Haber Detayı
22 Ekim 2015 - Perşembe 16:19
 
SARE DAVUTOĞLU'NA AÇIK MEKTUP
Mağdur Gazeteci Yaşar Oflaz, yaklaşık dört aydır kaldığı Afyonkarahisar Açık Ceza İnfaz Kurumundan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu’na mektup gönderdi.
Gündem Haberi
SARE DAVUTOĞLU'NA AÇIK MEKTUP

Bir ay önce Sare Davutoğlu’na gönderilen mektupta, durumuyla ilgili bilgileri özet olarak yazan Oflaz’a henüz yanıt verilmedi. Seçim çalışmaları nedeniyle Davutoğlu’nun mektubu yanıtlayamadığını düşünen Yaşar Oflaz ve ailesi önümüzdeki günlerde adaletin yerini bulacağını bildiklerini söylediler.

 

ÇARELER YETKİLİ İSİMLERCE ARANIYOR

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Av. Ali Özkaya’ya Yaşar Oflaz’la ilgili bilgilerin verildiği kaydeden Afyonkarahisar Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Abdioğulları da hukuk anlamında çarelerin en yetkili isimler tarafından arandığını bildirdi.

Afyonkarahisar İnternet Habercileri Derneği Başkanı İsmail Ögeday da yaptığı yazılı açıklamada, internet habercisi ve gazeteci olan Yaşar Oflaz’ın durumunu yakından takip ettiklerini ve suçsuz olduğuna yürekten inanılan Oflaz’ın yönetim kurulu olarak da arkasında olduklarını beyan etti.

 

İşte Yaşar Oflaz’ın cezaevinden Sare Davutoğlu’na gönderdiği mektup:

 

HIRSIZ DIŞARDA,

BEN İÇERDEYİM

 

16 yıldır çeşitli yerel gazetelerde çalıştım. 2010-2013 arasında çalışmış olduğum Afyon Odak gazetesi Anadolu Ajansına (AA) abone olmadığından dolayı Anadolu ajansının gazetede izinsiz yayınlanan 10 tane haberi tespit eden ajans gazeteye dava açarak kazandı.

Gazete imtiyaz sahibi, Genel Yayın Yönetmeni ve Yazıişleri Müdürü Şüpheli olarak bizlere mahkemeden tebligat geldi.

Gazetede asgari ücretle çalışan Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Yaşar Oflaz’a Mahkeme sonucu toplam 10 adet haberin her biri için 5’er bin TL’den toplam 50 bin TL, Adli para cezası karşılığı 500 gün hüküm verildi.

13 Temmuz 2015 Tarihinde Afyon açık cezaevine girdim. Her dosya için 50 gün veya 5 bin Tl para cezası.. 50 bin Tl, ödenecek veya 500 gün hapis cezasıyla günlüğü 100 TL den ceza hapis yatarak ödenecek.

Gazetenin ortağı değilim, hissedarı değilim, bir çalışanı,, alınan maaş aylık 5 bin Tl. değil, Asgari brüt.. geçinen birisiydim.

Daha önce bu tarzda olan olaylarda teamül gereği cezaları gazete patronları ödemiş veya ajanslarla “abone olma” yoluyla uzlaşma yollarını tercih etmişlerdir…

Ama Odak gazetesi patronu benim eniştem başbakan, bu işi hallederiz, AA müdürünü de görevden aldırırız diyerek ne ajansa abone oldu ne de cezayı ödedi.

Böylece olan asgari ücretli gariban bana oldu…

Gazetenin arka fonunda olan, aynı zamanda Afyon Gazeteciler Cemiyet Başkanı (Mehmet Emin Güzbey )mahkemeden gelen evrakları götürdüğümde, bunlardan bir şey çıkmaz, Benim eniştem başbakan diyerek olayı savsaklayarak “hallediyoruz, halledeceğiz, halletmek üzeriyiz” diye beni oyaladı.

Başbakan eniştesine söyleyip Anadolu ajansının genel müdürünü aldıracak olanlar şu an kabuklarına çekilmiş benim hapis ceza yattığımı seyretmektedirler.

Bana paramız yok, sen cezayı yat diyerek parayı nereden ve nasıl buldularsa mermer fabrikalarındaki 600 milyarlık icrayı kaldıranlar benim hapishane köşelerinde sürünmeme sebep olarak AA’nın kazandığı 50 bin lirayı ödememişlerdir.

Maddi ve manevi zarar gören benim.

Sefa süren onlar…

Hala adalet ve vicdan bekliyorum.

YAŞAR OFLAZ

AFYON AÇIK CEZAEVİ (EK BİNA) HÜKÜMLÜ

Kaynak: Editör:
Etiketler: SARE, DAVUTOĞLU'NA, AÇIK, MEKTUP,
Yorumlar
Haber Yazılımı