediğimiz yerler kamuya açık yerlerdir. Kamuya açık yerde mahrem olmaz… Bunu biz de izliyoruz, Mobeseler de izliyor. Mobese izleyince caiz de biz izleyince mi caiz değil?.. Mobese ve Belediye neyi izliyor derseniz kamuya açık yerleri izliyor. Örnek veriyorum İmaret Camiinde adam esrar içiyorsa, herhangi bir çocuğu taciz ediyorsa bunu belediye ya da emniyet yakalamış ise buna mahrem diyebilir misiniz? Bugüne kadar birçok sorun eğer o alanda Emniyet Müdürlüğü’nün Mobese Kamera Sistemi bulunmuyorsa buradan çözüldü. Bunlar Emniyet’e açık şeyler. Kesinlikle ve kesinlikle bu sistem internete açık değil” diye konuştu.

 

“BU SİSTEM BELDE BELEDİYELERDE DAHİ VAR”

 

5 bin nüfuslu kasaba belediyelerinde dahi bu sistemin olduğunu belirten Başkan Çoban; “Evler izlenecek diyorlar. Sistem burada buyurun izleyebiliyorsanız izleyin. Benim herhangi bir evi izleme niyetim varsa apartmanınıza bu özellikli bir kamera koyarsınız bu yasal bir şey. İzlemek istediğiniz her şeyi izleyebilirsiniz. Ancak tabii dışından izlersiniz. Yine, ‘bu kameraların şifresini bilen herkesin tabletten, cep telefonundan görüntülere izleyebileceği iddia ediliyor. İnternete kapalı olan bir sistem nasıl olur da başka bir cihaza aktarılıp izlenebilir?... Bu sistem ilçe belediyelerinde dahi var… Farklı bir şey yapmadık. Sistem ısıya duyarlı bir sistem, Hıdırlık’taki bir yangını bize haber verecek bir sistem. bir belediye başkanı yaptığı ile değil, yapmadığı ile gündeme gelmesi gerekir, eleştirilmesi gerekir. Üzülüyorum ki biz yaptıklarımızla gündeme geliyoruz” dedi.

 

“KAMUSAL ALANDA MAHREMİYET OLMAZ”

 

Hıdırlıkta kurulan termal kameranın görüş açısının dışında kaldığı için iddia edildiği gibi ‘adliye, emniyet gibi kamusal alanların izlenemediğini’ ifade eden Başkan Burhanettin Çoban; “Kamuya açık bir yerde vatandaş gizli bir şey yapıyorsa bunun mahremiyeti olmaz. Ayrıca sistemimizin ses kayıt özelliği yok. Allah şahit ki; gazete haberi çıkıncaya kadar bir defa dahi görüntüleri izleme imkanım olmadı. Bu sistemi özel sektör kullanıyor, kayıt ediyor. Özel sektör bunu yapmışken bir kamu kurumunun bunu yapmasının özel yaşamı ihlal etmekle ilgisi yok” diye konuştu.

 

BU SİSTEMİN AŞAMALARI VAR, BU DAHA BAŞLANGIÇ”

 

Konunun teknik kısmını anlatan Bilgi İşlem Birim Sorumlusu Sefer Aytekin ise “Afyonkarahisar Belediyesi olarak şehir merkezinde kullandığımız 30’a yakın kamerayla AFKOM (Afyon Koordinasyon Merkezi) altyapısını oluşturmaya başladık. Büyük bir proje.  Etap, etap devreye alınması gereken bir proje, varmaya çalıştığımız nokta İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM (Afet Koordinasyon Merkezi) ,İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde, Eskişehir’de, Kahramanmaraş’ta, Ankara’da, Sakarya’da Mersin’de birçok örneği olduğu gibi tüm kamera sistemlerinin şehrin yönetimini belli bir noktadan yönetilmesini sağlamak amacıyla kurulan bir sistem. Bu sistemin aşamaları var. Bu başlangıç aşaması. Şehrimizdeki trafik kontrolü, yapılaşma kontrolü vb. kontroller buradan yapılabilecek. Önümüzdeki süreçte Akıllı Kavşak Yönetimleri de buradan yapılabilecek. Bu sistem içerisinde son günlerde konu olan termal kameramız, günümüzde kullanılan en yüksek teknik kapasitesine sahip kameralardan bir tanesi. Eğer biz Büyükşehir Belediyesi olacaksak, böyle bir sistemi kurmak zorundaydık” dedi.

 

“DIŞARIDAN BAĞLANMAK ASLA SÖZ KONUSU OLAMAZ”

 

