Haber Detayı
17 Nisan 2017 - Pazartesi 18:10 Bu haber 763 kez okundu
 
Parlamenter sistemden yana olan 25 milyon kişi var
Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kemal Demirkırkan, referandum sonrasındaki ilk açıklamayı yaptı. Demirkırkan'ın açıklaması şöyle
Siyaset Haberi
Parlamenter sistemden yana olan 25 milyon kişi var

Biz bu süreçte kimseyi kırmadan, dökmeden, hakaret etmeden, ideolojik tartışmalara girmeden, meseleyi ‘sen ben kavgası’na çekmeden bir kampanya yürüttük. Bize yapılan hakaretleri dahi görmezden geldik. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır deyip tüm toplum kesimleriyle işbirliği içinde olduk.

Başından sonuna olumsuz ve eşitsiz şartlarda ilk başta OHAL şartlarında yapılan bir seçim süreci yaşadık. Bu süreçte devletin tüm imkanlarına karşı mücadele etmeye çalıştık. Tarafsızlığı olmayan ve devletin imkanlarını hergün kullanan sürekli açılış adı altında mitingler yapan bir cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar ile yarıştık. İllerde hükümetin valileri kaymakamları müdürleri ile mücadele ettik. Ekonomik olarak çok kısıtlı bir bütçeyle imce usulü toplanan paralarla, hergün sabah akşam 5 yıldızlı otellerde yemek veren bir iktidarla yarıştık. Seçimden bir gün önce anket şirketleri ile manüplasyon yapan sayım başladığında Evetlerin  %65 olduğunu iddia eden bir Anadolu Ajansı ile yarıştık.

Bütün bunların ötesinde seçim günü seçim başladıktan sonra kuralları değiştiren, sayım sırasında müşahitleri içeri almayan bir anlayışa karşı, farklı mühürlerin kullanıldığı 25000 sandıkta itirazın olduğu bir seçimle günü yaşadık.

CHP Afyon örgütü olarak bu hukuksuz tutuma karşı öncelikli olarak ilçe seçim kurullarına, ardınan il  seçim kurulu yada Yüksek Seçim Kurullarına itirazlarımızı yapacağız. Sonuna kadar hakkımızı savunacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Sayım günü yaşananlar aslında yapılan referanduma en büyük gölgeyi düşürmüş, meşruiyetini sorgulanır hale getirmiştir. Bugün birçok vatandaşımız bu konuda yaşananlardan dolayı yaşadıkları üzüntüyü ifade etmiştir.

Seçim sonucunda özgürlüklerden, parlamenter rejimden ve demokrasiden yana güçlü bir tavır ortaya koyan %49 yani 25 milyon kişi olduğunu gördük. Bu oran aslında iktidara karşı yeni bir muhalefetin ortaya çıktığını gösteren en önemli göstergedir. Bu seçim bize birbirine uzak gibi görünen bir çok seçmenin aslında aynı hedef doğrultunda nasıl da bir araya gelebildiğini, ülkesi ve çocuklarının geleceği için birlikte hareket edebildiğini gösterdi.

Ben ülkesi için, cumhuriyet ve demokrasimiz için, çocuklarımızın geleceği için fedakarca çalışan, tek adam rejimine karşı çıkan tüm yurttaşlarımıza saygılarımı sunuyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: afyon haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı