Haber Detayı
30 Mayıs 2018 - Çarşamba 21:03 Bu haber 771 kez okundu
 
"Sözümüz söz, çiftçiye mazot 3 TL'den verilecek"
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, CHP iktidarında Türkiye’yi tarımda ithalatçı olmaktan çıkarıp, ihracatçı haline getireceklerini belirterek, "Sözümüz söz CHP iktidarında çiftçiye mazot 3 TL’den verilecek" dedi.
Siyaset Haberi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Dinar ilçesi ile ilçeye bağlı belde ve köylerde seçim çalışmalarını sürdürdü. Yoğun tempoda seçim çalışmalarına devam eden Milletvekili Köksal, gündüz Dinar ilçe merkezini, gece ise ilçeye bağlı belde ve köyleri ziyaret etti.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili ve 1. sıra Milletvekili Adayı Burcu Köksal'a ziyaretlerinde CHP Afyonkarahisar 2. sıra Milletvekili Adayı Ahmet Hakan Uyan, CHP Afyonkarahisar 6. sıra Milletvekili Adayı Hatice Gökoğlu, CHP Dinar İlçe örgütü üyeleri eşlik ettiler.

HALKIN VEKİLİ, HALKIN ARASINDA...

Dinar ilçe merkezinde pazar yerini, esnafı ve vatandaşları ziyaret eden Milletvekili Köksal, vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Çok sayıda vatandaş 'halkın vekili halkın arasında' sözleri ile Milletvekili Köksal'a sevgisini göstererek, "Dünde, bugünde tek yanımızda olan Milletvekilimiz Burcu kızımız. Diğer siyasiler seçimden seçime gelirler ancak Burcu kızımız her zaman bizlerin yanında olarak istek ve taleplerimizi dinleyerek bu taleplerin yerine gelmesi için elinden gelen çabayı gösterdi. Bizlerde 24 Haziran seçimlerinde Burcu kızımızın yanında yer alacağız" dediler.

KOLTUKTA OTURAN VEKİL OLMADIM, OLMAYACAĞIM

Vatandaşların gösterdiği yoğun ilgiye layık olabilmek için elinden gelinin fazlasını yapmaya her zaman gayret gösterdiğini kaydeden Milletvekili Köksal ise, "Milletvekili demek Ankara'da koltukta oturmak demek değil. Koltukta oturan vekil olmadım. Hiçbir zamanda olmayacağım. Sizler bizleri temsilciniz olarak seçtiniz. Ankara'da oturmak için seçilmedik. Ben ilk kez Milletvekili seçildiğimde yurttaşlarımıza bir söz vermiştim. Ankara'nın değil halkın vekili olacağım diye. Bu sözümü yerine getirebilmek adına gece-gündüz çalışıyorum. Bundan sonrada aynı şevk ve heyecanla çalışmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.  

ÇİFTÇİLERİMİZİN TARIMSAL KREDİ BORÇLARININ FAİZLERİNİ SİLECEĞİZ

"Sözümüz söz CHP iktidarında çiftçiye mazot 3 TL’den verilecek" diyen Köksal, "Çiftçilerimiz, yüksek girdi maliyetlerini karşılayamıyor. İthalat nedeniyle eziliyor. Düşük ürün fiyatları yüzünden tarlasını terk ediyor. CHP olarak bizler, toplumun yok sayılan yüzde 99’undan yana, emekliden, esnaftan, çiftçiden, üretenden ve tüm yoksullardan yana olan bir gelecek amaçlamaktayız. Rant ekonomisinin yerine, büyüme ve gelir adaleti programını uygulayarak toplumun tüm kesimlerine nefes aldıracağız. Esnaf ve çiftçinin kazancı, giderlerini karşılayamamakta, ekonomiye duyulan güven erimektedir. Çiftçinin üretimde kullandığı mazottan ÖTV ve KDV’yi kaldıracağız. Böylece mazotun litresini çiftçiye 3 TL’den vereceğiz. Çiftçilerimizin tarımsal kredi borçlarının faizlerini sileceğiz" dedi.

TARIM DESTEKLERİNİ İKİ KATINA ÇIKARCAĞIZ

Dinar İlçe Merkezi ziyaretinin ardından ilçeye bağlı Haydarlı Kasabası ile Kınık, Yıprak köylerini ziyaret eden Milletvekili Köksal, CHP iktidarında çiftçilere verilen desteklerden dosya parası, genel giderler vb. adı altındaki kesintilerin tamamının kaldırılacağını belirterek, "Tarımsal destekleri çiftçinin girdi maliyetlerini hesaplayarak ve üzerine çiftçinin karını ekleyerek belirleyecek ve bir yıl önceden açıklayacağız. Destek tutarlarını en az enflasyon oranı kadar artıracağız. Tekstil tezgahlarımızda çiftçimizin yerli tohumlardan ürettiği pamuğun işlenerek ihraç edilmesini sağlayacağız. Ekilip biçilmeyen parçalı tarım arazilerini kooperatifler yoluyla kiralayacağız. Birleştirilen arazilerde çiftçiler, ziraat fakülteleri ve kamu kaynaklarıyla tarımsal üretime yeniden başlayacağız. İklim değişikliğinin sorumlusu olmadıkları halde sonuçlarından en fazla etkilenen çiftçileri, tarım işçilerini, balıkçıları ve güvenli gıdaya erişim sorunu yaşayanları koruyacak politikaları hayata geçireceğiz. Ormanlarımızı, meralarımızı, su kaynaklarımızı, denizlerimizi ve göllerimizi koruyacağız. Tarım, doğa ve sosyal politikalarımızın merkezine, doğaya ve ekolojik aile çiftçiliğine dönüş temelli nüfus hareketlerini koyacağız. Meraları özel mülkiyet olmaktan çıkaracağız. Türkiye’yi tarımda ithalatçı olmaktan çıkarıp, ihracatçı haline getireceğiz. Tarım Kanunu’nun 21. Maddesi’ni uygulayacağız. GSYH’nin yüzde 1’i kadar vereceğimiz tarım desteklerini iki katına çıkaracağız. Tarımsal üretimde kullanılan tohum, gübre ve tarım ilacı gibi girdilerin vergilerini düşürerek, maliyetleri aşağıya çekeceğiz. Parçalı tarım arazilerinin tarım sigortası sorununu çözeceğiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Sözümüz, söz,, çiftçiye, mazot, 3, TL'den, verilecek",
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Yorumlar
Haber Yazılımı