Sistemin internet ortamına açık olmadığına dikkat çeken Sefer Aytekin; “Ekranda gördüğümüz bu sistemin güvenliği ise internet ortamında açılmış bir sistem değil. Sistem internet ortamında çalışmıyor. Kapalı local network de, Şifreli girişe sahip bu sistem birçok Bilgi İşlem’de olduğu gibi aynı güvenlik prosedürüne sahip oda gibi korunmakta.  Bu sisteme dışarıdan bağlanmak söz konusu olamaz.  Çünkü sistemde IP koruma ve MAC koruma sistemi yapıldı ve internet yoluyla paylaşım devre dışa bırakıldı. Devrede olan sadece web sitemizden gördüğünüz turizm amaçlı kullanılan 11 tane kameramız var.  Termal kameramız, konumlandırma özelliğine sahip bir kamera. Biz bu kameradan alansal kontrol yapabiliyoruz” dedi.  Aytekin şöyle devam etti: “Hepimizin üzerinde cep telefonu var. Cep telefonları sayesinde üzerimizde GPRS var.  Eğer cep telefonuna kişi takibi olarak yaklaşırsak herkesin gittiği yer gözetlenebiliyor. Eğer iletişim olarak yaklaşırsak hepimiz sadece konuşma olarak görebiliyoruz.   Sistemi kendi içerisindeki lokasyon da çalıştırıyoruz. Bu sistemi bir kişi internete verdiği anda firewall güvenlik duvarı devreye girerek sistem ve kamera kendini kapatıyor. Bu nedenden dolayı internete çıkması şuan için söz konusu değildir” diye konuştu.

 

Bu açıklamaların ardından Başkan Çoban ve Bilgi İşlem Birim Sorumlusu Sefer Aytekin, kendilerine yöneltilen sorulara cevap verdiler.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: afyon haber,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Küçük sanayi sitesi yönetiminden oda ziyaretleri
Koçak 2 Engelliyi daha sevindirdi
Mehmetçiğimiz seferde minik eller duada
Şehit ve gazi çocuklarının her zaman yanındayız
Gün FM’den 13 Şubat’a özel yayın
Anne Okulu’nda ücretsiz hizmet veriliyor
Elektronik ticareti istişare ettiler
Türkiye’nin Kalkınmasıyla İlgili Hazırlanan 11. Kalkınma Planına Afyonkarahisar Katkı Sağlıyor
Emirdağ Şoförler Odası seçimlerine 3 aday birden çıktı
“Büyükşehir olan iller gelişir”
“Okullar Hayat Bulsun” Projesi Kapsamında Fidan Dikimi Gerçekleştirdi
BİR HATIRA: DAMLAMAYAN BOYA...
Üst geçit köprü çalışmaları devam ediyor
işte yeni mesai saatleri
KAHVECİLER ODASI’NDAN BAŞKAN ÇOBAN’A DESTEK
ESOB YÖNETİM KURULLARI YOL HARİTASINI BELİRLEDİ
Afyonkarahisar'da damada düğünde sebze ve meyve taktılar.
inanmayın onlara
Çocuklara bütünsel yaklaşım çok önemli
BAKKALAR ODASI BAŞKAN ADAYI VEZİROĞLU’NDAN ESOB’A ZİYARET
ÇAY SELEVİR SULAMASI İLE 87.600 DEKAR ZİRAİ ARAZİ MODERN SULAMA İLE SULANACAK
AFYONKARAHİSAR KASAPLAR VE SUCUKÇULAR ODASI BAŞKANI İBRAHİM YÖRÜK Et Fiyatları Hakkında Basın açıklaması
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Vali Mustafa Tutulmaz Esnaf Ziyaretinde Bulundu
MEMUR SENDİKALARINDAN BAŞKAN ÇOBAN´A DESTEK
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İlimizde Coşkuyla Kutlanıyor.
DEVLETİN ZİRVESİ BU DÜĞÜNDEYDİ
SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ÇIĞIR AÇTIK
TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ AFYON’DA
BAŞKAN ÇOBAN´DAN YAŞLILAR GÜNÜ MESAJI
Bu ayıp, Osmangazi EDAŞ'ın ayıbı..
Başkan çoban’dan bayram mesajı
Hazreti ömer camii’nde 45 öğrenciye iftar
MUHTEŞEM PROJE
Saadet partisi il gençlik kolları başkanı 1 mayıs ziyaretleri yaptı
Devlet hastanesi başarılara koşuyor
Hukukta çocuk kavramı anlatıldı
Tarih ve doğanın içinde yolculuk yaptılar
Vali aziz yıldırım kutlu doğum haftası programına katıldı
Kayadibi, düğün salonuna reis'in yeri ismini verecek
Turizm haftası vali aziz yıldırım’ın katıldığı törenle başladı
Üretmeden ekonomi olmaz
Geri dönüşüm ve çevre bilinci eğitimlerine başlandı
AFDİDER’den kalp sağlığı haftasına dikkat çekildi
İl müftümüz ve beraberindekiler vali aziz yıldırım’ı ziyaret ettiler
FETÖ DEN GÖZALTINA ALINDILAR
"Tek adam rejimine, adaletsizliğe hayır demeliyiz"
Bel fıtığında mikrodiskektomi ile başarı yüksek, memnuniyet yüksek
Bu anayasada kadın yok, emek yok
Esob’dan 3 yere 3 ayrı kutlama
Çöl, “bakanımız eroğlu ilçemize hizmet yağdırdı”
Ulusal Gazeteler
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
47
52
6
2
15
23
2
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
38
33
5
8
10
23
6
Trabzonspor
36
38
5
9
9
23
7
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Akhisarspor
30
31
9
6
8
23
10
Kasımpaşa
29
36
10
5
8
23
11
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
12
Bursaspor
27
31
10
6
7
23
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
35
14
3
6
23
16
Atiker Konyaspor
21
23
12
6
5
23
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22

TRT Spor Haberler

En Son Haberler  |  Spor Toto Süper Lig
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv