Haber Detayı
25 Kasım 2015 - Çarşamba 16:45
 
PARSAK: ÖĞRETMENLERE 24 KASIM’DA İKRAMİYE VERİLMELİ
MHP Afyon Milletvekili Mehmet Parsak öğretmenlerin yaşadıkları maddi sıkıntılara dikkat çekerek, AK Parti hükümetine öğretmenlere 24 Kasım Öğretmenler Gününde bir maaş ikramiye verilmesini önerdi.
Siyaset Haberi
PARSAK: ÖĞRETMENLERE 24 KASIM’DA İKRAMİYE VERİLMELİ

Parsak’a Gazeteniz Yenigün Muhabiri Tuğçe Bağlıoğlu Eğitim-İş’in açıkladığı  anteki sordu. Ankette 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle, 24 ilde 833 öğretmenle görüşen Eğitim-İş, ‘Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 71’i kredi kartına, yüzde 74’ü bankaya, yüzde 43’ü esnafa, yüzde 36’sı ise şahıslara borcu olduğunu belirtirken, yüzde 46’sı annesinden ve babasından maddi destek aldığını kaydetti.

64. HÜKÜMETE ÇAĞRIMIZDIR

Konuyu yorumlayan Mehmet Parsak, “Bu rakamların ötesinde çok ciddi şekilde icra tehdidi yaşayan öğretmen var. Bunların bir kısmı icralık olmuş bir kısmı ise maaşında haciz var. Bunlar çalışan öğretmenlerimizin durumu. Birde çok ciddi rakamlarda atanamayan öğretmen sorunumuz var. Ama öğretmenlerimiz çok fedakarlar çalışan öğretmenlerimiz bile yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Ekonomik olarak tüm öğretmenlerimiz durumu içler acısı kötü var, daha kötü var en kötü var iyi durumda olan öğretmenimiz yok.  Buna rağmen fedakarca çalıyorlar. Bence kahramanca işlerini yapıyorlar. Sıkıntılarını öğrencilerine hissettirmeden görevlerini yapıyorlar. Bu esnada da bir çok sistem problemiyle uğraşıyorlar. AKP iktidarında 5 defa bakan değişti. Sistemler değişti. Bugün bu konuyla ilgili TBMM’de bir basın toplantısı düzenledik. Yılda bir defa öğretmenler günü kutluyoruz. Bu manevi morali maddi olarak da sağlamamamız gerekiyor. 24 Kasım’da bir öğretmene bir maaş ikramiye verilmesi çok önemli. Bu MHP olarak bizim bugün kurulan 64. Hükümete çağrımızdır. Bu hayata geçirilse öğretmenler günü gerçek bir anlam kazanır” dedi.

SİYASİ BASKI HİSSETTİĞİNİ SÖYLÜYORLAR

Eğitim-İş’in açıkladığı verilerde şu maddeler öne çıkıyor: Borçla geçinmek zorunda kalan öğretmenlerin yüzde 29’u ek iş yaparken, sinemaya, tiyatroya, tatile gidemiyor. Yüzde 7’si maaşına en az bir kez icra geldiğini kaydediyor. Araştırma sonuçları öğretmenlerin yüzde 73’ünün gelecekten ümitli olmadığını ortaya koyarken, yüzde 80’i özgürce fikirlerini açıklayamadığını, yüzde 70’i de siyasi baskı hissettiğini söylüyor.

DİKKAT ÇEKEN SONUÇLAR

* Öğretmenlerin yüzde 77’si tatilini evinde ya da köyünde geçiriyor.

* Yüzde 74’ü herhangi bir bankaya borçlu. Borcu olanların yüzde 68’inin borcu 10 bin TL’den fazla.

* Öğretmenlerin yüzde 71’inin kredi kartı borcu varken, yüzde 69’unun borcu 5 bin TL’ye ulaşıyor.

* Öğretmenlerin yüzde 40’ı ev, yüzde 27’si taşıt kredisi öderken, yüzde 21’i de çocuklarının eğitimi için kredi çekiyor.

* Eğitimcilerin yüzde 3’ü maaşında icra olduğunu, yüzde 7’si de maaşına en az bir kez icra geldiğini belirtiyor.

* Öğretmenlerin yüzde 49’u maaşının düşük olması nedeniyle son bir yıldır tiyatroya, yüzde 42’si sinemaya, yüzde 72’si ise haftada bir kez ailesi ile birlikte yemeğe gidemiyor.

* Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 66’sı gazete, dergi ve kitap alamadığını belirtirken, yüzde 73’ü gelecekten ümitli olmadığını vurguluyor.

* Öğretmenlerin yüzde 80’i özgürce fikirlerini açıklayamazken, yüzde 70’i siyasi baskı hissediyor.

* Öğretmenlerin yüzde 82’si okul yöneticilerinin siyasi iktidarın etkisi ile atandığını düşünüyor.”

ANGARYA İŞ YAPIYORLAR

EĞİTİM-Sen de öğretmenlerin çalışma koşulları ve sorunları ile ilgili kapsamlı bir araştırma yaptı. Türkiye çapında 7 bölge ve aralarında Ankara, İstanbul, İzmir, Muş, Mersin, Hakkari’nin de bulunduğu 40 ilde, 4 bin 952 öğretmenle yapılan araştırmaya katılanların yüzde 21.6’sı 9-15 yıl arası, yüzde 15.1’i 4-8 yıl arası, yüzde 12.5’i ise 1-3 yıl arası kıdeme sahip öğretmenlerden oluştu. Öğretmenlerin yüzde 42’si mesleklerini yaparken kendilerini mutlu ve huzurlu hissedip hissetmediklerine ilişkin soruya “hayır” yanıtını verdi. Öğretmenlerin üçte biri, meslek hayatlarında kendilerini en çok rahatsız eden sorunları “Maddi koşulların zorlaşması ve maaşların yetersizliği” ile “Mesleki saygınlığın olmaması” olarak belirtti. Araştırmada dikkat çeken bazı sonuçlar ise şöyle:

KOŞULLAR KÖTÜYE GİDİYOR

* Öğretmenlerin yüzde 39’u çalışırken baskı ve yönlendirme ile karşı karşıya kalıyor.

* Eğitimcilerin yüzde 51.2’sine angarya işler yaptırılıyor.

* Öğretmenlerin yüzde 74.5’i çalışma koşullarının daha kötüye gittiğini düşünüyor.

* Koşulların kötüye gittiğini düşünenleri yüzde 13.6’yla koşulların aynı olduğunu düşünenler, yüzde 7.3’le koşulların iyiye gittiğini düşünenler takip ederken, yüzde 4.9 ise “koşullardan memnunum” dedi.

* Öğretmenlerin yüzde 90.6’sı ‘Geleceğe güvenle bakabiliyor musunuz?’ sorusuna ‘Hayır’ yanıtını verdi.”>>>Tuğçe BAĞLIOĞLU

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyon Haber, Afyon Siyaset,
Yorumlar
Haber Yazılımı