Haber Detayı
19 Ekim 2015 - Pazartesi 21:28
 
Şifalı aşure günü etkinlikleri başlıyor
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından Muharrem Ayı'nın 10. gününe rastlayan Aşûre Günü'nde Hz. Mevlana'nın yedinci kuşak torunlarından büyük Mutasavvıf Sultan Divani'yi anma ve geleneksel 40 hatimli Şifalı Aşure Günü etkinlikleri Perşembe günü başlıyor.
Gündem Haberi
Şifalı aşure günü etkinlikleri başlıyor

Afyonkarahisar Mevlevihanesi (Mevlevi Camii) bahçesinde ikindi namazının ardından aşure duası ile başlayacak etkinlikler, 23 Ekim’de Cuma namazından sonra Mevlevi/Türbe Camii başta olmak üzere kentin birçok noktasında 60 bin kap şifalı aşûre dağıtılacak. Etkinlikler çerçevesinde ayrıca, Cuma  günü saat 19.00'da  Atatürk Spor Salonu'nda Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneği Afyonkarahisar Şubesi işbirliği ile Aziz Şehitlerimiz için Kur’an-Kerim ziyafeti ve Tasavvuf konseri düzenlenecek.

ÇOK İLGİ GÖRMÜŞ KÖKLÜ BİR GELENEK

Muharrem Ay'ında icrâ edilen Aşûre pişirme geleneği, Anadolu'da hâlen çok önemseniyor. Bu gelenek, Mevlevîhânelerde de özenle icrâ edilmiş ve 16. yüzyılda Afyonkarahisar Mevlevîhânesi'nde (Sultan Dîvânî zamanında) daha renkli törensel bir hüviyet kazanmıştır. Mevlevîhâne bahçesine kurulan kazanlarda, dervişlerin aşûre karması çok ilgi görmüş ve bu gelenek, diğer mevlevîhânelere de taşınmıştır. Bütün bilim adamlarının da kabul ettiği gibi Konya Mevelvîhânesi'nden sonra en önemli Mevlevîhâne olan Afyonkarahisar Mevlevîhânesi'nde, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından devam ettirilen bu gelenek, 22-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. "40 Hatimli Şifalı Aşûre" ismiyle halk ile buluşacak olan etkinliklere tüm halkımız davetlidir.>>>Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şifalı, aşure, günü, etkinlikleri, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı