Haber Detayı
02 Haziran 2016 - Perşembe 15:37 Bu haber 913 kez okundu
 
Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezi Ortak Kullanım Protokolü İmzalandı
Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ve Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) arasında Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi’nin Afyon Kocatepe Üniversitesi ile Orman Genel Müdürlüğü’nün ortak kullanımına ilişkin protokol Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun himayesinde imzalandı.
Ekonomi Haberi
Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezi Ortak Kullanım Protokolü İmzalandı

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez ve AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak tarafından imzalanan protokolle iki kurum arasında yürütülecek işbirliği ile Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezi bünyesindeki eğitim, öğretim, araştırma, geliştirme ve uygulama faaliyetlerinin bilimsel esaslar çerçevesinde yapılması, üretilecek hizmetlerin kaliteli, etkin, verimli ve sürdürülebilir olması hedefleniyor.

 

ÜRETİM VE PAZARLAMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

 

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, imzalanan protokol ile ilgili olarak, “Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu Hocamızın talimatı ve destekleriyle Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi 11 Aralık 2013 tarihinde hizmete açıldı. 45 bin metrekarelik alanda kurulan bu merkezde, tıbbi ve aromatik bitkilerin tanıtımının yanı sıra üretimi ve pazarlanmasına yönelik çalışmalar yapılıyor” dedi. Solak, “Öte yandan üniversitemiz bünyesinde Gıda Kontrol Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuş olup bu bağlamda her iki merkezde bu bitkilerin aromatik ve tıbbi özelliklerinin belirlenmesi, uçucu yağ elde edilmesi, bu yağların bileşiminin belirlenmesi, biyolojik aktivite çalışmaları ve gıda katkı maddesi olarak kullanımları hakkında çalışmalar yapılmaktadır” diye konuştu.

 

TABÇAG OLUŞTURULDU

 

Gıda Kontrol Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi’nin ortak çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Solak, “Yine her iki merkezin düzenli, kolleberatif ve bir koordinasyon içinde ortak projeler yürütmek üzere, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalışma Grubu  (TABÇAG) oluşturulmuştur. (TABÇAG pilot çalışma olarak başlatılan lavanta bitkisinin ülke ekonomisine kazandırılması projesinde üniversitemiz ve bölgemizde aktif olarak faaliyetlerini sürdürmektedir” ifadelerini kullandı.

 

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER MERKEZİ PROTOKOLÜ

 

“15 /6 /2015 tarihli ve 2015 / 7747 sayılı kararname ekinde yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olarak Afyonkarahisar’da kuruluşu yapılan Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi Müdürlüğü’nün kuruluş amaçlarının daha etkin gerçekleştirilmesi için Afyon Kocatepe Üniversitesi ile Orman Genel Müdürlüğü’nün işbirliği amaçlanmaktadır. Bu işbirliği ile Merkez Müdürlüğü bünyesindeki eğitim, öğretim, araştırma, geliştirme ve uygulama faaliyetlerinin bilimsel esaslar çerçevesinde yapılması, üretilecek hizmetlerin kaliteli, etkin, verimli ve sürdürülebilir olması hedeflenmektedir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: afyonhaber, akü, bakanlık,
Yorumlar
Haber Yazılımı