Haber Detayı
04 Nisan 2014 - Cuma 00:00
 
Proje Üreten Başarılı Öğrencileri Ödüllendirdi
Milli Eğitim Bakanlığı ve Tübitak işbirliğinde düzenlenen TÜBİTAK lise öğrencileri arasında düzenlenen ‘Araştırma Projeleri Yarışması’ ve ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen ‘Bu Benim Eserim’ isimli proje yarışmalarında dereceye girerek ilimizi Bölge Sergilerinde temsil etme hakkın kazanan öğretmen ve öğrencilere ödülleri düzenlenen yemek sırasında Vali Balkanlıoğlu tarafından verildi.
Eğitim Haberi
Proje Üreten Başarılı Öğrencileri Ödüllendirdi

İkbal Termal Otel’de düzenlenen yemeğe Vali Balkanlıoğlu’nun yanı sıra  İl Jandarma Komutanı Kd.Alb. Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, il müdürleri,  söz konusu yarışmalara projeleri ile destek veren öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Yemek öncesinde projeler hakkında bilgi veren Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliğinde ortaokul ve lise öğrencilerinin proje üretmeleri amacıyla ‘Araştırma Projeleri Yarışması’ ve ‘Bu Benim Eserim’ isimli proje yarışmalarının her yıl düzenlendiğini belirterek, TÜBİTAK lise proje yarışmalarına  geçen yıl ilimiz genelinden 21 proje ile katılırken, bu yıl 170 proje ile katıldıklarını, bu projelerden 7 sinin bölge sergisinde sergilendiğini, bu projelerden 2’sininde Mayıs ayında Ankara’da yapılacak olan Türkiye Finali sergisinde sergileneceğini ifade etti.

“Projeye katılan okullarımızı yürekten kutluyorum”

Yalçın; “Ortaokul öğrencilerinin yarıştığı Bu Benim Eserim proje yarışmasında ise geçen yıl 165 proje ile katıldık. Bunlardan 3 tanesinin Bölgesel sergide sergilendi. 1 tanesinin de Türkiye şampiyonu oldu. Bu yıl ise 295 projenin üretildi, bunlardan dereceye giren 10 proje gelecek hafta bölge sergisinde sergilenecektir. Bu projelerden en az 2 tanesinin de Türkiye çapında dereceye giren projeler arasında yer alacağına yürekten inanıyoruz. Tüm bu proje çalışmaları sırasında her zaman yanımızda olan Valimize teşekkür ederken, proje çalışmalarına katılan öğretmen ve öğrencilerimize de başarılar dilerim” dedi.  Ödül töreni öncesinde konuşan Vali İrfan Balkanlıoğlu;”Bir proje fikri ve proje yapma, bunu da cesaretle sunma, projenin konusu ne olursa olsun son derece önemli hususlardır. Sizlerin belki çok basit gibi gördüğünüz bu projeler ilerde milletimizin ve memleketimizin ufkunu açacak çok daha büyük projelere dönüşebilir. Hepiniz Bill Gates diye birisini duymuşsunuzdur.  Kendisi okumuş bilgisayar mühendisi olmuş birisidir. Ama o zamana kadar bilgisayarlar son derece büyük ve yetersizdi. Yani şu anda küçük bir cep telefonundan bile hafızası ve gücü azdı. Ben Merkezi Nüfus İdaresi MERNİS’i nüfus müdürlüğünde görmüştüm. Önceden nüfus kağıdını almak, güncellemek, bilgileri işletmek için veya nüfus kayıt bilgisi almak için Nüfus İlmuhabiri gerekirdi. İlkokula girerken bile isterlerdi. O belgeyi alabilmemiz için nüfus idaresine gidip müracaat etmeniz gerekiyordu. Burada koskoca kütük dedikleri defterleri açıp senin köyünü mahalleni bulup, soyunu sorup, alfabetik sıraya göre oraya bakarak yazıyorlardı. Şimdi artık bununla ilgili olarak Türkiye’nin her tarafında bilgi paylaşımı sistemi açıldı.

“Türkiye’nin her tarafında bilgi paylaşımı sistemi açıldı”

 Herkesin nüfusu hatta adresi de kayıtlı. Mahkemede staj yapıyordum. Nüfus ve sabıka kaydının istenmesine diyerek kararlar veriliyordu. Adam belki suçsuz bir davasında hemen acil karar çıkarması lazım. Memleketine yazıyorlardı aylarca bekleniyordu. Bazen 5-6 ayda gelirdi kayıtlar. Şimdi bunların hepsi sona erdi. Zaman içerisinde Bill Gates denen kişi çok para gerektirmeden evinin garajında iki arkadaşıyla Windows diye bir program çıkarmış ve Microsoft diye şirket kurmuş. Ondan önce çok daha yavaş giden programlar vardı.  Bu sonsuz seçenekler sundu yani. Roma rakamları kullanılırken 0’ın bulunması gibi bir şey oldu. Dolayısıyla milletin ufkunu açtı. Bilgisayarlar küçüldü ve artık cebe girecek hale geldi. Bu çalışmaları sonucunda ülkesine 300-400 milyar dolarlık bir kaynak oluşturdu. Artık her türlü yazışmalar, yanındaki arkadaşına bile mail atsan Amerika’ya gidip geliyor diyorlar. Bu sayede Dünyayı kontrol ederek kullanılan bütün bilgisayarlarla telif hakları dahil almak üzere 500 milyar dolarlık bir değer oluşturmuşlardır. Amerika’nın zenginliği biraz buralardan geliyor. Sizlerin bu çabalarınız çok küçük gibi olabilir ama memleketimiz açısından son derece önemlidir. Bu tür çalışmalarda hocalarımızla birlikte gayret ederek çocuklara yol göstermemiz lazım. Umulur ki içlerinde bir tanesi Steve Jobs, Bill Gates gibi kişiler çıkar. Türkiye’yi dünyanın en zengin ülkesi haline getirir. Bizim petrolümüz falan yok, en büyük zenginliğimiz sizlersiniz. Bu çabalarınızdan dolayı sizleri kutluyor ve teşekkür ediyorum.  İnşallah bölge sergilerinde de birinci olanlar olursa ve Türkiye Finallerine kalıp oradan da derece getiren olursa büyük mükafatlarımız ve hediyelerimiz olacak” dedi. Yemek sonrasında proje danışman öğretmenlerine plaket, proje hazırlayan öğrencilere de madalya, kitap ve çeşitli hediyeleri Vali İrfan Balkanlıoğlu, İl Jandarma Komutanı J.Kd. Albay Yusuf Kenan Topçu, Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın tarafından verildi.>>Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Milli, Eğitim, Bakanlığı, Tübitak, işbirliğinde, düzenlenen, TÜBİTAK, lise, öğre
Yorumlar
Haber Yazılımı