Haber Detayı
24 Haziran 2019 - Pazartesi 16:45
 
Rengarenk sokaklarda tarihe yolculuk
Afyonkarahisar’da tarihi dokuya sahip, korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli ve dış cephe korumalı 400 civarında ev bulunuyor.
Gündem Haberi
Rengarenk sokaklarda tarihe yolculuk

Rengarenk evler restorasyon tamamlandı ve şehre yeni bir görünüm kazandırdı. Kentsel sit alanı içerisinde koruma altına alınan bu evler  kale çevresindeki ilk yerleşim yerleri olan evler Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce gönderilen ödeneklerle rengarenk oldu. Kentsel Sit içerisinde 18 mahalle mevcuttur. Bu alanda 214 konut, 16 cami, 10 türbe, 14 çeşme, 3 hamam, 1 han, 1 bedesten, 1 kilise kalıntısı bulunuyor.

Sivil mimari örneği

Kentin en eski yerleşim yerlerinden Tâc-ı Ahmet, Zaviye ve Yukarı Pazar mahalleleri, 1902 yılında geçirdiği yangın sonrasında, kısa sürede yeniden yapılanmıştır. Afyonkarahisar şehrinin eski yerleşim yerlerindeki mahalleler doğal bir doku oluştururken, kentin geçirdiği yangından (1902) sonra kurulan mahalleler, ızgara şeklinde dik kesişen sokaklardan oluşmaktadır. Sit alanı olarak belirlenen bu mahallelerde çok düzgün ve akılcı şehircilik planlaması görülüyor.

Turistlerin ilgisini çekiyor.

Afyonkarahisar evlerini oluşturan mekânlar, işlevlerine göre belli noktalarda bulunuyor. Bu binaların hiçbiri birbirine benzemediği gibi, birbirlerinin görüntülerini de engellememektedir. Gün ışığını en iyi kullanan ustalar, güney ve kuzey rüzgârlarından da en iyi şekilde yararlanmışlardır. Restore edilerek turizme kazandırılan tarihi Afyon Evleri restaurant, cafe, butik otel olarak hizmet vermektedir. “Eski Afyon” olarak bilinen, tarihi evlerin yanı sıra hanlar ve camilerin de aralarında olduğu çok sayıda tescilli kültür varlığı bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rengarenk, sokaklarda, tarihe, yolculuk,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Rengarenk sokaklarda tarihe yolculuk
Rengarenk sokaklarda tarihe yolculuk
Rengarenk sokaklarda tarihe yolculuk
Yorumlar
Haber Yazılımı