Haber Detayı
11 Kasım 2015 - Çarşamba 19:48
 
Termalciler, Direk Uçuş İstiyor
Türkiye’nin önemli termal turizm merkezlerinden Afyonkarahisar’da beş yıldızlı otel sayısı her yıl artıyor.
Ekonomi Haberi
Termalciler, Direk Uçuş İstiyor

İlde, 9 olan beş yıldızlı otel sayısı bu yılın sonunda 12’ye çıkıyor. 3 bin artışla toplam yatak sayısı yaklaşık 10 bin oluyor. Ancak, yatak sayısının artışına rağmen doluluk oranının istenilen düzeyde olmaması işletmeleri düşündürüyor. İç piyasanın talebi karşılamadığını belirten işletme sahipleri, hükümet eliyle acil olarak tanıtım atağına geçilmesini istiyor. Diğer yandan 3 yıl önce açılan ve üç ile hitabeden Bölgesel Zafer Havalimanı'ndan yurt dışı direk uçuş seferlerinin başlatılması gerektiği belirtiliyor.

İÇ PİYASA YETERLİ DEĞİL

Afyonkarahisar Termal Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (ATTİD) Başkanı Ali Acar, Bölgesel Zafer Havalimanı'ndan en az 6-7 ülkeye direk uçuş seferleri konulması gerektiğini söyledi. Bu konunun vakit kaybetmeden hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Acar, turizm işletmecilerinin de buna destek olmaya hazır olduğunu kaydetti. Acar, Almanya dışında uçak seferi olmayan ve istenilen yolcu kapasitesine ulaşamayan havalimanının bu sayede daha verimli kullanılacağını, hem de otellerin istenilen turist sayısına ulaşabileceğini kaydetti. Acar, “İç piyasa ile ayakta durmaya çalışan otellerimizi ciddi bir sıkıntı bekliyor. Çünkü yatak sayımız, otel sayımız her geçen gün artıyor. Ancak, iç piyasa yeterli değildir. Türkiye’nin her tarafına termal tesisler yapılmaya başladı. O bölgenin insanı oralara gidiyor. Herkes buralara gelecek diye bir şey yok. Afyonkarahisar’da mutlaka bu çalışmaların yapılması lazım ki termal sektör ayaklansın, değilse ciddi sıkıntılar bekler.” dedi.

TURİZM BAKANLIĞI ACİLEN EL ATMALI

Acar, Afyonkarahisar’da sadece sektörün çabasının yeterli olmadığını, Turizm Bakanlığı'nın bu işe el atarak en az 3 saat uzaklıktaki tüm ülkelerde ülkenin ve şehrin tanıtımını yapması gerektiğini vurguladı. Acar, şunları kaydetti: “Dolayısıyla hem havalimanımızın çalışmasın için de charter seferlerinin başlatılması gerekiyor. Şu an sadece Almanya’dan uçuş var. Hollanda, Fransa, Belçika’dan Rusya’dan, Sudi Arabistan, Kuveyt’ten de direk uçuşlar olmalı ki hem havalimanımız verimli çalışsın hem de otellerimizdeki doluluk oranları artsın. Yani yurt dışından turist olsun ki havalimanı çalışsın. Buraya ilk konduğunda seferler biraz sıkıntılı olabilir. İnsanlar buraya direk seferlerin olduğunu öğrensin ki ona göre tatilini ayarlasın.”

YILDA 5-6 MİLYON YOLCU

Sadece Afyonkarahisar ve bölgesinden Avrupa’da 500 bin kişinin yaşadığını ifade eden Acar, buradaki insanların haftanın belirli günleri gelip gitmesiyle bile yılda 5-6 milyon yolcuya ulaşılabileceğini anlattı. Acar, şunları söyledi: “O zaman havalimanı rantbl çalışabilir. Ancak, siz uçak seferleri koymazsanız, yada ilk başta ‘müşteri yok’ diye uçak seferleri koymazsanız olmaz. Önce seferleri başlatacaksınız, sonra bunları duyuracaksınız, daha sonra turistlerin gelmesi için çaba harcayacaksınız. Buna özel yatırımcı da yardımcı olacak. Bu seferler devamlılık arz edecek. Örneğin Antalya havalimanı ilk açıldığında dünyanın her tarafından uçak seferleri mi vardı. Bugün neredeyse bin tane uçak inip kalkıyor.” Afyonkarahisar’da beş yıldızlı otel sayısının ilerleyen aylarda sayısının 12’ye yükselerek yaklaşık 10 bin yatak sayısına ulaşılacağını hatırlatan Acar, Gazlıgöldeki otel, apart ve devre mülklerinde de hesap edildiğinde toplam 20-23 bin yatak sayısına ulaşılacağını dile getirdi.>>>Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyon Haber, afyon termal, termal haberler, ikbal, korel, oruçoğlu, termal ote
Yorumlar
Haber Yazılımı