Haber Detayı
22 Kasım 2015 - Pazar 20:03
 
Serteser, gurur gününde yalnız bırakmadı
Afyon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na, Fransa'nın en üst düzey nişanı olan Legion d'Honneur madalyası takdim törenine katıldı.
Gündem Haberi
Serteser, gurur gününde yalnız bırakmadı

Hisarcıklıoğlu, Fransa Cumhuriyeti'nden böyle bir nişan almaktan büyük onur duyduğunu ifade etti. Fransa İmparatoru Napolyon’un 1804 tarihinden itibaren verdiği nişanın sahibi Türkiye Fransa ilişkilerine katkılarından dolayı Hisarcıklıoğlu oldu. Türkiye’den ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk’e verilen madalyayı iş dünyasının önemli isimleri de daha önce almıştı.

 

TERÖRÜN DİNİ VE MİLLİYETİ YOKTUR

Hisarcıklıoğlu’na iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi dolayısıyla verildi. Hisarcıklıoğlu, Fransa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Andre Marcon’un teklifi ile Türkiye-Fransa ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine yapmış olduğu katkılardan dolayı, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın onayı ile madalyaya layık görüldü. Madalya töreninde konuşan Hisarcıklıoğlu, Fransa’da meydana gelen saldırıya değinerek terörü nefretle kınadığını söyledi. Fransa halkı ile dayanışma içerisinde olduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Terörle mücadele eden halkımız. Fransa’nın endişesini anlamaktadır. Terörün seçtiği hedefler özgürlük eşitlik kardeşlik ve insanlığın onurudur. Terörün dini ve milliyeti yoktur. Bu tür acıların yaşanmamasını diliyorum” dedi.

 

TİCARETE YENİ İVME KAZANDIRMALIYIZ

İki ülke arasındaki ikili ticaretin yukarı çekilmesi gerektiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu,  “15 milyar dolar karşılıklı ticaret hacmi var. Bu rakam ne Fransa ne de Türkiye’nin ekonomik gücünü gösteriyor. Ticarete yeni ivme kazandırmalıyız.  Fransız şirketlerin Türkiye’deki yatırımı yüzde 10 civarında. Biz daha fazla Fransız şirketlerin yatırım yapmasını destekliyoruz. Enerji ve ulaşım başta olmak üzere yeni Fransız yatırımlarını ülkemizde görmek istiyoruz. Fransa’da da Türkiye’den daha fazla yatırım yapılmalı” şeklinde konuştu.

FRANSA AB’NİN MİMARIDIR

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Gümrük Birliği kapsamında sanayinin yanı sıra tarım ve kamu alımlarının da konuşulduğunu belirterek şunları söyledi: “Modernize edilecek Gümrük Birliği ile işlem hacmi büyüyecektir. Fransa AB’nin mimarıdır. Türkiye ve Avrupa Fransa’nın desteğine ihtiyaç duymaktadır. Geçmişte AB üyelik sürecine başlayan Fransa bu ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamalıdır. Fransa’nın AB’nin geleceği ile ilgili vizyonda Türkiye’nin de yer almasına yönelik desteğine ihtiyaç var” dedi. 18-20 Kasım tarihlerinde yapılan ziyarette, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hüsnü Serteser bulunarak, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na verilen Fransa'nın en üst düzey nişanı olan Legion d'Honneur madalyasının Türk  İş Dünyası için  önemli olduğunu belirterek Hisarcıklıoğlu’nu iki ülke ticari ilişkilerinin geliştirilmesine verdiği katkıdan dolayı tebrik etti. >>>Haber Merkezi

 

 

 

Kaynak: Editör: Numan Bangir
Etiketler: afyon haber, afyon haberleri, afyon gündem
Yorumlar
Haber Yazılımı